Od 19 do 21 kwietnia 2013 r. na gości odwiedzających Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska w Warszawie przy ul. Marsa 56c czekały liczne atrakcje. Na połączonych targach LATO 2013 i Agroturystyka ofertę turystyczną prezentowało ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy. Targom turystycznym towarzyszyły  Targi Produktów Regionalnych „Regionalia”, gdzie można było posmakować i zakupić oryginalne tradycyjne produkty kulinarne z całego kraju. Łącznie swoją ofertę zaprezentowało niemal 500 wystawców.

 

Wśród wystawców znalazło się stoisko Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych prowadzonej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.

Zagroda Edukacyjna to  propozycja poznania i doświadczenia  pracy rolnika w bezpośrednim kontakcie  z codziennym rytmem gospodarstwa, gamą kolorów, kształtów, dźwięków, zapachów i smaków wsi.  Zagrody proponują zindywidualizowane programy edukacyjne,  wynikające z profilu gospodarstwa i pasji  gospodarzy. Oferta obejmuje pokazy i warsztaty aktywnie angażujące w zajęcia zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. 

Odwiedzający Targi mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną i pobytową wszystkich gospodarstw skupionych w sieci – a jest ich już 80!

Na stoisku można było uczestniczyć w przykładowych zajęciach oferowanych w Zagrodach Edukacyjnych:   

1. „Bibułkowy świat Bazyla” – tradycyjne techniki bibułkarskie.  Warsztaty dla artystów-amatorów, w każdym wieku, prowadził Andrzej Kusz z gospodarstwa agroturystycznego  „Bazyl”, woj. podkarpackie. Gospodarstwo położone jest w Bieszczadach, prowadzi hodowlę owiec, kaczek i kur zielononóżek. Gospodarze dzielą z gośćmi swoje pasje w zakresie tradycyjnego rękodzieła. 

2.  „Ser dla początkujących” – pokaz przygotowania i degustacja twarożku z mleka krowiego.  Prezentacje prowadziła Ela Kubajek, animatorka czasu wolnego, na stałe współpracująca z Zagrodą Edukacyjną „Uroczysko Kępa”, woj. łódzkie. Gospodarze są ekologami z przekonania, hodują konie huculskie, kozy, psy rasowe do dogoterapii; uprawiają i przetwarzają  zboża, jabłka, porzeczki; wyrabiają sery z mleka koziego.

Barwne stoisko Sieci Zagród Edukacyjnych cieszyło się dużym zainteresowaniem potencjalnych klientów, którzy niejednokrotnie po raz pierwszy słyszeli o takiej formie spędzenia czasu na wsi. Udzielaliśmy także porad rolnikom rozważającym uruchomienie działalności edukacyjnej w sowich gospodarstwach. Ponadto stoisko odwiedzili przedstawiciele instytucji związanych z rozwojem turystycznym wsi,  w tym: Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi,  Fundacji Wspomagania Wsi, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Wyższej Szkoły Turystyki i Języków Obcych w Warszawie oraz dziennikarze Redakcji Rolnej Polskiego Radia.    

 

{gallery}2013/lato2013{/gallery}