Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w dniach 19.09 – 07.11.2023 r.  organizuje szkolenie e-learningowe pt.: pt. „Zioła w ogródku”
Szkolenie adresowane jest do mieszkańców obszarów wiejskich, przedstawicieli nauki i organizacji pozarządowych.

Celem szkolenia jest podniesienie wiedzy mieszkańców wsi, w tym w szczególności kobiet wiejskich dotyczącej wykorzystania ziół, jako trampoliny do rozwoju obszarów wiejskich, w tym m.in. działalności gospodarczej oraz zastosowania roślin zielarskich w gospodarstwie domowym tj.:

Cele szczegółowe:

1.      Poznanie ziół, które warto wprowadzić do ogrodu, jak i te, na które należy szczególnie uważać, zwłaszcza, jeśli z ogrodu korzystają dzieci.

2.      Poznanie wymagań klimatycznych i glebowych poszczególnych roślin zielarskich.

3.      Poznanie cyklu życiowego poszczególnych gatunków, co znacznie ułatwi planowanie upraw i zmianowanie.

4.      Poznanie tajników uprawy ziół, w tym specyficzne wymagania pielęgnacyjne.

5.      Poznanie różnych styli zakładania ogrodów ziołowych (tradycyjny, swobodny, naturalistyczny, formalny, węzłowy, potager).

6.      Zapoznanie się z kilkoma ogrodami pokazowymi, które mogą być inspiracja przy tworzeniu własnego planu nasadzeń.

Autorem szkolenia dr hab. inż. Elżbiecie Jędrszczyk, adiunkt w Katedrze Ogrodnictwa, Wydział Biotechnologii i Ogrodnictwa, UR w Krakowie. Doświadczenie zawodowe: zainteresowania badawcze dotyczą wartości odżywczej i leczniczej warzyw i ziół oraz czynników agrotechnicznych, klimatycznych i innych modyfikujących ich skład chemiczny. W ramach działalności dydaktycznej prowadzi zajęcia na temat warzyw i ziół w ogrodach dla różnych kierunków: Architektura Krajobrazu, Sztuka Ogrodowa, Ogrodnictwo, Technologia Roślin Leczniczych i Prozdrowotnych, a także na studiach podyplomowych „Uprawa i wykorzystanie roślin zielarskich i alternatywnych” zajęcia na temat Projektowanie zielarskich ogrodów przydomowych.

Szkolenie zostało opracowane w ramach operacji pn. „Zioła i ich zastosowania w gospodarstwie domowym” realizowanej z Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022 – 2023 i jest drugim z 5 szkoleń opracowanych w ramach tej operacji. Każdy kurs jest opatrzony filmem edukacyjnym w którym Pani Justyna Pargieła, zielarka, fitoterapeuta i naturopata przybliża tematykę danego kursu w sposób praktyczny.

Rekrutacja na szkolenie prowadzona będzie w trybie ciągłym do dnia 13.10.2023 r. Rejestracja na szkolenie odbywa się poprzez platformę e-CDR pod adresem https://planowanie.cdr.gov.pl/szkolenia/. Na podanej stronie należy w pierwszej kolejności się zarejestrować, a następnie zalogować i zapisać na szkolenie. O uczestnictwie w kształceniu decyduje terminowe dopełnienie zgłoszenia, a w przypadku dużej liczby chętnych kolejność zgłoszeń. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Uczestnicy szkolenia zobowiązani są do posiadania indywidualnego konta poczty elektronicznej, na które osoby zakwalifikowane na szkolenie otrzymają potwierdzenie przyjęcia wraz z indywidualnym loginem i hasłem dostępu oraz instrukcją logowania. Uczestnicy szkolenia otrzymają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia wydane przez CDR O/Kraków. Warunkiem otrzymania zaświadczenia jest pozytywny wynik testu zaliczeniowego - co najmniej 80% poprawnych odpowiedzi.

Osoby do kontaktu:
- w sprawach merytorycznych:
Karolina Boba – DROW, tel. 12 424 05 21, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- w sprawach organizacji i rekrutacji:
Magdalena Hojniak – ZMDiDZ, tel. 12 424 05 24, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- w sprawach technicznych i dostępności do platformy e-learningowej:
Bartłomiej Mitka – ZPiW, tel. 12 424 05 40, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Krzysztof Kucia – ZPiW, tel. 12 424 05 02, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Piotr Tatar – ZPiW, tel. 12 424 05 02, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W załączeniu:
- Harmonogram szkolenia

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Materiał opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
"Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.