Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w dniach 7 - 8 czerwca 2018 r. organizuje szkolenie pt. „Jak Cię widzą, tak Cię piszą – najbliższe otoczenie gospodarstwa Twoją wizytówką”. Szkolenie adresowane jest do specjalistów i doradców zatrudnionych w ośrodkach doradztwa rolniczego oraz w Centrum Doradztwa Rolniczego. Do udziału w szkoleniu zaproszone są w szczególności osoby odpowiedzialne za wiejskie gospodarstwa domowe.

Celem szkolenia jest podniesienie wiedzy uczestników dotyczącej kształtowania przestrzeni wokół i wewnątrz domostw poprzez udział w zajęciach z zakresu zachowania dziedzictwa architektonicznego i kulturowego wsi, a także z zastosowania roślin w gospodarstwie domowym i w jego otoczeniu.

Organizacja szkolenia związana jest z zachowaniem tradycji poprzez właściwy dobór roślin w najbliższym otoczeniu, co sprzyja prawidłowemu formowaniu powierzchni użytkowej domowników.

Podczas szkolenia będą następujące zagadnienia:

  1. Serwis tematyczny pn. „Stawiam na tradycyjne”, czyli wokół cegły i drewna, gdzie ujęte zostały dobre praktyki i inspiracje oraz nowe projekty i rewitalizacje domów, stodół, zabudowań. Wywodzi się z myśli o pewnej wyjątkowej wsi górnośląskiej w Koszęcinie.
  2. Dobre praktyki kształtowania przestrzeni wiejskich w oparciu o tradycję oraz sposoby edukowania i promowania walorów tradycyjnych wsi.
  3. Część warsztatowa poświęcona będzie refleksji nad praktycznym wykorzystaniem wiedzy na temat dziedzictwa architektonicznego wsi, jak wykorzystać dobre przykłady "żeby wieś wyglądała jak wieś", tak aby uczestniczki wyjechały nie tylko zainspirowane, ale również z konkretnym planem, pomysłem do realizacji, który będą mogły wprowadzić w życie w swoim miejscu pracy.
  4. Instruktaż wraz z pokazem prawidłowego przesadzania roślin (prezentowane będą różne gatunki ziemi oraz pokaz przesadzania roślin). Wykład będzie poparty prezentacją na przykładzie żywych roślin.
  5. W omawianej w trakcie wykładu książce “Ścieżka bosych stóp” autorka przedstawi własną drogę od dziewczynki wspinającej się na drzewa do projektantki naturalnych placów zabaw. Zachęci do tworzenia miejsc, gdzie dzieci znów będą mogły swobodnie bawić się patykami i ziemią. Wykład będzie służył implementacji naturalnych placów zabaw na obszary wiejskie.
  6. Wyjście plenerowe, w trakcie którego uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z naturalnym placem zabaw oraz skonfrontować zdobytą wiedzę w trakcie warsztatów z ekspozycją architektoniczną w Muzeum Etnograficznym w Krakowie.

Wykłady oraz warsztaty prowadzone będą przez specjalistów i praktyków w swoich dziedzinach.

Każdy z uczestników szkolenia zostanie poproszony o przygotowanie przynajmniej jednego przykładu zachowania lub dewastacji dziedzictwa kulturowego wsi ze swojego terenu (informację na 3-5 minut prezentacji, głos w dyskusji).

Doradców zainteresowanych udziałem w niniejszym szkoleniu, prosimy o przesłanie wypełnionych Kart zgłoszenia uczestnictwa w terminie do 30 maja 2018 roku. Kartę zgłoszenia oraz informację o uczestniku (w załączniku) prosimy przesłać mailem (skan) na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  pod nr fax: 12 424 05 05 lub pocztą tradycyjną na adres CDR O/Kraków. Uczestnicy na zakończenie otrzymają Zaświadczenia o ukończeniu szkolenia.

Szkolenie odbędzie się w Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, ul. Meiselsa 1. Rozpoczęcie szkolenia w dniu 7 czerwca o godz. 10.30. Zakończenie w dniu 8 czerwca o godz. 12.30.

Udział w zajęciach dydaktycznych dla doradców ODR jest bezpłatny. Uczestnikom szkolenia zapewniany zakwaterowanie i wyżywienie w cenie 183,00 zł/ osobę za komplet usług socjalnych obejmujących 1 nocleg i pełne wyżywieniem od obiadu 7.06.2018 do obiadu 8.06.2018. W razie potrzeby można rezerwować dodatkowe noclegi w cenie 60zł/osobę/noc. Dla pozostałych osób koszt w szkoleniu wynosi 300,00 zł.


Osoby do kontaktu:

- w sprawach organizacji i rekrutacji:
Maria Szaszkiewicz - Zespół Metodyki Doradztwa i Doskonalenia Zawodowego,
tel. 12 424 05 54; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- w sprawach merytorycznych szkolenia:
Karolina Boba - Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich,
tel. 12 424 05 21; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W załączeniu:

Harmonogram szkolenia

- Karta zgłoszenia uczestnictwa dla pracowników ODR

- Karta zgłoszenia uczestnictwa dla pozostałych uczestników

 

Zapraszamy!

 cats