Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zorganizował w dniach 1-8 grudnia 2015 roku seminarium internetowe pn. „Koncepcja funkcjonowania i budowa systemu opiekunów wsi”. Było ono adresowane do specjalistów i doradców zatrudnionych w WODR. Głównym celem seminarium było zapoznanie doradców, zajmujących się problematyką rozwoju obszarów wiejskich, z ideą budowy i funkcjonowania systemu animatorów-opiekunów wsi, z problematyką animacji wiejskich społeczności i różnorodnymi podejściami, które opierają się na partycypacji mieszkańców dla rozwoju wsi.

W ramach seminarium zaprezentowane zostały następujące moduły szkoleniowe:

  • Wieś przestrzeń społeczna do zagospodarowania oraz społeczne i psychologiczne uwarunkowania aktywności jednostek i lokalnych zbiorowości w granicach konkretnej miejscowości (sołectwa).
  • Budowa i funkcjonowanie systemu animatorów-opiekunów wsi, rola i zadania oraz metody postępowania z mieszkańcami wsi w celu wyzwolenia i utrzymania ich społecznej i gospodarczej aktywności.
  • Aktywizacja lokalnych społeczności z wykorzystaniem założeń: podejścia LEADER; Programu Odnowy Wsi; idei Wiosek Tematycznych; zasad budowy sieciowych i zintegrowanych produktów turystyki wiejskiej.
  • Komunikacja interpersonalna jako ważny czynnik w procesie aktywizacji lokalnych społeczności.

W treści modułów znalazły się m.in. definicje, praktyczne wskazówki i przykłady z poruszonej problematyki. Odwołano się także do genezy, historii podejścia LEADER, opisanie konkretnych przykładów wiosek tematycznych w pełni zwizualizowało opisywany temat, wyszczególnienie wielu ważnych czynników mających wpływ na ich powstawanie i rozwój i wiele innych istotnych kwestii. Opisane zostały także przykłady komunikacji interpersonalnej, z podziałem na konkretne typy charakterów.

Przebieg seminarium:
Całość samokształcenia trwała 7 dni. Uczestnicy otrzymali 1 grudnia 2015 roku dostęp do kompletu materiałów szkoleniowych wprowadzających w tematykę seminarium, z którymi mieli obowiązek się zapoznać. W dniach 01-08 grudnia 2015 r. uczestnicy seminarium mieli również możliwość udziału w dyskusji oraz kontaktu z autorami w ramach forum. Odbyło się także seminarium internetowe w formie czatu, odpowiadające merytorycznej treści materiałów szkoleniowych. Podczas seminarium uczestnicy mieli możliwość dyskusji ze specjalistami CDR O/Kraków oraz między sobą, w rzeczywistym czasie.

W trakcie dyskusji poruszono m.in. temat funkcjonowania systemu animatorów – opiekunów wsi i roli doradców z Ośrodków Doradztwa Rolniczego w tym zakresie. Jedna z uczestniczek opisała jak to wygląda w jej przypadku. Nawiązano także do kwestii finansowych takiego systemu. Kolejnym tematem poruszonym na czacie była konieczność doskonalenia doradców w zakresie komunikacji interpersonalnej. Podniesiono kwestie celowości pracy doradców ODR w zakresie animacji społeczności wiejskich jako elementu podnoszącego aktywność mieszkańców wsi. Zaproponowano wyciągnięcie wniosków ze szkolenia i podzielenia się nimi na czacie.

Na platformie e-learningowej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie założone zostało forum aktywności, na którym uczestnicy wyrażali swoje poglądy na temat szkolenia. Były poruszone 3 tematy, gdzie łącznie odnotowano 11 wpisów. Pierwszym z tematów było podsumowanie treści modułowych, kolejnym – funkcjonowanie komunikacji interpersonalnej w ODR. Szczególny nacisk położony został na przeszkolenie nowych, młodych pracowników. Jedna z uczestniczek opisała swoje doświadczenie jako animatorki – opiekunki wsi. Szczególną uwagę zwróciła na brak czasu i miejsca w zakresie obowiązków, by pełniej zająć się tą tematyką. Kolejna z uczestniczek podkreśliła odchodzenie od specjalizacji w pracy zawodowej na rzecz „robienia wszystkiego”, co jest aktualnie zlecone, np. wnioski dla rolników w ramach PROW. Kolejną nurtującą kwestią jest coraz bardziej zauważalna nieumiejętność prowadzenia szkoleń szczególnie przez młodych, nie przeszkolonych pracowników.

Opracował                  
Waldemar Gorajczyk