Kochamy Głównie Wieś!

W dniach 9-11 marca odbyło się drugie seminarium pt. "Rola aktywności kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich" w ramach projektu „Babiniec” – forum wymiany dobrych praktyk organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich.

W spotkaniu udział wzięło 32 uczestników, w tym 30 pań z organizacji kobiecych, a także 2 panów którzy wspierają wysiłki pań w ich działalności na rzecz wsi. Tym razem w seminarium uczestniczyły członkinie KGW z województwa śląskiego i wielkopolskiego, które łącznie reprezentowały 13 KGW, tym:

 

  • Koło Gospodyń Wiejskich Piątek Mały
  • Koło Gospodyń Wiejskich Piątek Wielki
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Zbiersku
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie
  • Koło Gospodyń Wiejskich Kleśniska
  • Koło Gospodyń Wiejskich Przystajń
  • Koło Gospodyń Wiejskich Długa Wieś Trzecia
  • Koło Gospodyń Wiejskich Mokra
  • Koło Gospodyń Wiejskich Miedźno
  • Koło Gospodyń Wiejskich Łobodno
  • Koło Gospodyń Wiejskich Waleńczów
  • Koło Gospodyń Wiejskich Popów
  • Koło Gospodyń Wiejskich Parzymiechy


Część wykładowa spotkania poświęcona była roli kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w kreowaniu i realizacji polityki zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Uczestnicy dowiedzieli się też czym jest „dobra praktyka” oraz, że warto korzystać z doświadczeń innych osób i organizacji, realizując przedsięwzięcia na rzecz swojej miejscowości.

Warsztaty były okazją do zaprezentowania działalności poszczególnych Kół, panie chętnie opowiadały o swoich aktywnościach w środowisku lokalnym, podejmowanych działaniach i osiągnięciach. Każda organizacja mogła pochwalić się przedsięwzięciami, które z powodzeniem można kwalifikować jako
dobre praktyki, warte naśladowania.

Z kolei zajęcia z szacowania potencjału ludzkiego pomogły uczestnikom odkryć ich zalety i wady, które mogą sprzyjać rozwojowi organizacji lub ograniczać skuteczność działań, budować dobre relacje z innymi członkami organizacji lub je niszczyć. Aktywne metody pracy, angażujące każdą z uczestniczek, pomogły ocenić im własny potencjał jako członkiń i liderek organizacji, poznać własne mocne i słabe strony w kontekście współpracy w grupie i współpracy z otoczeniem.
Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali też prezentacji dotyczącej dobrych praktyk realizowanych przez inne organizacje, a także wykładu na temat możliwości wsparcia ich działalności poprzez dotacje z wybranych programów unijnych i krajowych, w tym m.in. PROW 2014-2020. Prezentowane przykłady projektów realizowanych z powodzeniem przez inne organizacje przy wsparciu środków zewnętrznych stały się motywacją do podjęcia próby pozyskania dotacji przez te organizacje kobiece, które nie korzystały dotychczas z tego źródła finansowania.

Seminarium kolejny raz ukazało ogromny wysiłek i wkład kobiet w pobudzanie lokalnej aktywności, integrację mieszkańców oraz podtrzymywanie lokalnej tradycji i kultury. Ale najcenniejszym efektem seminarium, jest to, że dzięki spotkaniu, uczestniczki same uświadomiły sobie jak wiele dobrego robią dla mieszkańców własnej miejscowości i gminy, uwierzyły we własne siły, nabrały przekonania, że działają w słusznej sprawie oraz, że ich aktywność ma sens i jest potrzebna lokalnej społeczności.

{gallery}2015/11{/gallery}
Marta Starmach, CDR O/Kraków