W dniach 18-19 maja 2013 roku odbyło się już siódme z zaplanowanych ośmiu seminariów organizowanych przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w ramach projektu pt. "Spółdzielnie w Programie Leader i Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich" realizowanego na zlecenie Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA). Celem projektu jest przygotowanie przedstawicieli spółdzielni działających na obszarach wiejskich oraz przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich do uczestnictwa w Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz w Programie Leader.

 W seminarium wzięło udział 45 uczestników, reprezentujących następujące instytucje:

  1. Koło Gospodyń Wiejskich w Wielkiej Wsi
  2. Koło Gospodyń Wiejskich w Lelowie
  3. Koło Gospodyń Wiejskich w Zbyczycach
  4. Koło Gospodyń Wiejskich w Nakle
  5. Koło Gospodyń Wiejskich w Drocholinie
  6. Koło Gospodyń Wiejskich w Ślęzanach
  7. Koło Gospodyń Wiejskich w Lgocie Błotnej
  8. Koło Gospodyń Wiejskich w Stawiszynie
  9. Koło Gospodyń Wiejskich w Skrajniwa-Konstantynów
  10. Koło Gospodyń Wiejskich w Białej Wielkiej
  11. Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Lelowie
  12. Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Słomnikach z Siedzibą w Niedźwiedziu

Uczestnikami seminarium były głównie kobiety reprezentujące koła gospodyń wiejskich oraz kilku mężczyzn reprezentujących spółdzielnie kółek rolniczych. Wśród KGW były koła, które mają kilkudziesięcioletnią tradycję działania oraz takie, które reaktywowały swoją działalność zaledwie kilka lat temu. Wszystkie łączy ogromna chęć działania na rzecz własnego środowiska (wsi, gminy) oraz ochrony i kultywowania lokalnych tradycji, obrzędów, zwyczajów. W trakcie warsztatów panie z pasją opowiadały o produktach lokalnych charakterystycznych dla ich miejsca zamieszkania, współpracy z lokalnymi organizacjami, instytucjami oraz działaniach promocyjnych, w których uczestniczą. Nic tak nie przekonuje jak dobre przykłady, których i tym razem nie brakowało na seminarium. Panie wymieniały się własnymi doświadczeniami i dzieliły problemami, próbując wspólnie szukać najlepszych rozwiązań i możliwości kontynuowania swojej działalności. Kilka z KGW miała już kontakt z Lokalną Grupą Działania, były wśród nich też takie, które złożyły wnioski w ramach „małych projektów” i uzyskały dofinansowanie.

Seminaria pokazują, że zmienia się świadomość członkiń tych organizacji – co raz częściej sięgają po inne niż gminne, źródła finansowania swojej działalności.

Po raz kolejny seminarium wzbudziło duże zainteresowanie Programem Leader i KSOW, było okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń, prezentacji swojego regionu. Uczestniczki i uczestnicy seminarium wyjeżdżali z zadowoleniem, dziękując za możliwość uczestniczenia w seminarium. Na zakończenie, członkinie KGW z Wielkiej Wsi napisały wiersz, którym - w imieniu wszystkich uczestników - podziękowały organizatorom i wykładowcom za możliwość udziału w seminarium. Rymowana forma wydała się im być bardziej odpowiednia na wyrażenie wdzięczności.

Miejscem kolejnego, już ostatniego seminariów, również będzie Kraków  (siedziba CDR o/Kraków, ul. Meiselsa 1). Szczegóły i informacje w sprawie terminów, programu i rekrutacji znajdują się stronie internetowej organizatora: www.cdr.gov.pl, oraz pod nr tel.: 503 879 401 (Łukasz Jawny).

Do udziału w seminariach zapraszamy przedstawicieli spółdzielni i KGW.

{gallery}2013/kgw12{/gallery}