W dniach 21-22 kwietnia 2018 r. na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie odbyła się XXI Małopolska Giełda Agroturystyczna, w ramach której w niezwykle atrakcyjny sposób zaprezentowano ofertę turystyki wiejskiej i agroturystyki mieszkańcom Krakowa i okolic. Giełdę zainaugurowało wystąpienie Rektora Uniwersytetu Rolniczego prof. dr hab. Włodzimierza Sadego, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Wojciecha Kozaka oraz Dyrektora Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego UR Michała Szanduły. 

Ogromnym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyło się wspólne stoisko CDR i OSZE, na którym swoją ofertę przedstawiły zagrody edukacyjne:

 •  „Wiśniowy Gaj” z Kobyłczyna w woj. małopolskim – miejsce o 200-letniej tradycji położone w sercu Beskidu Wyspowego. Zagroda oferuje zajęcia edukacyjne dotyczące wytwarzania Suski Sechlońskiej, sadownictwa, wypiekania chleba, czy prezentacji zwierząt wiejskich. Atrakcją każdych zajęć jest degustacja produktów powstałych w tym gospodarstwie. Odwiedzający stoisko „Wiśniowego Gaju” mieli okazje do spróbowania Suski Sechlońskiej serwowanej przez Panią Irenę Szewczyk. 
 • „Olejarnia Zagłoby” z Mikułowic w woj. świętokrzyskim – rodzinna manufaktura roślinnych olejów spożywczych, specjalizująca się w popularyzacji wiedzy o wysokiej jakości naturalnych produktach żywnościowych wytwarzanych tradycyjnymi metodami w gospodarstwach. Główną atrakcją zagrody jest możliwość wcielenia się w rolę czeladników i samodzielne wytłoczenie oleju, koszenie sierpem i kosą oraz młócenie rzepaku lub lnianki.
 •  „Pszczółki” z Niezwojowic w woj. małopolskim – zagroda oferuje zajęcia edukacyjne w pracowni pszczelarskiej prowadzone przez pszczelarza, możliwość zapoznania się z narzędziami pasiecznymi, degustację miodów, wizytę w ulu inhalacyjnym, warsztaty wytwarzania świec z wosku pszczelego i wiele innych atrakcji. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem dzieci, które zachęcano do układania kwiatowych obrazów.


Po raz pierwszy w ramach Giełdy wręczono nagrody Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach dwóch konkursów, zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody z rąk przedstawicielki Ministerstwa Pani Katarzyny Orzechowskiej:

 • Konkurs na „Stoisko Oferty Turystyki Wiejskiej XXI Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej”:
  I miejsce z nagrodą w wysokości 3 000 zł otrzymało: Gospodarstwo Teresy i Bronisława Gierczaków z Grabiny.
  II miejsce z nagrodą w wysokości 2 000 zł otrzymało: Gospodarstwo Sadowniczo-Agroturystyczne „Wiśniowy Gaj” w Kobyłczynie, prowadzone przez Panią Irenę Szewczyk.
 • Konkurs na „Stanowisko Dziedzictwo Kulinarne Polskiej Wsi XXI Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej”:
  I miejsce z nagrodą w wysokości 3 000 zł otrzymało: Koło Gospodyń Wiejskich Pierzchów.
  II miejsce z nagrodą w wysokości 2 000 zł otrzymało: Stowarzyszenie „Z nurtem Sanki”.
  III miejsce z nagrodą w wysokości 1 000 zł otrzymała: „Stadnina Koni Huculskich w Nielepicach”.

Drugiego dnia wręczono Nagrodę Rektora UR w konkursie na „Najsympatyczniejszego Wystawcę”. Laureatem tegorocznej edycji została Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Stalowej Woli.

Godną uwagi inicjatywą było stworzenie „Strefy Inspiracji” dla rolników, producentów, przedsiębiorców, gdzie mogli znaleźć porady dotyczące skutecznego sposobu dotarcia do konsumentów. Prelegentów wybrano spośród osób, które odniosły sukces, posiadają wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu mogły zainspirować uczestników do działania. Organizatorem strefy był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Krakowie oraz Uniwersytet Rolniczy.
Giełdzie towarzyszył kiermasz, podczas którego zwiedzający mogli zaopatrzyć się w rękodzieło ludowe oraz spróbować wiejskich przysmaków, a także nauczyć się je przyrządzać dzięki pokazom kulinarnym. Czas umilały dźwięki muzyki ludowej wygrywane przez Zespół „Okocanki”, Zespół „Małe Pieniny” oraz Zespół Tańca i Śpiewu „Małe Zręczyce”.

Tradycyjnie Giełdzie towarzyszyły VII Targi Ogrodnicze, na których ofertę przedstawiły firmy ogrodnicze z branży szkółkarskiej, nasienniczej, handlu sprzętem ogrodniczym oraz firmy projektujące ogrody. Największe zainteresowanie wzbudziła możliwość zwiedzania najnowocześniejszej szklarni w regionie oraz warsztaty florystyczne.

Organizatorzy Giełdy: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego, Małopolska Izba Rolnicza, Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział Kraków, Stowarzyszenia Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne oraz Góralskie Stowarzyszenie Agroturystyczne. Partnerem Przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.