Szlachetna Paczka w odpowiedzi na pandemię
- 14 Wrz
W wyniku pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 co czwarty Polak utracił dochód bądź ma w najbliższej rodzinie kogoś w takiej sytuacji. Pandemia dotknęła nas wszystkich, ale najbardziej uderzyła w grupy i tak już wykluczone społecznie oraz najmniej uprzywilejowane. By dotrzeć do 30 tys. rodzin i osób potrzebujących, potrzeba 9,5 tys. wolontariuszy Szlachetnej Paczki, która w tym roku będzie potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Pomoc trafi m. in. do osób dotkniętych skutkami pandemii.
Pandemia to dla naszego społeczeństwa wyzwanie na wielu płaszczyznach. Główny impet przyjęły obszary związane ze zdrowiem i służbą medyczną. Już teraz analizy wskazują jednak, że wirus wpływa tak na nasze zdrowie, jak i portfele. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w wyniku pandemii 25 proc. Polaków boryka się z utratą pracy bądź źródła zarobku albo ma w swojej najbliższej rodzinie kogoś, kogo spotkał ten problem.
Szlachetna Paczka, jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce. Od razu po wybuchu pandemii Szlachetna Paczka zwróciła się w kierunku tych, którzy potrzebowali pomocy tu i teraz. Zdiagnozowano dwa kluczowe problemy społeczne, które nasiliły się w tym czasie: samotność osób starszych oraz wykluczenie cyfrowe dzieci. Dlatego od 31 marca osoby starsze i samotne otrzymują pomoc w ramach telefonu wsparcia dla seniorów Dobre Słowa, a w wyniku projektu GRA PACZKA do najbardziej potrzebujących dzieci trafiły komputery i oprogramowanie, zaś kolejni podopieczni będą obejmowani pomocą w ramach 20. edycji Szlachetnej Paczki.
W tegorocznej 20 edycji Szlachetnej Paczki organizatorzy planują otworzyć aż 628 rejonów w całej Polsce, w których wolontariusze odnajdą 30 tys. historii rodzin i osób samotnych by odpowiedzieć na ich potrzeby. Szlachetna Paczka będzie w tym roku potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.
Więcej szczegółów o tym, kto może skorzystać z pomocy lub jak zostać wolontariuszem Szlachetnej Paczki TUTAJ.
Źródło: www.szlachetnapaczka.pl