W ostatnią niedzielę kwietnia br. w Racławicach odbyły się - już po raz dwudziesty - Wybory Chłopa Roku. Jednym ze strategicznych organizatorów było Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie.

 

W szranki rywalizacji o zaszczytne trofeum stanęło trzynastu kandydatów z kilku krajów. Konkurenci rywalizowali m. in. na scenie prezentując swój region oraz strój i kulturę lokalną. Inne konkurencje podczas których wykazywali się kandydaci na Chłopa Roku to: precyzyjne cięcie piłą drewna na czas, sztafeta połączona z przenoszeniem słomianych bali oraz dojenie sztucznej krowy.

Zwycięzcą konkursu okazał się Adrian Solcan z Rumunii, który nieznacznie wyprzedził małopolanina Łukasza Jędrucha.

Piękna pogoda i liczne atrakcje zgromadziły tysiące mieszkańców, nie tylko z okolicznych miejscowości ale też z Krakowa. W plenerowej uroczystość uczestniczył wicepremier Janusz Piechociński oraz wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim Czesław Siekierski.

Dzień przed konkursem w siedzibie CDR w Krakowie zorganizowana została międzynarodowa konferencja poświęcona roli i przyszłości młodych rolników w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej 2014-2020. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele młodzieży z Francji, Rumunii, Ukrainy i Polski oraz eksperci z Centrum Doradztwa Rolniczego, Małopolskiej Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

{gallery}2014/26{/gallery}

{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=b5OcvBd1QS8&feature=youtu.be{/youtube}