Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie organizuje wyjazdy studyjne do Zagród Edukacyjnych nt. „Dobre praktyki świadczenia profesjonalnych usług edukacyjnych w gospodarstwie rolnym”.

Terminy wyjazdów:

-        17 – 19 listopada 2025 r. w województwie warmińsko-mazurskim,

-        24 – 26 listopada 2025 r. w województwie pomorskim. 

Wyjazdy realizowane są w ramach operacji pn. „Zwiększenie udziału rolników w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych” z Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich + na rok 2025. Operacja dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Wyjazdy studyjne adresowane są do mieszkańców wsi planujących rozpoczęcie działalności edukacyjnej w gospodarstwie rolnym w celu umożliwienia zapoznania się z dobrymi przykładami i praktycznymi aspektami prowadzenia gospodarstwa edukacyjnego oraz wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy praktykami i osobami planującymi rozpocząć działalność edukacyjną.

Celem wyjazdów jest wyposażenie mieszkańców wsi w wiedzę i umiejętności niezbędne do świadczenia profesjonalnych usług edukacyjnych opartych o potencjał gospodarstwa rolnego, a tym samym wzmocnienie potencjału rozwoju rolnictwa wielofunkcyjnego i społecznego w Polsce. Oprócz upowszechnienia wiedzy i umiejętności, operacja ma na celu również promocję Zagród Edukacyjnych i Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.

W ramach organizacji wyjazdów uczestnikom zostanie zapewnione:

Bezpłatne zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych podczas trwania wyjazdów zgodnie z harmonogramami;

Bezpłatne wyżywienie od obiadu w pierwszym dniu do obiadu w ostatnim dniu wyjazdu;

-  Bezpłatny transport autokarem/ busem podczas realizacji wizyt/spotkań na terenie woj. warmińsko-mazurskiego i pomorskiego;

Program merytoryczny obejmujący udział w wizytach, spotkaniach i warsztatach.

Operacja pn. „Zwiększenie udziału rolników w Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych” zakłada również organizację szkolenia w formie webinarium oraz opracowanie broszury w wersji elektronicznej pn. „Zagroda edukacyjna pomysłem na biznes – aspekty formalno-prawne prowadzenia działalności edukacyjnej w gospodarstwie rolnym”. 

Działania w ramach operacji przyczynią się do upowszechnia wiedzy i dobrych przykładów oraz nabycia kompetencji w zakresie prowadzenia działalności edukacyjnej w gospodarstwie rolnym. Dodatkowo przyczyni się do wzmocnienia działalności Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych poprzez zainteresowanie mieszkańców wsi prowadzeniem działalności edukacyjnej w gospodarstwie rolnym. Mieszkańcy obszarów wiejskich nabędą wiedzę i kompetencje z zakresu prowadzenia działalności edukacyjnej w gospodarstwie rolnym i funkcjonowania Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Zwiększy to szansę na ich pozostawanie na wsi i rozpoczęcie lub przejęcie prowadzenia działalności wielofunkcyjnej w gospodarstwie rolnym, w tym przez młodych mieszkańców wsi.

 

Operacja dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Operacja opracowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.