Doradcy pracujący w jednostkach doradztwa rolniczego, mieszkańcy obszarów wiejskich, a także przedstawiciele nauki od 31 maja do 2 czerwca uczestniczyli w szkoleniu wyjazdowym zorganizowanym przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. Jego celem było przybliżenie uczestnikom tematyki związanej z ziołami oraz przedstawienie przykładów związanych z zastosowaniem tychże roślin w gospodarstwie domowym.

Poznanie pasjonatów, zaczerpnięcie od nich wiedzy i doświadczenia to najlepsza inspiracja dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę w danej dziedzinie, dlatego w programie wyjazdu znalazły się miejsca promujące zielarstwo, ziołolecznictwo oraz ziołowe kulinaria.

Pierwszym z nich była pracownia „Ziołowa Wyspa”, położona w malowniczej Skrzydlnej w Beskidzie Wyspowym. Prowadząca ją Małgorzata Kaczmarczyk z ziół zbieranych na okolicznych polach i w tutejszych lasach wytwarza rozmaite kremy, maceraty, maści a nawet perfumy. Opowiadając o ziołowym bogactwie, podzieliła się nie tylko  wiedzą o właściwościach ziół, ale także o swojej pasji do nich, za sprawą której zdecydowała się na założenie własnej działalności opartej na dobrodziejstwie natury. Pani Małgorzata prowadzi bowiem stronę poświęconą wytwarzanym przez siebie produktom ziołowym, blog i warsztaty zielarskie.     

Naszym uczestnikom przedstawiliśmy nie tylko teorię, ale także umożliwiliśmy uzyskanie praktycznych wskazówek i porad, by w zaciszu własnego ogrodu mogli zaaranżować miejsce poświęcone ziołom – w końcu nie każdy ma dostęp do ziół rosnących w ich naturalnym środowisku. Dlatego też kolejnym punktem naszego wyjazdu był Ośrodek Praktyk Bioregionalnych w słowackich Pieninach „Biotop Lechnica” prowadzony przez Marka Styczyńskiego w Lechnicy. W górskiej scenerii uczestnicy wyjazdu zapoznawali się z pojęciami takimi jak permakultura, etnobotanika czy bioregionalizm, a przyglądając się „dzikiemu” zakątkowi roślinnemu, który pielęgnuje pan Marek, uczyli się, jak podjąć się tego samodzielnie.

Dalszych inspiracji do prowadzenia ziołowych upraw, dzięki przewodniczce i zielarce, Pani Jance Marekovej, uczestnicy szukali podczas odwiedzin w Czerwonym Klasztorze, gdzie przed wiekami zakonny lekarz, aptekarz i botanik brat Cyprian w przyklasztornych ogrodach hodował zioła oraz wytwarzał z nich leki i opracowywał zielniki. Dziś w Czerwonym Klasztorze prowadzone są działania, które czerpią z praktyk zakonnika.

Zioła, dzięki swoim właściwościom, które można znaleźć bezpośrednio na łące podążając za zielarką Hanną Doszną, to nie tylko baza dla produktów leczniczych. To również składniki na niejedną potrawę, o czym uczestnicy mogli się przekonać, goszcząc w „Skrawku Nieba” w Łosiach w Beskidzie Niskim. Tajniki kuchni ziołowej poznawali, włączając się w przyrządzanie potraw przyrządzanych przez szefa kuchni Radka Klapacza.

Podczas wyjazdu skupionego wokół ziół nie mogło zabraknąć przykładów zastosowania ziół w kosmetyce, więc kolejnym punktem programu była Farma Ziołowa „Nagietek” w Gorlicach, specjalizująca się w produkcji naturalnych kosmetyków według receptury wykorzystującej dobrodziejstwo nagietka.

Wyrób własny i jego dystrybucja na początku mogą wydawać się skomplikowane, dlatego podczas wyjazdu zawitaliśmy w Centrum Produktu Lokalnego (CPL) w Rzuchowej prowadzonym przez Stowarzyszenie Grupa od Rolnika. CPL promuje produkty lokalne, rzemiosło i rękodzielnictwo.

Wyjazd zamknęliśmy przystankiem w autorskim sklepie Ziołowo.Pl w Niepołomicach, który stanowi przykład działalności gospodarczej opartej na produktach ziołowych i zdrowej żywności.  


 

Film przygotowany przez Fundację Laboratorium Inspiracji Społecznych 

Na zaliczenie szkolenia, uczestnicy zostali poproszeni o przygotowanie elektronicznych zielników. Szkolenie wyjazdowe zostało ocenione na bardzo wysokim poziomie.  

Szkolenie wyjazdowe było pierwszym etapem dwuletniego projektu w ramach operacji własnej Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023. W kolejnych odsłonach projektu zaplanowane jest szkolenie e-learningowe oraz drugie szkolenie wyjazdowe.


Magdalena Hojniak
CDR O/Kraków

Do pobrania:
- Lokalizacje programu

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Materiał opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020