Przełom lata i jesieni to tradycyjnie okres targów, wystaw i innych wydarzeń branżowych w Małopolsce. Jak co roku krakowski Oddział CDR uczestniczył w kilku z nich jako współorganizator lub wystawca. Tym razem braliśmy udział w: Małopolskim Święcie Warzyw, Małopolskich Targach Żywności oraz Święcie Ziemniaka.

3 września br. odbyło się jubileuszowe X Małopolskie Święto Warzyw w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce. Relację z tego wydarzenia możemy przeczytać TUTAJ.

Pierwszy weekend października to czas na podsumowanie zbiorów podczas Święta Ziemniaka w Trzyciążu. Pogoda dopisała, więc mieszkańcy i licznie przybyli goście mogli do woli korzystać z mnóstwa przygotowanych atrakcji. Na dzieci czekało wesołe miasteczko i wiele kolorowych kramów. Swoje produkty i trofea prezentowali pszczelarze z Wolbromia, mleczarnia ze Skały, Koło łowieckie "Sokół". Nie zabrakło wystaw różnych odmian ziemniaków oraz maszyn rolniczych, ogrodniczych i traktorów. Wielkim powodzeniem cieszyły się pieczone w ognisku piecuchy. Ważnym elementem „Święta Ziemniaka” jest promocja produktów regionalnych. Stoiska z lokalnymi przysmakami przygotowały panie z kół gospodyń wiejskich i producenci żywności z terenu powiatu olkuskiego.

W tym samym czasie gościliśmy również na IV Małopolskich Targach Żywności „Zasmakuj z UR”. W wydarzeniu wzięło udział kilkudziesięciu wystawców i producentów żywności z Małopolski. W ciągu 2 dni setkiuczestników miało okazję nie tylko skosztować regionalnych specjałów, ale również wziąć udział w warsztatach, wykładach i konsultacjach prowadzonych przez ekspertów zajmujących się zdrową żywnością. Nowością były stoiska z kosmetykami naturalnymi i poradami pielęgnacyjnymi. Targi „zasmakuj z UR” jak zawsze co roku zaskoczyły bogatą ofertą kulturalną – w programie znalazły się koncerty lokalnych zespołów muzycznych i tanecznych, występy kabaretowe, warsztaty rękodzieła i pokazy kulinarne.

Stoisko Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie uświetniły atrakcje przygotowane przez Gospodarstwa: "Wiśniowy Sad" oraz „Pszczółki” należące do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.
Licznie odwiedzający stoisko uczestnicy mieli okazję spróbować tradycyjnie wędzonej śliwki Suska Sechlońska (ChOG), której nazwa jest chroniona w Unii Europejskiej w systemie Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Na stoisku można było się dowiedzieć jak dawniej uzyskiwano mąkę poprzez mielenie zboża przy użyciu żarna.
Zwiedzający mogli spróbować doskonałych wyrobów pszczelarskich, w tym miodów, oraz zapoznać się z codziennym funkcjonowaniem pasieki i rolą pszczół w ekosystemie. Nad całością czuwali pracownicy CDR w Krakowie odpowiadając na liczne pytania związane między innymi z agroturystyką i funkcjonowaniem Zagród Edukacyjnych na terenie kraju.


{gallery}2017/89{/gallery}