Dotacje dla sektora pozarządowego w ramach Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich
- Drukuj
- 11 Wrz
Trwa konkurs Narodowego Instytutu Wolności, dzięki któremu organizacje obywatelskie mogą otrzymać wsparcie na bieżącą działalność.
W 2018 roku Rada Ministrów zatwierdziła Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 (PROO). Jest on realizowany przez Narodowy Instytut Wolności, a jego głównym celem jest wsparcie rozwoju instytucjonalnego organizacji III sektora oraz zwiększenie ich udziału w życiu publicznym. Łączny budżet Programu wynosi 585 mln zł. Beneficjentami Programu mogą być między innymi: organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, spółdzielnie socjalne.
PROO realizuje następujące priorytety:
- Zrównoważony rozwój organizacyjny
- Kapitały żelazne
- Rozwój instytucjonalny lokalnych organizacji strażniczych i mediów obywatelskich
- Rozwój instytucjonalny think tanków obywatelskich
- Wsparcie doraźne.
Konkursy na projekty w ramach poszczególnych priorytetów ogłaszane są w różnych terminach. W przypadku niektórych działań zostały one zakończone w 2019 roku, a dla innych priorytetów będą uruchamiane dopiero w przyszłości. Obecnie trwa kolejna edycja konkursu na projekty w ramach priorytetu 5 „Wsparcie doraźne”. Wnioski można składać do 30 listopada 2020 roku. Składane są one w formie elektronicznej poprzez generator wniosków dostępny na stronie: https://generator.niw.gov.pl/. Warto zwrócić uwagę, że będą one sprawnie procedowane. Wszystkie dotacje w ramach konkursu muszą zostać przyznane do końca 2020 roku.
W ramach „Wsparcia doraźnego” Narodowy Instytut Wolności wspiera 3 rodzaje działań w organizacjach obywatelskich:
- Pomoc doraźna – dofinansowanie wydatków związanych z nieprzewidzianymi zdarzeniami utrudniającymi realizację celów statutowych,
- Życie publiczne – wsparcie uczestnictwa przedstawicieli NGO w wydarzeniach ważnych dla życia publicznego,
- Członkostwo - pokrycie kosztów związanych z członkostwem w podmiotach zrzeszających organizacje pozarządowe o charakterze międzynarodowym.
Regulamin obecnie trwającego konkursu dopuszcza ubieganie się o dotacje w wysokości maksymalnie 10 000 zł.
Szczegółowe informacje o naborze dostępne są TUTAJ.
Źródło: Narodowy Instytut Wolności www.niw.gov.pl