Kreatywność Godność Wszechstronność

Seminarium pn.: "Rola aktywności kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich" realizowane było w dniach 18 - 20 marca 2015 roku w siedzibie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach projektu „Babiniec" – forum wymiany dobrych praktyk organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich.

W trzydniowym spotkaniu uczestniczyło 29 osób (28 pań i 1 pan) z kobiecych organizacji pozarządowych z województwa lubelskiego i małopolskiego.

Województwo małopolskie reprezentowały:

            KGW Moszczanica

            Stowarzyszenie Jastrzębik

Województwo lubelskie reprezentowały:

            Fundacja Aktywne Społeczeństwo          

            Gminna Rada Kobiet

            KGW Józefin

            KGW Moniaki

            KGW Popkowice

            KGW Rankowskie

            KGW Urzędów

            KGW Zakościelne

W pierwszym dniu w ramach części teoretycznej uczestnicy zostali zapoznani z historią organizacji kobiecych w Polsce, pojęciami dobrych praktyk oraz kryteriami ich identyfikacji. Uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega zrównoważony rozwój obszarów wiejskich z uwzględnieniem potrzeby ochrony  dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i kulinarnego tych obszarów oraz o roli jaką w tym zakresie odgrywają lub mogą odgrywać wiejskie organizacje kobiece. W części warsztatowej uczestnicy mieli okazję zaprezentować działalności poszczególnych organizacji. Panie bardzo chętnie opowiadały o swoich dokonaniach jaki i o dniu codziennym funkcjonowania organizacji. Bardzo miłym akcentem była materialna prezentacja swojej działalności. Na stołach zjawiły się produkty wykonane własnymi siłami tak z dziedziny kulinarnej  wykonane wedle lokalnej receptury (wypieki, kiszonki, smalec i chleb) jak i rękodzieła ludowego. Panie zaprezentowały także własne publikacje promujące przepisy kulinarne produktów lokalnych. Organizacje w ramach prezentacji przedstawiły przedsięwzięcia, które warte są naśladownictwa i można je ocenić jako realizację idei dobrych praktyk.

W drugim dniu odbyła się wizyta studyjna. Wyjazd do Wieliczki i jej okolic w obszarze działania LGD "Wielicka Wieś". W ramach wyjazdu odbyły się spotkania informacyjne z przedstawicielami organizacji wspierających działalność lokalnych KGW. Spotkania informacyjne były przeplatane zwiedzaniem i prezentacją dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz tradycji obszaru działania LGD „Wielicka Wieś” wraz z omówieniem sposobów na lepszą promocję obszaru posiadającego wiele atrakcji, a będącego w cieniu Kopalni Soli w Wieliczce. Wyjazd studyjny zakończyła wizyta w KGW Chorągwica w ramach, której nastąpiła prezentacja i wymiana poglądów dotyczących bieżącej działalności KGW i problemów z nią związanych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane ze współpracą z lokalnymi organizacjami i samorządem lokalnym oraz sposobów finansowania i pozyskiwaniem środków na działalność KGW. Spotkanie zakończyło się mini występem folklorystycznym przedstawicieli KGW Chorągwica.

W trzecim dniu odbyły się warsztaty poświęcone szacowaniu kapitału ludzkiego jako podstawowego zasobu organizacji. Uczestnicy odkrywali swoje wady i zalety. Przy okazji dowiedzieli się, że nie zawsze zaleta jest zaletą, a wada jest wadą. Coś co jest zaletą w indywidualnym działaniu nie koniecznie musi się sprawdzać w działaniu zespołowym. Uczestnicy uczyli się, które cechy mogą być pomocne w budowaniu i funkcjonowaniu zespołu, a które będą utrudnieniem i barierą. Dla KGW to cenna wiedza, bo ich działalność to praca zespołowa, a praca w zespole to ich siła. W ramach warsztatów uczestnicy otrzymali również zadanie rozwinięcia skrótu KGW w szerokim obszarze myślenia o tej organizacji. Rozwinięcie skrótu pokazywało kreatywność w myśleniu (jakby nie było wiekowych pań), ale także  stanowiło odzwierciedlenie obrazu organizacji i tego co o sobie myślą. A o to kilka zgłoszonych propozycji:

Kobiety Gotują Wspaniale

Kochamy Gotować Wszystko

Klasa Godność Wiedza

Kreatywność Godność Wszechstronność

Kochamy Garnki Własne

Kobiety Wiejskie Górą

Kawał Gminnej Wspólnoty

Na zakończenie teoretycznej część seminarium przeprowadzony został wykład z obszaru pozyskiwania środków finansowych na działalność KGW. Jak wynikało z wcześniejszych wypowiedzi uczestników jest to obszar szczególnego zainteresowania i troski KGW.

Seminarium miało nie tylko wymiar edukacyjny miało również wymiar społeczny i towarzyski. Pozwoliło spotkać się i nawiązać znajomość, zobaczyć, że gdzie indziej jest inaczej, ale w sumie podobnie. Nasze problemy też podobne do ich problemów, a nasze rozwiązania nie gorsze od ich rozwiązań. W tym wszystkim widać, że nie ma gorszych i lepszych. Jesteśmy różni, idziemy różnymi drogami, ale w tym samym dobrym kierunku. A to nie tylko edukacja, to także wiatr w żagle do dalszych działań.

Grzegorz Dziedzic, CDR O/Kraków

{gallery}2015/15{/gallery}