1% podatku może pomóc organizacjom pożytku publicznego w przetrwaniu kryzysu

Dzięki „Tarczy antykryzysowej” organizacje pożytku publicznego mają czas do 31 maja 2020 na prowadzenie akcji informacyjnych związanych z przekazywaniem 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz prowadzonych przez siebie działań.

Spowolnienie gospodarcze związane z trwającą epidemią będzie miało negatywne konsekwencje nie tylko dla sektora prywatnego, ale także dla organizacji pozarządowych. Warto już dziś zadbać o przetrwanie organizacji i zapewnić środki na jej działalność. NGO i spółki non-profit, które posiadają status organizacji pożytku publicznego (OPP) mogą otrzymać 1% podatku od osób składających zeznania podatkowe PIT–36, PIT–36L, PIT–37, PIT–28, PIT–38 lub PIT–OP. W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 przekazanie podatku odbywa się za pomocą usługi e-PIT.

Jak podaje serwis ngo.pl, w 2019 roku w ramach „jednego procenta” OPP otrzymały aż 874 milionów złotych. Duża część z tych środków przypadła rozpoznawalnym organizacjom, które prowadzą działania nagłaśniane w mediach. Mniejsze, lokalne NGO nie są jednak na straconej pozycji. W ich przypadku ważne jest mobilizowanie lokalnej społeczności i informowanie jej członków o możliwości przekazania środków na rzecz miejscowych inicjatyw. Warto w tym celu wykorzystywać media społecznościowe, współpracować z lokalnym samorządem i innymi organizacjami (LGD, KGW, OSP).

Planując akcje informacyjne nie należy bać się kontaktów bezpośrednich. Bardzo często osobiste rozmowy są skuteczniejszym sposobem informowania niż komunikaty przekazywane za pomocą stron internetowych czy drukowanych ulotek. Trwający stan epidemii uniemożliwia spotkania twarzą w twarz, ale do informowania o możliwości przekazania 1% można wykorzystać komunikatory internetowe czy rozmowy telefoniczne. W przypadku stowarzyszeń w akcję informacyjną powinni organizować się ich członkowie. Wystarczy pomyśleć, jaką sumę udałoby się uzbierać, gdyby każdy członek stowarzyszenia namówił 3 osoby do przekazania „jednego procenta”…

Co istotne, obowiązujące przepisy „Tarczy antykryzysowej” przesuwają termin składania zeznania podatkowego osób fizycznych na 31 maja. Oznacza to dodatkowy czas na promocję organizacji pożytku publicznego, który należy wykorzystać by zebrać jak najszersze grono wspierających osób.

Organizacje pozarządowe, które nie posiadają statusu OPP powinny przeanalizować możliwość ubiegania się o jego przyznanie. Pozwoli to skorzystać z możliwości otrzymania środków z „jednego procenta” w przyszłym roku.

Osoby, którym doskwiera konieczność pozostawania w domach mogą z kolei zastanowić się czy w swoim otoczeniu nie mają organizacji potrzebujących wsparcia w działaniach informacyjnych. To konkretne działanie, które może w kolejnych miesiącach pomóc lokalnej społeczności w przezwyciężeniu negatywnych skutków epidemii. Znasz organizację, którą warto wspierać? Poinformuj o niej rodzinę i znajomych!

Przydatne informacje: