Kobiety! Głowy Wysoko

Sławka wie jak!

Zorganizuje, zarządzi. Od lat działa i uczestniczy w życiu KGW. Wystarczy, że powoła Zespół do „zadań specjalnych”, czyli upartą Hankę i kłótliwą Kaśkę, a one  wszystko u wójta załatwią. Okazuje się, że wady można przekuć w zalety, natomiast zalety potrafią być uciążliwe. Zbyt długa cierpliwość, przeradza się w spolegliwość a dokładność w pedantyczność.  Z kolei niepewność, wiąże się z ostrożnością a łatwowierność może być postrzegana w pozytywnych barwach. Ta różnorodność cech często wywołuje w grupie waśnie i spory, którymi należy mądrze zarządzać. Jest to zadanie dla liderki, która jak burza natychmiast i bezpośrednio zadziała w tym meteorologicznym zwierzyńcu, pełnym lekkich wiatrów, odpływów i przypływów, gwałtownych ulew, które pośród skał pokrytych różami nad którymi latają pszczoły, szaleją z lwami, kotami, myszami, psami, małpami i tchórzami. 

Tak właśnie prezentuje się koło gospodyń wiejskich. Tygiel pełen rozmaitości i pasji, z którymi muszą na co dzień mierzyć się członkinie kół, troszcząc się o swoje dziedzictwo kulturowe, kulinarne i przyrodnicze. 

Przekonały się o tym Panie biorące udział w VII seminarium pt.: "Rola aktywności kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich" w ramach projektu „Babiniec” zorganizowanym w CDR O/Kraków w dniach 20 – 22 marca br.

W seminarium uczestniczyło 25 pań z 6 organizacji kobiecych z województwa małopolskiego:

KGW z Izdebnika

KGW z Leśnicy

KGW z Łękawicy

KGW ze Stronia

KGW ze Stryszawa

Skawińskie Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich

Spotkanie zaszczyciła swoją obecnością Pani Małgorzata Marcińska, Podsekretarz Stanu z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Pani Podsekretarz podkreśliła rolę organizacji kobiecych i ich wkład w rozwój obszarów wiejskich, jako ważny i nieoceniony.  150 letnie doświadczenie członkiń kół gospodyń wiejskich obfituje w dobre przykłady, którymi należy się chwalić i je szeroko propagować.  

Na temat dobrych praktyk można mówić wiele. Należy szukać ich w swoim działaniu, jak i działaniach innych organizacji. Seminarium w Krakowie sprzyjało takim obserwacją. W trakcie wyjazdu studyjnego do miejscowości Klucze, uczestniczki spotkały się z przedstawicielkami Stowarzyszenia „Babiniec”. Współpraca z Gminą oraz z organizacjami z terenu, w tym z LGD Nad Białą Przemszą oraz realizacja wielu projektów o różnej tematyce pozwala na zdobywanie doświadczeń, po których zostają cenne więzi i wymierne efekty. Tak doświadczone Panie z „Babińca” nie boją się brać na siebie odpowiedzialności za inne organizacje, którym udzielają swojej osobowości prawnej. Dodatkowo sąsiedztwo pustyni Błędowskiej wpływa na rozwój miejscowości, w której prężnie działają.

{youtube}CLaWMdlwWG0{/youtube}

Panie z KGW zainspirowane wizytą studyjną zaprezentowały swoje dobre praktyki, takie jak piknik rodzinny w Stryszowie, Dożynki Gminne w Leśnicy, cykl warsztatów na temat przygotowani strojów regionalnych w Łękawicy, współpraca z dziećmi z placówki rehabilitacyjnej z Radziszowa oraz projekt „Produkt lokalny z Małopolski; Wiem, co jem” realizowany w Izdebniku.

Wśród pochlebnych opinii na temat seminarium, można było usłyszeć, że „spotkanie było bardzo ciekawie prowadzone, wyczerpująco zostały przedstawione problemy, z jakimi spotykają się w dzisiejszych czasach grupy nieformalne np. typowe KGW oraz sposoby pozyskiwania środków finansowych dla tych organizacji. Omawiane dobre praktyki, są niezwykle ważnym efektem pracy całego KGW, które również świadczy o naszej wsi. Dziękujemy na piękny i mądrze wykorzystany czas”.

My również mamy takie same odczucia! Czas spędzony z paniami z kobiecych organizacji jest niezwykle inspirujący. 

{gallery}2015/16{/gallery}

Karolina Boba CDR O/Kraków