Kobiety Gotują Wspaniale

Hasło to przyświecało uczestnikom IX spotkania kobiet aktywnych „Babiniec” zrealizowanego w ramach seminarium pn.: "Rola aktywności kobiet i kobiecych organizacji pozarządowych w zrównoważonym rozwoju obszarów wiejskich". Seminariumrealizowane było w dniach 25 - 27 marca 2015 roku w siedzibie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach projektu „Babiniec" – forum wymiany dobrych praktyk organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich.

W trzydniowym spotkaniu uczestniczyło 34 osoby ( 33 panie i 1 pan ) z kobiecych organizacji pozarządowych z województwa łódzkiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Województwo małopolskie było reprezentowane przez:

KGW Malwa Czarnochowice
KGW Byszyce
KGW Grabie
KGW Iskry Mietniowa
KGW Kokotów
KGW Podstolice
KGW Rzepiennik Biskupi
KGW Sułków
 
Województwo świętokrzyskie było reprezentowane przez:
 
KGW Bolechowice
KGW Kowala
KGW Szewce-Zawadzie
Zespół Obrzędowy Kowalanki

Województwo łódzkie było reprezentowane przez:

Stowarzyszenie Dolina Pilicy

Pierwszy dzień to zajęcia stacjonarne podzielone na część wykładową i warsztatową. W ramach części teoretycznej odbyły się wykłady z zakresu roli kobiecych organizacji w zrównoważonym rozwoju oraz dobrych praktyk. Uczestnicy dowiedzieli się, na czym polega zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i jaką rolę mogą w nim odegrać organizacje kobiece. Koła Gospodyń Wiejskich są szczególnie predysponowane do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Ich działalność skupiona jest głównie w obszarzedziedzictwa kulturowego, przyrodniczego, kulinarnego i rękodzieła obszarów, z których się wywodzą. Posiadają odpowiedni potencjał (materialny, twórczy, wiedzę i zaangażowanie), który z powodzeniem można wkomponować jako mocny filar realizacji idei zrównoważonego rozwoju. W obszarze dobrej praktyki uczestnicy dowiedzieli się czym jest dobra praktyka, jak ją definiować i według jakich kryteriów ją identyfikować. Uczestnicy mieli także możliwość zapoznania się ze sposobami opisu dobrej praktyki. Zidentyfikowanie i opis dobrej praktyki to nie tylko praca, ale i korzyści dla organizacji oraz obszaru jej działania. Dobrze opisana i udostępniona dobra praktyka to bardzo dobra promocja organizacji i regionu w którym działa. Świadomość, że organizacja ma coś wartościowego i „własnego” z jednej strony jest inspiracją i zachętą do dalszego działania, a z drugiej strony wzmacnia i podnosi poczucie wartości członków organizacji. W części warsztatowej uczestnicy mieli okazję zaprezentować działalności poszczególnych kół i organizacji kobiecych. Panie bardzo chętnie opowiadały o swoich dokonaniach, o dniu codziennym, planach i obawach o przyszłość funkcjonowania organizacji. Prezentacja była poparta materialnym dorobkiem działalności. Na stołach zjawiły się produkty, dorobek i powód do dumy. Rękodzieło ludowe było szczególnie obszerną grupą zaprezentowanych produktów, a wypieki wykonane wedle lokalnej receptury stanowiły smaczne uzupełnienie prezentowanego dorobku. Uzupełnieniem była publikacja promująca oraz płyta z nagraniem Zespołu Obrzędowego Kowalanki. W ramach prezentacji zostały przedstawione przedsięwzięcia, które warte są naśladownictwa i można je opisać jako dobrą praktykę.

Drugi dzień to wyjazd w teren w obszar działania KGW Stryszów (Lanckorona – Stryszów – Kalwaria Zebrzydowska). W ramach wyjazdu odbyło się spotkanie informacyjne z przedstawicielami KGW Stryszów w ramach którego został zaprezentowany dorobek koła, wyroby rękodzieła ludowego. Na zakończenie spotkania podano poczęstunek regionalny. Dodatkowo w luźnej rozmowie panie wymieniały się doświadczeniami, problemami które je nurtują i sposobami jak te problemy rozwiązują. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zagadnienia związane ze sposobem finansowania i pozyskiwaniem środków na działalność KGW.

Trzeci dzień to wykład i warsztaty stacjonarne oraz podsumowanie 3 dniowego seminarium. Warsztaty poświęcone były szacowaniu kapitału ludzkiego jakim potencjalnie dysponują organizacje. Często jest to obszar nie doceniany, a wręcz nie zauważany, a stanowi moc i koło napędowe organizacji. Uczestnicy odkrywali swoje wady i zalety. Uczyli się o pracy indywidualnej i zespołowej. Poznawali które cechy (wady, zalety) są pomocne, a które utrudniają pracę zespołową. Przy okazji dowiedzieli się, że zaleta i wada to pojęcia względne. Coś co jest zaletą w działaniu zespołowym nie zawsze jest pomocne w działaniu indywidualnym. Była to cenna wiedza i dała szerszy pogląd na sposób funkcjonowania organizacji. Na zakończenie przeprowadzony został wykład na temat sposobu pozyskiwania środków finansowych na działalność KGW. Temat jak najbardziej aktualny, bo jest to obszar szczególnego zainteresowania KGW i trafiał w potrzeby uczestników seminarium.

Oprócz wymiaru edukacyjnego seminarium wniosło wartość dodaną w postaci forum wymiany informacji i doświadczeń, integracji grupy i nawiązania kontaktów, które w przyszłości mogą zaowocować bliższą współpracą między organizacjami.

 

Grzegorz Dziedzic, CDR O/Kraków

 

{gallery}2015/19{/gallery}