Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w dniach 17 – 22 września 2023r. zorganizowało wizytę studyjną w ramach operacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) na lata 2022-2023 pn. „Przydomowe winnice jako sposób na dodatkowe dochody małych gospodarstw”.

Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników z dodatkowymi możliwościami rozwoju gospodarstwa rolnego w oparciu o enoturystykę, upowszechnianie wiedzy dotyczącej produkcji wina w przydomowych winnicach oraz poznanie możliwości promocji działalności winiarskiej na podstawie zorganizowanych form w Słowenii.

Wyjazd trwał sześć dni, co pozwoliło nam na dogłębne zanurzenie się w tajniki winiarstwa tego uroczego kraju.

Podczas pierwszych trzech dni naszej podróży skoncentrowaliśmy się na odwiedzeniu winnic w okolicach Mariboru. W trakcie spotkań zarówno z winiarzami jak i przedstawicielami stowarzyszeń i grup producenckich mogliśmy poznać system prawno-instytucjonalny i założenia organizacyjne funkcjonowania gospodarstw winiarskich na terenie Słowenii. Poruszane tematy dotyczyły przede wszystkim możliwości rozwoju małych winnic, perspektyw współpracy z podmiotami administracji publicznej, a także uwarunkowań prawnych zakładania i działalności winnic. Mieliśmy możliwość odbyć spotkanie m.in. z przedstawicielami zrzeszającymi sektor winiarski w Ptuju (Haloże - spółdzielnia winiarska), podczas którego omówione zostały  przykłady współpracy między winiarzami, możliwości finansowania promocji sektora winiarskiego, jak również etapy organizacji imprez tematycznych. Odwiedzając natomiast winnicę Hlebec mieliśmy możliwość wziąć udział w omawianej degustacji win.

Po trzech dniach fascynujących doświadczeń w okolicach Mariboru przemieściliśmy się w stronę wybrzeża Adriatyku, konkretnie do okolic Izoli. To miejsce oferuje zupełnie inną atmosferę i odmiany win, co dodatkowo wzbogaciło nasz wyjazd.

Słowenia słynie także z wyjątkowego oleju dyniowego. Stuprocentowy olej z dyni jest kulinarną specjalnością tego kraju, dlatego nie mogliśmy nie odwiedzić jednej z olejarni produkującej właśnie to arcydzieło kulinarne. Olejarnia Jeruzalem Sat mieści się w małej gminie granicznej z Chorwacją w miejscowości Središče nad Dravą. Olej z dyni powstaje wg tradycyjnych receptur. Olej z olejarni Jeruzalem Sat jest sprzedawany w nieznacznym stopniu w Słowenii, natomiast ponad 90% produkcji jest eksportowana.

Kolejnym przystankiem na naszej trasie była wizyta w młodej winnicy Vinska klet Kralj, podczas której poznaliśmy elementy przygotowania i przeprowadzenia degustacji połączonej z kolacją regionalną.

Kulminacyjnym punktem całego wyjazdu był przyjazd do winnicy Dragonja, czyli spotkanie z Ingrid Mahnič znanej jako Matka Wina, Królowa Malvasia. Nie ma lepiej wykształconej kobiety enolożki w Słowenii. Jest sommelierem II i III stopnia oraz rycerzem wina. Pani Ingrid od 17 lat jest prezesem Stowarzyszenia Związku Winiarzy Istrii zrzeszającego ponad 250 producentów. Prowadzi obecnie wiele konkursów, na których oceniane są wina oraz wybierana jest jego królowa. Podczas tego emocjonującego spotkania mogliśmy poznać w jaki sposób promowane jest wino i winiarstwo w Słowenii, jak działa marketing, poprzez który informacje o winach regionalnych rozchodzą się nie tylko po Słowenii, ale również po całej Europie. Wybory królowej wina to lokalna tradycja poszczególnych obrębów winiarskich, a zadaniem królowej jest reprezentowanie konkretnego regionu zarówno na targach i kongresach, jak również dbanie o jego rozpoznawanie w mediach społecznościowych.

Wyjazd studyjny do Słowenii był pełen niesamowitych wrażeń, które obejmowały zarówno malownicze winnice w okolicach Mariboru, jak i urok wybrzeża Izoli. Pozwolił nam on zrozumieć to, co kryje się za słoweńskimi winami i w pełni docenić pracę, jaką wkładają winiarze w produkcję tego wyjątkowego trunku.  

W relacji opisano jedynie wybrane odwiedzane miejsca.