Zakończyła się realizacja cyklu seminariów dla kobiecych organizacji pozarządowych (m.in. KGW) lub działających na rzecz kobiet na obszarach wiejskich pt.: "Babiniec II – jarmark wiedzy i innowacji".
W dniach 14-29.11.2015 r. CDR o/Kraków jako lider Konsorcjum wraz z pozostałymi Partnerami, w tym:
1. Małopolskim Stowarzyszeniem Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Krakowie (MSDR)
2. Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania „Nad Białą Przemszą" z siedzibą w Kluczach (LGD)
3. Związkiem Młodzieży Wiejskiej z siedzibą w Warszawie (ZMW).
- zorganizował cykl sześciu 3-dniowych seminariów dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, doradców rolnych, oraz innych liderów i liderek organizacji pozarządowych (formalnych i nieformalnych) działających na wsi i skupiających głównie kobiety.

W seminarium uczestniczyło łącznie 180 osób. Wśród uczestników przeważały kobiety – członkinie Kół Gospodyń Wiejskich oraz doradcy rolni.
Celem projektu było:

1. Ułatwienie transferu wiedzy i innowacji pomiędzy doradcami współpracującymi z kobiecymi organizacjami pozarządowymi działającymi na obszarach wiejskich lub działającymi na rzecz rozwoju tych organizacji, zwłaszcza w zakresie zachowania
i wykorzystania zasobów kultury materialnej i niematerialnej wsi do aktywizacji mieszkańców.
2. Upowszechnianie dobrych praktyk kobiecych organizacji pozarządowych działających na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, zwłaszcza w zakresie ochrony i rewitalizacji krajobrazu kultury materialnej i niematerialnej polskiej wsi oraz ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego
i bioróżnorodności.
3. Wzrost kompetencji w zakresie planowania i realizacji przedsięwzięć z zakresu ochrony i rewitalizacji krajobrazu kultury materialnej i niematerialnej polskiej wsi oraz ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego i bioróżnorodności w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020.

Pierwszy dzień każdego seminarium rozpoczynał się wykładem pt. „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich wobec współczesnych wyzwań" , który wprowadzał uczestników w zagadnienia związane z koniecznością ochrony zasobów kulturowych, przyrodniczych, podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatycznym w odniesieniu do rozwoju cywilizacyjnego i technologicznego – z jednej strony oraz narastającego problemu wykluczenia społecznego – z drugiej.

Kolejne zajęcia miały charakter warsztatowy i prowadzone były przez 2 wykładowców-trenerów (moderatorów). Celem warsztatów było ukazanie roli kobiecych organizacji oraz doradców rolnych i innych organizacji wiejskich w zakresie rewitalizacji i rozwoju społeczno-gospodarczego wsi w oparciu o wykorzystanie zasobów kultury materialnej
i niematerialnej, przedstawienie działań jakie podejmują na rzecz zachowania bioróżnorodności środowiska wiejskiego i jego ochrony.
W pierwszej części organizacje prezentowały swoją działalność. Zakres realizowanych przedsięwzięć i zadań był imponujący! To głównie organizacje takie jak KGW i inne lokalne stowarzyszenia dbają o zachowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego oraz organizują i wpływają na wiele aspektów życia społecznego na wsi - pełnią rolę nie tylko kulturotwórczą, ale też edukacyjną, aktywizują mieszkańców do wspólnych działań, organizują zbiórki charytatywne organizują zajęcia rekreacyjne i sportowe dla mieszkańców.
Ich działalność przyczynia się też pośrednio do rozwoju gospodarczego wsi, ponieważ zasoby kultury materialnej i niematerialnej (jak. np. tradycje, gwara, zwyczaje, lokalne produkty) są magnesem przyciągającym turystów. Dbanie o te elementy pozytywnie więc wpływa na rozwój obszarów wiejskich.
W dalszej części uczestnicy pracowali już warsztatowo metodą wordcafe. Podczas rozmów i dyskusji w grupach tematycznych, w kawiarnianym nastroju, przy kawie i ciastku – panie wymieniały się wiedzą i doświadczeniem w rozwiązywaniu problemów swoich organizacji ale też dobrymi praktykami dotyczących finansowania działalności, współpracy wewnętrznej oraz współpracy i angażowania lokalnej społeczności w działania organizacji.
Udział przedstawicieli ośrodków doradztwa rolniczego w warsztatach pozwolił obydwu grupom (organizacje i doradcy) bliżej się poznać, wymienić doświadczeniami, zapoznać z możliwościami współpracy.
Na zakończenie wyniki, wnioski i spostrzeżenia z pracy grupowej były omawiane
i dyskutowane na forum wszystkich grup.

W drugim dniu każdego seminarium odbywał się wyjazd studyjny. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z działaniami Stowarzyszenia Produkt Lokalny Nad Białą Przemszą, który opiera swoja działalność na promocji i sprzedaży produktów lokalnych. W tym celu Stowarzyszenie przygotowało inkubator kuchenny, w którym miejscowe KGW mogą przetwarzać produkty lokalne i przygotowywać lokalne specjały stanowiące o specyfice obszaru. Idea inkubatorów przetwórstwa lokalnego zyskała duże uznanie wśród członkiń KGW, które znaczną część swojej działalności prowadzą w oparciu o kultywowanie tradycji i dziedzictwa kulinarnego.

W trzecim dniu zajęcia warsztatowe dotyczyły zagadnień związanych z aktywizacją lokalnych społeczności, panie poznawały sposoby i tajniki angażowania innych mieszkańców do działań na rzecz rozwoju swoich małych ojczyzn. W trzecim dniu seminarium przeprowadzany był także wykład dotyczący możliwości pozyskania środków na finansowanie przedsięwzięć z zakresu ochrony i rewitalizacji krajobrazu kultury materialnej i niematerialnej polskiej wsi oraz ochrony i zachowania środowiska przyrodniczego
i bioróżnorodności w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020".

