Relacja z II Seminarium

W dniach 16-18.11.2015 r. odbyło się kolejne, drugie już seminarium w ramach projektu pt. „Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji”. W spotkaniu uczestniczyły tym razem 24 panie, łącznie z 7 podmiotów. Wśród uczestniczek znalazły się przedstawicielki: ośrodków doradztwa rolniczego, które na co dzień zajmują się współpracą z KGW oraz innymi wiejskimi organizacjami, lokalnego stowarzyszenia oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Specjalistki z działów Wiejskiego Gospodarstwa Domowego reprezentowały następujące ośrodki doradztwa: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego – 4 osoby, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – 3 osoby oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego – 8 osób. Ponadto w seminarium udział wzięło 9 osób z KGW, w tym:
KGW Kluszkowce (małopolskie) – 2 osoby;
KGW Końskie (świętokrzyskie) – 2 osoby
KGW Opatowiec – 4 osoby (świętokrzyskie)
A także jedna pani reprezentująca Stowarzyszenie Lipianki (województwo świętokrzyskie).
Pierwsza część zajęć w pierwszym dniu seminarium, tradycyjnie rozpoczęła się wykładem wprowadzającym nt. zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Kolejne zajęcia w miały już formę warsztatową. Panie prezentowały dorobek własnych organizacji oraz doświadczeń w zakresie twórczego wykorzystania zasobów kultury materialnej i niematerialnej wsi jako elementu służącemu rozwojowi społecznemu i gospodarczemu. Zakres działań jakie podejmują jest imponujący!
KGW i inne lokalne wiejskie organizacje nie tylko przyczyniają się do kultywowania tradycji lokalnych, ale dzięki ich zaangażowaniu możliwa jest realizacja wielu działań integrujących lokalną społeczność. Organizują najważniejsze w gminie, powiecie a nawet województwie imprezy. Bez ich udziału nie odbędą się dożynki, andrzejki , mikołajki i wiele innych imprez. Dzięki ich pomysłom dzieci i dorośli nie tylko uczestniczą w zajęciach kultywujących lokalne tradycje, ale też wyjeżdżają do kina, teatrów, na basen, uczestniczą w zajęciach z fotografii, aktywności ruchowej, uczestniczą w akcjach charytatywnych i wielu, wielu innych…
Warsztaty były okazją do prezentacji osiągnięć poszczególnych organizacji, ale też platformą wymiany wiedzy i informacji, własnych doświadczeń. Miejscem gdzie mogły nie tylko zaprezentować sukcesy, ale też znaleźć inspirację i motywację do działania a dzięki dyskusjom – też poszukać możliwości rozwiązań wielu problemów.

Podczas prezentacji dorobku swoich organizacji i doświadczenia uczestniczki poddały analizie 4 obszary tematyczne swojej aktywności, pozwoliło to na wzajemną wymianę wiedzy, doświadczeń oraz zainspirować się, jak w przyszłości mogą rozwiązywać wiele problemów z którymi się spotykają.
Dyskusje dotyczyły takich zagadnień jak:
- działań jakie realizują organizacje kobiece na wsi w zakresie ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego, kulinarnego oraz w zakresie ochrony środowiska przyrodniczego i krajobrazowego,
- działań jakie realizują (poza projektami w zakresie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego wsi), z jakimi się spotykają problemami, jak kształtują się relacje wewnętrzne członków organizacji oraz jak promują swoją działalność,
- współpracy z innymi podmiotami, w tym z ODR (czy współpracują, z kim, jakie mają problemy, a jakie doświadczenia dobrej współpracy?)
- źródeł finansowania działalności swoich organizacji, problemów w pozyskiwaniu środków, możliwych rozwiązań.

