IMG 0066Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie zorganizowało w dniach 22-24.10.2014 r. 3-dniowe szkolenie pn.: Funkcjonowanie przedsiębiorstw społecznych – aspekty rachunkowo-podatkowe prowadzenia działalności statutowej i gospodarczej. Źródła finansowania działalności organizacji pozarządowych.
W szkoleniu udział wzięli doradcy rolni, którzy współpracują z organizacjami pozarządowymi działającymi na obszarach wiejskich, w tym m.in. Kołami Gospodyń Wiejskich, lokalnymi grupami działania, stowarzyszeniami i fundacjami.

Szkolenie miało na celu ukazanie doradcom możliwości „ekonomizacji” działalności prowadzonej przez organizacje pozarządowe działające na wsi. Teoretyczna część szkolenia poświęcona była zagadnieniom formalno-prawnym prowadzenia różnych form działalności „zarobkowej” (odpłatnej, gospodarczej) przez NGO’s oraz możliwości finansowania ich działalności ze środków zewnętrznych (Program Szwajcarski i Program Leader po 2014 r.) . Dodatkową wartością szkolenia były praktyczne zajęcia terenowe, podczas których doradcy mieli okazję zapoznać się z działalnością dwóch spółdzielni socjalnych – Spółdzielni Socjalnej „Przystań” z Raciechowic oraz Spółdzielni Socjalnej „Kuźnia Smaku” z Czasławia (gm. Raciechowice). Obydwie spółdzielnie zostały założone przez Gminę Raciechowice i organizację pozarządową. Spółdzielnia „Przystań” świadczy usługi cateringowe i sprzątające na ternie Gminy. Ponadto dostarcza posiłki dla pracowników lokalnych firm i gospodarstw rolnych. Wiele zleceń jest też ze strony większych instytucji państwowych lub samorządowych z okolicznych gmin i Krakowa. Spółdzielnia Socjalna „Przystań” prowadzi też niewielki pensjonat, w którym do dyspozycji gości odwiedzających gminę Raciechowice jest kilka pokoi oraz kuchnia na własne potrzeby turystów. Z kolei Spółdzielnia Socjalna „Kuźnia Smaku” zajmuje się przetwarzaniem i sprzedażą produktów żywnościowych, wytwarzanych w oparciu o tradycyjne, lokalne receptury. Spółdzielnia prowadzi własny sklepik, w którym można zaopatrzyć się w domowe przetwory, wiejski chleb a także wyroby rękodzieła. Dodatkowo spółdzielnia prowadzi kilka świetlic wiejskich na terenie gminy. Należy zaznaczyć, że w przypadku obydwu spółdzielni jako surowiec wykorzystywane są głównie lokalne produkty pochodzące z gospodarstw ekologicznych prowadzonych w gminie Raciechowice, która jest gminą ekologiczną. Spotkanie pozwoliło uczestnikom w praktyce poznać mechanizmy współpracy lokalnych organizacji i samorządu oraz ukazać korzyści tej współpracy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich: rozwój gospodarstw rolnych, powstawanie lokalnych firm i tworzenie nowych miejsc pracy - przy jednoczesnym wykorzystaniu potencjału i zasobów lokalnych terenów wiejskich.

Kolejnym punktem zajęć była wizyta w Stowarzyszeniu „OD ROLNIKA” zajmującego się promocją produktów lokalnych. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć nowo wybudowany budynek Centrum Promocji Produktu Lokalnego, w którym Stowarzyszenie zamierza prowadzić działania edukacyjne i promocyjne w oparciu o produkt lokalny. Warto podkreślić, że Stowarzyszenie „OD ROLNIKA” (posiadające status OPP) pozyskało część środków na budowę CPL za pośrednictwem programu Leader z działania „Odnowa i rozwój wsi” w ramach PROW 2007-2013.

Udział w wyjeździe studyjnym umożliwił doradcom poznanie dobrych praktyk i narzędzi stosowanych w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w oparciu o lokalne zasoby i potencjał obszarów wiejskich.

{gallery}2014/57{/gallery}