Przedłużony termin naboru wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

O ponad miesiąc, został wydłużony pierwotnie obowiązujący termin naboru  wniosków o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.  ARiMR będzie przyjmowała wnioski do 31 maja 2022 roku. 

 O przyznanie dofinansowania mogą starać się rolnicy, ich małżonkowie lub domownicy, którzy chcą rozpocząć prowadzenie działalności pozarolniczej. Grono potencjalnych beneficjentów obejmuje także tych, którzy co najmniej 2 lata wcześniej zawiesili bądź zakończyli działalność rolniczą, ale chcą ją wznowić. Pomoc mogą otrzymać również osoby, które prowadzą już działalność pozarolniczą i chcą ją rozszerzyć o nowy rodzaj usług znajdujących się w wykazie rodzajów działalności objętych wsparciem. Co istotne, wszyscy powinni być ubezpieczeni w KRUS-ie w pełnym zakresie nieprzerwanie przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy. Oprócz tego gospodarstwo ubiegającego się o wsparcie musi być położone na terenie gminy wiejskiej lub gminy miejsko-wiejskiej - z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tysięcy mieszkańców - lub gminy miejskiej - z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tysięcy mieszkańców. 

W tym naborze, po raz pierwszy o premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą ubiegać się osoby, którym nie zostały przyznane płatności obszarowe. Dopuszczony został także udział osób, które skorzystały z pomocy dotyczącej różnicowania działalności w kierunku nierolniczym w poprzednim okresie programowania czyli w latach 2007 – 2013.

Kwota pomocy zależy od liczby nowo utworzonych miejsc pracy i wynosi:

Wsparcie wypłacane będzie w dwóch ratach. Pierwszą (80 proc. premii) rolnik otrzymuje, gdy spełni warunki określone w wydanej decyzji o przyznaniu pomocy, a będzie miał na to 9 miesięcy (liczone od dnia doręczenia decyzji). Pozostałe 20 proc. premii wpłynie na jego konto po rozliczeniu realizacji biznesplanu, jednak nie później niż do upływu 2 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i nie później niż do 31 sierpnia 2025 r.

Co najmniej 70 proc. otrzymanego dofinansowania musi być wydane na inwestycje w środki trwałe, np. zakup nowych maszyn i urządzeń czy środków transportu. Pozostałe 30 proc. można przeznaczyć na wydatki bieżące np. płace, ubezpieczenia.

Dokumenty aplikacyjne dostępne są TUTAJ 

Źródło ARiMR