W słoneczną sobotę 15 czerwca 2013 roku w ogrodach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie odbył się X Jubileuszowy Piknik "Poznaj Dobrą Żywność".

Ponad 100 wystawców przygotowało prezentacje i degustacje polskich produktów wyróżnionych znakiem PDŻ i oznaczeniami geograficznymi UE oraz wyrobów tradycyjnych i produktów ekologicznych. W roku jubileuszowym zwrócono uwagę na powiązanie walorów naszej regionalnej żywności z ofertą turystyki wiejskiej, a do grona wystawców organizatorzy zaprosili Ogólnopolską Sieć Zagród Edukacyjnych oddając do naszej dyspozycji aż 72 m2 powierzchni ekspozycji.

Ogólnopolska ofertę zagród edukacyjnych promowało na Pikniku sześciu członków Sieci reprezentujących pięć województw: podlaskie, pomorskie, lubelskie, łódzkie i małopolskie. Na stoisku można było uczestniczyć w przykładowych zajęciach warsztatowych oferowanych w zagrodach edukacyjnych. Zróżnicowana oferta regionalna i tematyczna przyciągnęła licznych odwiedzających, w tym szczególnie rodziny  z dziećmi.  Nie zabrakło także oficjalnych gości oraz przedstawicieli mediów.

Stoisko promocyjne na Pikniku utworzyły wspólnie z Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie:

 

  1. Osada Leśna "Doboszówka" położone w Parku Krajobrazowym Lasy Janowskie, woj.  lubelskie. Głównym celem zajęć edukacyjnych w gospodarstwie jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy poszanowania dziedzictwa kulturowego i tradycji lokalnych oraz prezentowanie ginących zawodów. Na stoisku prowadzony był pokaz  Wyplatania z rogożyny oraz  Degustacja gryczaka – tradycyjnego ciasta z kaszy gryczanej okolic Janowa Lubelskiego.
  2. Ośrodek Edukacji Przyrodniczej "Ziołowy Zakątek" w Korycinach na Podlasiu.
    Zadaniem ośrodka jest upowszechnienie wiedzy na temat bogactwa przyrodniczego Podlasia, tradycji zielarskich i zrównoważonego rozwoju. Ośrodek ma do dyspozycji Ogród Botaniczny, w którym zgromadzono ponad 700 gatunków roślin. Na stoisku gospodarstwo prezentowało swoje produkty oraz prowadziło Warsztaty zielarskie –  oglądanie preparatów roślinnych pod mikroskopem oraz samodzielne wykonywanie kompozycji zapachowych z suszu roślinnego.
  3. "Uroczysko Kępa" - gospodarstwo rolnośrodowiskowe położone w otulinie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, woj. łódzkie. Gospodarze są ekologami z przekonania, hodują konie huculskie, kozy, uprawiają i przetwarzają  zboża, jabłka, porzeczki, wyrabiają sery z mleka koziego.  Na stoisku prowadzona była Prezentacja kulinarna na temat przetworów z czarnej porzeczki.
  4. Gospodarstwo agroturystyczne "LIPY"  położonego  na Kaszubach w otulinie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i chronionego obszaru Borów Tucholskich, woj. pomorskie.  Malownicza wieś Lipy jest oazą ciszy i spokoju.  Oferta edukacyjna obejmuje szeroki zakres zajęć przyrodniczych, wypiek chleba w piecu chlebowym i warsztaty plastyczne. Na stoisku zaprezentowano Warsztaty haftu kaszubskiego.
  5. "Agroturystyka u Garncarza" w Borach Tucholskich w otoczeniu lasów i jezior, woj. pomorskie. Działalność edukacyjna gospodarstwa przybliża tematykę świata koni oraz odkrywa tajniki jednego z najstarszych zawodów świata, jakim jest garncarstwo. Na Pikniku prowadzone były Warsztaty garncarskie, w trakcie których można było samodzielnie uformować na kole garncarskim naczynie gliniane.
  6. "Stadnina koni huculskich" - Gospodarstwo rolne specjalizujące się w hodowli zachowawczej koni huculskich w Nielepicach, woj. małopolskie. Główny akcent zajęć edukacyjnych położony jest na hodowlę konia huculskiego w ścisłym powiązaniu  z kulturą górali huculskich.  W Stadninie znajduje się kilkaset eksponatów dawnych narzędzi ludowych, ceramiki oraz strojów i instrumentów huculskich.