Uczestnicy projektu YouWeen w końcu mogli spotkać się za żywo i wymienić swoimi doświadczeniami. Szkolenie poświęcone dobrym praktykom i wspieraniu przedsiębiorczości młodych kobiet w rolnictwie odbywało się od 14 do 17 września w Krakowie. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie miało przyjemność gościć uczestników z Włoch, Hiszpanii, Litwy, Wielkiej Brytanii, Grecji, Polski, a także za pośrednictwem konferencji online – również z Macedonii.

Te intensywne, pełne wrażeń 4 dni upłynęły na dzieleniu się przykładami kobiet odnoszących sukcesy w swojej działalności rolniczej. Ich historie były niezwykle inspirujące i po raz kolejny udowodniły, że warto wspierać kobiety w ich przedsięwzięciach.

Tematem pierwszego dnia były głównie ekologizacja, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich w UE, a także nowe szanse dla obszarów wiejskich i kwestie związane z pozyskiwaniem pracy. Poza częścią edukacyjną nie zabrakło okazji do lepszego poznania się i zintegrowania – pomogła w tym m.in. zabawa edukacyjna poświęcona zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem Parlamentu Europejskiego.
Dobrym praktykom najlepiej przyglądać się w miejscu, w którym są prowadzone, dlatego podczas drugiego dnia, oprócz rozmów na temat przedsiębiorczości oraz cech przedsiębiorcy, odbyła się wizyta studyjna w „Pstrągu Ojcowskim” – rodzinnej firmie należącej do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Prowadzące „Pstrąga Ojcowskiego” matka i córka, Magdalena Węgiel i Agnieszka Sendor, dzieliły się swoim doświadczeniem w zakresie komunikacji biznesowej, w zarzadzaniu firmą oraz kształtowaniu wizerunku marki.
Wśród zagadnień, jakie były omawiane podczas wizyty uczestników projektu You Ween, znalazły się też tematy odnoszące się do równowagi miedzy pracą a życiem rodzinnym, świadomości kulturowej i wynikającą z niej akceptacji różnorodności, o czym dyskutowano czwartego dnia. Wtedy też historią swojej przedsiębiorczości podzieliła się Monika Kwaśniewicz Educatinoo, prowadząca m.in. w przedszkolach i szkołach zajęcia edukacyjne ze zwierzętami. Dzień zakończył spacer po Krakowie z przewodnikiem.
Kilkudniowe spotkanie w ramach YouWeen zamknęły prezentacja dotycząca platformy edukacyjnej oraz wytycznych do utworzenia w ramach projektu 14 filmów edukacyjnych, a także wymiana najważniejszych wniosków i podsumowanie wydarzenia.
Mamy nadzieję, że uda się raz jeszcze spotkać w tym gronie i dyskutować o przykładach dobrych praktyk, jakie prowadzimy w naszych krajach.


ywl

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nas na: Facebook, LinkedIn, Instagram.


Ue you

ban