W dniach 15-17 września 2015 roku w Korytnicy w powiecie staszowskim na XVI Ogólnopolskim Sympozjum Agroturystycznym spotkało się międzynarodowe grono osób zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich by dzielić się doświadczeniami i dyskutować o nowych perspektywach turystyki wiejskiej. Jako główny temat dyskusji merytorycznej tegorocznego Sympozjum obrano: „Innowacyjność w turystyce wiejskiej i nowe miejsca pracy na obszarach wiejskich” .

Inicjatywa Sympozjum była zapoczątkowana w 1993 roku przez Suwalską Izbę Rolniczo-Turystyczną i w kolejnych edycjach jest konsekwentnie kontynuowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. W swoich założeniach Sympozjum jest konferencją „wędrującą” by uczestnicy, niejako przy okazji merytorycznej dyskusji, mogli poznawać specyfikę i atrakcyjność turystyczną poszczególnych regionów. W bieżącym roku uczestników Sympozjum przyjęła w swoje progi gościnna Ziemia Świętokrzyska a współpracę w jego organizacji podjęli:


• Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie
• Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk
• Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
• Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach
• Lokalna Grupa Działania „Białe Ługi”
• Świętokrzyska Federacja Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej „Ziemia Świętokrzyska”
• Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego


Konferencja została objęta patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministra Sportu i Turystyki oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.
Na konferencję złożyły się plenarna sesja referatowa, seminaria w grupach tematycznych, wyjazdy studyjne identyfikujące dobre praktyki oraz plenarna dyskusja podsumowująca całość spotkania.
Przedstawione w ramach konferencji prezentacje wyników badań i analiz naukowych oraz opisy studiów przypadku są dostępne na stronie sympozjum TUTAJ.
Tegoroczne Sympozjum było także okazją do podsumowania dwuletniego projektu Leonardo da Vinci Transfer Innowacji pt. „FARMLAND – wykorzystanie gospodarstwa rolnego w rozwoju wiejskiego modelu nauczania i dydaktyce przyrodniczej”. Projekt ma na celu wsparcie nowych możliwości zatrudnienia w rolnictwie i sektorze żywnościowym poszerzonych o funkcje edukacyjne i społeczne oraz ułatwienie przekwalifikowania rolników w kierunku rolnictwa wielofunkcyjnego i zrównoważonego. Projekt trwający dwa lata od listopada 2013 do października 2015 jest realizowany w partnerstwie sześciu instytucji i organizacji z pięciu krajów Unii Europejskiej tj. Belgii, Hiszpanii, Polska, Rumunia i Włochy. Liderem projektu jest Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, które od 2010 roku wdraża ideę gospodarstw edukacyjnych w Polsce prowadząc Ogólnopolską Sieć Zagród Edukacyjnych. Na sympozjum zaprezentowano innowacyjne materiały szkoleniowe rozwijające potencjał edukacyjny tkwiący w gospodarstwach rolnych, stanowiące główny rezultat projektu. Materiały wzbogacą narzędzia dydaktyczne CDR stosowane w doskonaleniu zawodowym gospodarzy świadczących usługi edukacyjne oraz doradców ODR wspierających te działalność w regionach.

 

 {gallery}/2015/50{/gallery}