Projekt FARMLAND  -  "Farm Activities for Rural Model Learning And Nature Didactics" jest wdrażany w ramach Programu UE  "Uczenie się przez całe życie" Program Leonardo da Vinci – Transfer Innowacji.  Projekt  trwa  24 miesiące, od listopada 2013 r. do października 2015 r. i jest prowadzony przez konsorcjum 6 partnerów z 5 krajów UE.

W dniach 12-13.12.2013 r. przedstawiciele wszystkich partnerów przybyli do Rzymu na spotkanie rozpoczynające projekt FARMLAND, zorganizowane przez włoskiego partnera Agricoltura e Vita Associazione. W spotkaniu wzięli udział także European Council of Young Farmers CEJA - Belgia, Granaforma - Hiszpania, Instytut Zootechniki  - Polska,  Comunitatea Pentru Invatarea Permanenta - Rumunia oraz Centrum Doradztwa Rolniczego O/Kraków – lider projektu.

Projekt FARMLAND jest skierowany na nowe możliwości w rolnictwie i sektorze spożywczym w oparciu o „nowe umiejętności dla nowych form zatrudnienia” dla osób bezrobotnych, jak również na wdrożenie przekwalifikowania z rolnictwa w kierunku zrównoważonych i wielofunkcyjnych zajęć na terenach wiejskich.

Celem projektu jest  dostarczenie  innowacyjnych materiałów szkoleniowych do szkolenia na odległości.  Materiały szkoleniowe będą transferowane z włoskiej sieci "Scuola in Fattoria" ("Szkoła w zagrodzie chłopskiej") zarządzanej przez instytut badawczo-szkoleniowy Agricoltura e Vita Associazione.  Materiały będą uwzględniać doświadczenia praktyczne i studia przypadków.

Włoskie materiały, przetłumaczone na język angielski, jako język projektu  zostaną uaktualnione, zaadaptowane oraz przetransferowane i testowane w Polsce, Rumunii i Hiszpanii. Dodatkowo materiały będą porównane z doświadczeniami krajów Europy Północnej: Belgia, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania w ramach warsztatów "Gospodarstwa edukacyjne, zajęcia dydaktyczne i usługi socjalne jako nowe możliwości pracy na obszarach wiejskich" organizowanych  przez Europejską Radę Młodych Rolników – CEJA - Belgia.  Dzięki uczestnictwu CEJA, projekt zostanie upowszechniony nie tylko w  krajach partnerów projektu, ale we wszystkich krajach członkowskich CEJA i wzbogacony o ich doświadczenia.

Wraz ze spotkaniem w Rzymie członkowie konsorcjum  rozpoczęli  działania projektowe wnosząc swoje zróżnicowane doświadczenia projektowe i przyjmując określone zadnia,  w tym :badanie potrzeb szkoleniowych, testowanie i  adaptowanie materiałów  szkoleniowych oraz upowszechnienie wyników  wśród określonych grup odbiorców ze szczególnym uwzględnieniem  potrzeb nabywania nowych umiejętności przez rolników i  zgodnie ze strategią rozwoju obszarów wiejskich EU. Pełne rezultaty projektu będą zaprezentowane  na końcowej konferencji w Polsce, jesienią 2015 r.

{gallery}2014/02/{/gallery}