Poniżej przedstawiono wybrane, najczęstsze przedsięwzięcia jakie realizują KGW i ODR współpracujące z organizacjami wiejskimi:
Ochrona dziedzictwa:
Uczestnictwo w zespołach obrzędowych, folklorystycznych, pieśni i tańca, gawędziarzy, organizują imprezy, kultywują tradycyjne rękodzieło, dbają o zachowanie regionalnego stroju, gwary, pomagają w odnawianiu zabytków, angażują się w wydawanie publikacji
Kulinaria:
Uczestniczą w wydawaniu publikacji z produktami tradycyjnymi
Prezentują potrawy regionalne, organizują konkursy, pokazy np. z pieczenia chleba, wyrobu serów itp. Uczestniczą w konkursach promujących lokalne produkty;
Ochrona środowiska naturalnego i bioróżnorodności:
Biorą udział w programach środowiskowych (np. w akcjach segregacji śmieci), propagują zrównoważone rolnictwo, realizują projekty np. z zakresu zachowania starych odmian roślin, aktywizują mieszkańców do utrzymywaniu porządku (organizują konkursy na najładniejszą zagrodę, ogródek, czy balkon), organizują akcje sprzątania wiosek, czy np. porządkowania obszarów chronionych.
Wspólne rozmowy były okazją do uświadomienia sobie jak ważna jest współpraca z różnymi podmiotami i instytucjami w miejscowości/gminie przy realizacji ich działań: wspólne działania integrują mieszkańców, oraz łatwiej jest osiągać zamierzone cele. Jednak, jak same stwierdziły: trzeba nauczyć się współpracować z innymi. Wtedy wiele problemów można wspólnie rozwiązać. Najczęstsze problemy, to zbyt małe środki na wsparcie obszarów wiejskich, Koła często borykają się też z brakiem własnego lokalu, a także ze słabym zaangażowaniem mieszkańców. Słabym punktem KGW jest też promocja ich działań. Ale są też przykłady dobrych praktyk: współpraca z ODR, GOK-ami pozwala przygotowywać ciekawe i na wysokim poziomie szkolenia, seminaria, pokazy. Działalność w terenie pozwala poznać potrzeby mieszkańców, rolników, zidentyfikować osoby potrzebujące pomocy, poznać problemy i oczekiwania lokalnego środowiska, a przede wszystkim budować trwałe relacje ze społecznością.

Niewątpliwie KGW jak też ODR-y wciąż mają, dużo do zrobienia na rzecz integracji i budowania kapitału społecznego na wsi. Wydaje się, że w obecnych czasach ich działalność jest bardziej potrzebna niż kiedyś. Dyskutując o finansach, bazując jednocześnie na praktykach poszczególnych KGW panie stworzyły cały katalog możliwości pozyskiwania środków. W drugim dniu, podczas wizyty studyjnej zorganizowanej na ternie LGD Nad Białą Przemszą (powiat olkuski) panie miały możliwość zapoznać się z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym obszaru, w tym zobaczyć, znaną z podręczników szkolnych – Pustynię Błędowską, jako przykład ochrony dziedzictwa przyrodniczego. Ciekawym punktem wyjazdu było spotkanie z KGW Babiniec w Kluczach, podczas którego panie zaprezentowały szeroki wachlarz realizowanych projektów. Warto nadmienić, że KGW Babiniec działa jako stowarzyszenie co znacznie ułatwia mu pozyskiwanie dotacji. Całą swoją działalność finansują z różnych projektów. Aktywnie też włączają się w działania organizowane przez LGD Nad Białą Przemszą. Ostatnim punktem spotkania była wizyta w inkubatorze kuchennym prowadzonym przez Stowarzyszenie Produkt Lokalny Nad Białą Przemszą, które jak wskazuje sama nazwa stowarzyszenia – wykorzystuje inkubator do promocji, produkcji i sprzedaży lokalnych produktów wysokiej jakości z obszaru. Prezentacja przedstawicielki stowarzyszenia pani Barbary Mossór, naświetliła możliwości działania organizacji w oparciu o przedsięwzięcie biznesowe, zachęcając uczestniczki do kontynuacji i rozwijania swoich organizacji.

 

Ostatni dzień seminarium poświęcony był zagadnieniom aktywizowania lokalnych społeczności, włączania mieszkańców w działania realizowane w ich miejscowościach, czy gminach.
Panie wyjechały pełne zapału, o czym świadczą poniższe teksty napisane w trakcie wyjazdu:

W KGW miłe panie,

co nie lubią bezczynności
Swych talentów dar odkryły
wyśpiewują i gotują
Na biesiady zapraszają
miłych gości pozdrawiają.

ŚODR Modliszewice

  • IMG_9541
  • IMG_9545
  • IMG_9561
  • IMG_9569
  • IMG_9572
  • IMG_9573
  • IMG_9574
  • IMG_9577
  • IMG_9578
  • IMG_9582
  • IMG_9591
  • IMG_9594
  • IMG_9600
  • IMG_9605
  • IMG_9605_1
  • IMG_9606
  • IMG_9613
  • IMG_9616
  • IMG_9618
  • IMG_9624
  • IMG_9646
  • IMG_9657
  • IMG_9661
  • IMG_9665
  • IMG_9684

Simple Image Gallery Extended

.

Statystyki
Odsłon artykułów:
12164