Osiągnięcia LGD są wynikiem pracy całego Stowarzyszenia

Konferencja „Zmiana wywołana wdrażaniem Lokalnej Strategii Rozwoju w latach 2009-2015 na obszarze LGD „Razem ku lepszej przyszłości”

Zabytki architektury świeckiej, zabytki sakralne, bogata infrastruktura turystyczna to elementy „Szlaku Ziemi Łukowskiej”, który został wytyczony i oznakowany na obszarze LGD „Razem ku lepszej przyszłości” na ziemi łukowskiej w województwie lubelskim. Szlak rowerowy liczący 330 km przechodzi przez 10 gmin powiatu łukowskiego i 2 gminy powiatu ryckiego. Położony jest w równej 100 km odległości pomiędzy Warszawą i Lublinem. Można go przemierzać w całości lub we fragmentach, odwiedzając bogate zasoby obszaru. A jest na tym obszarze co zwiedzać: niezwykłe walory przyrodnicze z drugim po białowieskim najstarszym rezerwatem Jata, wyjątkowa osobliwość przyrody – jurajska kra polodowcowa z doskonale zachowanymi skamieniałościami fauny jurajskiej sprzed 160 mln lat, fascynujące pamiątki historyczne z takimi miejscami jak Stoczek Łukowski znany z walk podczas powstania listopadowego, Wola Gułowska i Serokomla, gdzie odbyła się ostatnia bitwa wojny obronnej 1939 r., miejsca przebywania partyzantów (rezerwat Jata) podczas II Wojny Światowej, Wola Okrzejska – miejsce urodzenia Henryka Sienkiewicza z muzeum poświęconemu pisarzowi, miejscowe rzemiosło, regionalne kulinarna, liczne miejsca wypoczynku i rekreacji, to tylko niektóre atrybuty tego obszaru. Dokonania Lokalnej Grupy Dziania „Razem ku lepszej przyszłości” zostały zaprezentowane podczas konferencji podsumowującej realizację lokalnej strategii rozwoju 5 lutego 2015 r.
 w Klimkach koło Łukowa. W konferencji uczestniczyło blisko 100 osób, członków LGD oraz głównych aktorów obszaru LGD.

Longin  Kajka, prezes Lokalnej Grupy Działania otwierając konferencję wskazał, że osiągnięcia LGD są wynikiem pracy całego Stowarzyszenia oraz zaktywizowania społeczności lokalnej skierowanej na poprawę życia społecznego, zawodowego i lokalnej infrastruktury rekreacyjno-turystycznej. Bardzo ważnym zadaniem nakreślonym przez strategię było opracowanie i realizacja Szlaku Ziemi Łukowskiej, który połączył najciekawsze zasoby obszaru. W ramach realizacji strategii powstało wiele ciekawych projektów, poprawiających atrakcyjność obszaru. Lokalna Grupa Działania zrealizowała zakreśloną wizję i wykorzystała przyznane środki prawie w 100 procentach.

Oddziaływanie LGD pozytywnie jest odbierane przez lokalną społeczność, czego dowodem jest przystępowanie do stowarzyszenia nowych członków, którzy również poprzez swoja aktywność chcą w przyszłości wpływać na pozytywne zmiany obszaru. Nowy okres programowania to nowe wyzwania stojące przed LGD. Jak wykorzystać obecny potencjał, jakie działania podjąć celem wypromowania zasobów historycznych archeologicznych
i kulturowych oraz dotychczasowych dokonań? Jak utworzyć markę obszaru, która przyciągałaby turystów krajowych i zagranicznych? To poważne wyzwania, które jeżeli uda się spełnić, może w istotny sposób zmienić życie mieszkańców obszaru.

{gallery}2015/05{/gallery}