Seminaria i poruszana w ich ramach tematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników. Panie doceniły organizację i gościnność organizatorów oraz jasny, łatwy do przyjęcia przekaz przedstawianejwiedzy i informacji.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się wykład dotyczący źródeł pozyskiwania środków na działalność w ramach nowego PROW 2014-2020.

W trakcie seminariów uczestnicy wskazali na kilka głównych problemów, które dotyczą większości organizacji, jakie reprezentowali (głównie KGW i lokalnych organizacji pozarządowych):

- słaba wiedza na temat tego skąd mogą pozyskiwać środki na działalność – ten problem dotyczy głównie stowarzyszeń i KGW, mniejsze problemy w tym zakresie mają doradcy rolni. Znaczna część uczestników miała słaba wiedzę na jakiej podstawie i w oparciu o jakie przepisy prawne może podjąć współpracę z gminami i pozyskiwać środki na działalność
(np. możliwości jakie daje ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie)

- ponadto ważną potrzebą organizacji jest podniesienie wiedzy i umiejętności ich członków
w zakresie współpracy z innymi organizacjami i jednostkami samorządu terytorialnego (zwłaszcza z gminami). Zwracali uwagę na potrzebę szkoleń z zakresu budowania dobrych relacji w środowisku lokalnym pomiędzy różnymi podmiotami i instytucjami oraz mieszkańcami. Współdziałanie i zaangażowanie wszystkich tych grup przyniosłoby na pewno większe korzyści dla obszarów wiejskich. Problemy te dotyczą też relacji wewnątrz stowarzyszeń i organizacji. Liderkom i liderom brakuje umiejętności współpracy, angażowania i motywowania pozostałych osób do działania.

- wśród członkiń/członków organizacji zauważane są też niskie umiejętności przygotowywania projektów, myślenia projektowego – jest to spowodowane słabym potencjałem kadrowym organizacji, większość pań tostarsze osoby, które dotychczas nie pracowały na zasadach projektowych.

- dyskusje i warsztaty prowadzone podczas seminariów jednoznacznie wskazywały , że znaczna część organizacji to grupy nieformalne, lub działające w strukturach kółek rolniczych (KR), przy czym bardzo często KR jest już nieaktywne i nie wykazuje chęci współpracy przy aplikowaniu o środki w imieniu KGW. Były również takie sytuacje, kiedy członkinie KGW same nie wiedziały czy KR działa jeszcze, kto nim zarządza i z kim się kontaktować.

- należy wyraźnie podkreślić, że znakomita większość uczestników oceniła poziom seminarium i zakres zdobytej wiedzy na bardzo wysokim poziomie. Szczegółowe wyniki opisane zostały w raporcie ewaluacyjnym. Niemniej poniżej przytaczamy wybrane wnioski zawarte w raporcie świadczące o sukcesie projektu:

„Jako bardzo znaczący należy uznać fakt, że blisko 90% uczestników szkolenia deklaruje, że wzbogaciło swoją wiedzę na temat programu PROW 2014—2020 i programu LEADER. Co w kontekście deklaracji respondentów w pierwszej części badań o niskim poziomie wiedzy na temat tych programów należy uznać za ważne osiągnięcie realizowanego seminarium. Bardzo dobre oceny organizacji i metodyki nauczania w trakcie seminariów świadczą o wysokim poziomie profesjonalizmu osób (i instytucji) organizujących ten cykl seminariów".

„Jednym z najważniejszych osiągnięć należy uznać fakt, że seminarium wzbogaciło uczestników (ponad 90% respondentów) o nowe pomysły działania na rzecz dobra mieszkańców wiejskich społeczności lokalnych, wyposażyło ich w wiedzę jak unikać problemów lub je rozwiązywać działając na wsi i zachęciło do współpracy z pracownikami Ośrodków Doradztwa Rolniczego i innych instytucji działającymi na obszarach wiejskich. Bardzo ważną deklaracją 93% osób biorących udział w seminariach jest przyznanie, że uczestniczenie w nich zainspirowało ich do działań na rzecz swojego środowiska
w przyszłości".

Szczegółowe raporty podsumowujące każde z 6 seminariów stanowią załącznik do sprawozdania z realizacji projektu.

Uczestnicy wyjeżdżali pełni zapału i motywacji do pracy o czym świadczą poniższe teksty napisane przez nich w trakcie pobytu na seminarium:

W KGW miłe panie,
co nie lubią bezczynności
Swych talentów dar odkryły
wyśpiewują i gotują
Na biesiady zapraszają
miłych gości pozdrawiają.

ŚODR Modliszewice

Ref. Wiwat, wiwat Babiniec
Sto lat Babiniec niech żyje nam!

Nasza gmina Serock
gości dziś w Krakowie
O fajnym szkoleniu
niech się każdy dowie

Ref. Wiwat, wiwat Babiniec
Sto lat Babiniec niech żyje nam!

W tym pięknym ośrodku
dobrze się czujemy
Na następny turnus
się zapisujemy.

Ref. Wiwat, wiwat Babiniec...

Nasze babki z Koła
nigdy się nie lenią
Swoim doświadczeniem
z wszystkimi się dzielą.

Ref. Wiwat, wiwat Babiniec...

Społeczna działalność
to niełatwa sprawa
I dlatego paniom
należą się brawa!

Ref. Wiwat, wiwat Babiniec
Sto lat Babiniec niech żyje nam!

KGW gmina Serock

Raport przygotowała:
Marta Starmach
Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie
Oddział w Krakowie
30.11.2015

 baner2