„Zasmakuj z UR” - pod tym hasłem w ostatni weekend września na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przy ulicy Balickiej 253 odbyły się II Małopolskie Targi Żywności. W powitaniu gości prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady – JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego przypominał okoliczności powstania tej inicjatywy i wyraził radość, że Targi, chociaż dopiero drugie, to jednak wpisały się już do kalendarza imprez promujących bogactwo kulinarne Małopolski. Zaznaczył również, że to jeden z wielu przykładów potwierdzających, iż Małopolska to Europejski Region Przedsiębiorczości.

Obecny na Targach Jerzy Miller – wojewoda małopolski podkreślił, że na Uniwersytet Rolniczy zawsze można liczyć, bo przecież w tym roku rolnikom najbardziej potrzebny był deszcz, a oto mieliśmy go jak na zamówienie. W dalszej części wypowiedzi podziękował za wkład Uczelni w naukowy rozwój Małopolski, życzył także wszystkim obecnym, dobrej, rzec można „smacznej zabawy”. W podobnym tonie wypowiedział się również Wojciech Kozak – wicemarszałek województwa małopolskiego, który odnosząc się do wystąpienia Rektora, podkreślił ogromny potencjał regionu, zaznaczając, że Małopolska może poszczycić się czwartym miejscem w Polsce w zestawieniu potraw tradycyjnych.

Tegoroczne spotkanie przy Balickiej zostało połączone ze „Świętem Plonów UR”. Wyniki tegorocznych zbiorów przedstawił mgr Jerzy Jaskiernia – kierownik Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego. Przy dźwiękach góralskiej muzyki – jak przystało na Kraków – wniesiono okazały wieniec dożynkowy, który przekazano na ręce JM Rektora. Spotkanie to stało się również okazją do podziękowania załodze na całoroczny trud związany z prowadzeniem gospodarstwa w Prusach. Uroczystość zakończyła się wręczeniem dożynkowych bochnów chleba.

W tym roku gościło 55. wystawców, którzy zapraszali zebranych do skosztowania i zakupu tradycyjnych smakołyków. Chociaż pogoda nie zachęcała do spacerów, to jednak, zwłaszcza w niedzielę, stoiska cały czas były oblegane przez smakoszy i kupujących. Obserwując podobne inicjatywy, śmiało można powiedzieć, że sukcesywnie przybywa amatorów małopolskich tradycyjnych potraw.
Wielką atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, okazało się stoisko prezentujące żywe zwierzęta, jak również wesołe miasteczko. Dmuchane zamki, kule – w których można było poczuć się jak w stanie nieważkości, skoki na anty bungee i oczywiście … wata cukrowa – to tylko niektóre z atrakcji które przyciągały uwagę najmłodszych gości. Dla nieco starszych odbywały się pokazy tańca (co potwierdza zdjęcie), zumby, karate i fitness, zaś dla spragnionych wiedzy organizatorzy i pracownicy naukowi UR przygotowali wykłady poświęcone m.in. tematyce zdrowego odżywiania się.

Wzorem poprzedniej edycji organizatorzy Targów ogłosili konkurs na „Najsympatyczniejszego wystawcę”. Miał on charakter ankiety, którą wypełniali goście. Puchar Rektora i tytuł „Najsympatyczniejszego wystawcy” otrzymała, już po raz drugi, Tłocznia Owoców Pawłowscy. Gratulujemy nie tylko zwycięzcom, ale także wszystkim tegorocznym wystawcom.

Specjaliści CDR udzielali informacji oraz porad w zakresie wsparcia dla rolnictwa w latach 2014-2020.  Zagroda „Pszczółki” w niezwykle barwny sposób przedstawiła programy edukacyjne: „Życie rodziny pszczelej”, „Darcie pierza” czy „Ekologiczny ogródek”.  Na stoisku można było zapoznać się z produktami gospodarstwa takimi, jak: miody, zioła, chleb na zakwasie czy owoce. Oprócz tego stoisko przykuwało uwagę licznymi obrazami powstałymi podczas  organizowanych w gospodarstwie plenerów malarskich.

Więcej informacji nt. Zagród Edukacyjnych, które zaprezentowały swoją ofertę na targach można znaleźć na stronie www.zagrodaedukacyjna,pl.

Targi cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Krakowa, szczególnie osiedli z pobliskich Bronowic oraz Mydlnik.
{gallery}2015/51{/gallery}