Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie zorganizowało w dniach  14-16.09.2016 r. szkolenie na temat: "Sprzedaż bezpośrednia w gospodarstwach agroturystycznych. Inkubatory przetwórstwa lokalnego”. W szkoleniu uczestniczyło 26 osób, w tym doradcy rolni, właściciele małych przetwórni i lokalne grupy działania.

 

Celem szkolenia było przekazanie uczestnikom wiedzy w zakresie obowiązujących przepisów prawnych oraz usystematyzowanie wiedzy z zakresu uwarunkowań prowadzenia przez rolników sprzedaży produktów żywnościowych oraz zapoznanie z zagadnieniami funkcjonowania inkubatorów przetwórstwa lokalnego. Zajęcia teoretyczne prowadzone były przez przedstawicieli instytucji zajmujących się bezpieczeństwem żywności w tym: Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, (Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Krakowie, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

 

Podczas szkolenia odbyła się wizyta studyjna w spółdzielni socjalnej „Kuźnia Smaku”, której jednym z celów powstania jest promowanie i rozwój gminy poprzez sprzedaż lokalnych produktów, takich jak np. miody z miejscowej pasieki, przetwory owocowe i warzywne od miejscowych rolników, naturalny, prawdziwy chleb wiejski prosto z tradycyjnego pieca chlebowego oraz wiele innych przetworzonych i nieprzetworzonych produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Uczestnicy mieli też okazję odwiedzić Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej należącym do stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.

 

Celem powołania i budowy Centrum Produktu Lokalnego jest promocja zdrowia i zdrowego odżywiania, promocja produktów lokalnych, zachowanie starych ras zwierząt, dawnych odmian roślin oraz wpływanie na poprawę jakości życia na obszarach wiejskich. Podczas wykładów w CPL uczestnicy zapoznali się z doświadczeniami stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA w promocji i wykorzystaniu produktu lokalnego do rozwoju turystyki na obszarze LGD Dunajec-Biała, metodami sprzedaży bezpośredniej produktów przetworzonych i nieprzetworzonych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz działalnością CPL, w którym obecnie uruchomiono inkubator kuchenny wykorzystywany na potrzeby KGW.

 

W trakcie szkolenia uczestnicy zapoznali się też z zasadami funkcjonowania inkubatora przetwórstwa lokalnego prowadzonego przy LGD Światowid oraz inkubatora kuchennego działającego przy Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazje również podyskutować i wymienić poglądy na temat możliwych modeli funkcjonowania inkubatorów przetwórstwa lokalnego.

{gallery}2016/49{/gallery}