Odnowa wsi i małe projekty w CDR O/Poznań
W dniach 19-20. listopada br. w poznańskim Oddziale Centrum Doradztwa Rolniczego odbyły się szkolenia pt. „Małe Projekty i Odnowa Wsi – aktywizacja mieszkańców, kreowanie i rozliczanie operacji w ramach PROW 2007-2013” oraz „Odnowa wsi w Wielkopolsce – doświadczenia i perspektywy”. W szkoleniach uczestniczyło 18 osób, w tym przedstawiciele 11 Lokalnych Grup Działania oraz reprezentanci doradztwa i organizacji pozarządowych.
Dzień pierwszy szkolenia poświęcony był kreowaniu projektów związanych z lokalnymi inicjatywami oraz rozliczaniu operacji związanych z dofinansowaniem w ramach działań „Odnowa i rozwój wsi” i „Małe projekty” (Oś IV Leader PROW 2007-13).
Wykład wprowadzający na temat przedsięwzięć realizowanych w ramach tych programów przeprowadził Grzegorz Cetner, pracownik CDR O/Poznań, natomiast przez procedurę rozliczeniową przeprowadził uczestników Pan Paweł Kucharczyk, Naczelnik Wydziału Autoryzacji Wniosków o Płatność Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego (UMWW).
Seminarium miało charakter wielopłaszczyznowy. Organizatorzy starali się pokazać uczestnikom wszelkie inicjatywy, w tym programy regionalne, których zakres odnosi się do przemian określanych wspólnym mianownikiem „odnowa wsi”. Po przerwie obiadowej, kolejne wystąpienie dotyczyło programu „Wielkopolska Odnowa Wsi” (WOW). Temat w sposób szczegółowy i inspirujący przedstawił Pan Dariusz Młynarczyk, Z-ca Dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW, bezpośrednio nadzorujący wdrażanie tego działania. Uczestnicy zostali zapoznani z zakresem programu, jego wytycznymi, zasadami oceny, a także planowanym do wdrożenia systemem oceny aktywności sołectw w skali regionu, który to system pozwoli na prawidłowa identyfikację miejscowości aktywnych, gdzie warto lokować kolejne środki wspierające lokalne inicjatywy. Przedstawiono również zasady wnioskowania o wsparcie oraz prawdopodobne terminy ogłoszenia nowego konkursu w ramach „WOW”.
Kolejną prelegentką była Pani Barbara Czachura, Wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów (KSS) oraz Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego. Uczestnicy zostali zapoznani z filozofią tworzenia projektów Odnowy wsi, z efektami wdrożonych inicjatyw w regionie i kraju, a także obejrzeli film na temat odnowy wsi, z udziałem wielu inspiratorów tego procesu w Polsce. Na zakończenie prelekcji, Pani Barbara Czachura zaprezentowała również najważniejsze osiągnięcia KSS na polu przygotowania sołectw do wdrażania projektów odnowy wsi oraz wdrożenia funduszu sołeckiego w gminach (publikacje, szkolenia, wydawnictwa), jakie były udziałem tego Stowarzyszenia w ostatnich kilku latach. Na zakończenie dnia, Pan Grzegorz Cetner, w krótkiej prezentacji zwrócił uwagę na aspekt wzmocnienia procesu aktywizacji społecznej na obszarach wiejskich, w skutek powstałej w ramach odnowy wsi i małych projektów infrastruktury społecznej oraz działań aktywizacyjnych, prowadzonych przez Lokalne Grupy Działania. Poruszony został również aspekt inwestycji nietrafionych i obiektów niewykorzystanych na obszarach wiejskich, a jako wniosek przedstawiono konieczność monitorowania działań na rzecz mieszkańców wsi w obiektach dofinansowanych ze środków publicznych.
W drugim dniu szkolenia przedstawiono również założenia i wyniki Konkursu „Przyjazna Wieś” organizowanego na skalę krajową przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pan Przemysław Lecyk z CDR O/Poznań zaprezentował kategorie konkursu, rodzaje projektów, które mogą uczestniczyć w rywalizacji, a także wyniki. Uczestnicy zobaczyli również fotografie nagrodzonych inicjatyw w poszczególnych województwach. Na sali nie zabrakło reprezentantów miejscowości i gmin nagrodzonych w konkursie (np. Czermin, Wągrowiec). Na zakończenie seminarium, swoje osiągnięcia z zakresu społecznej aktywizacji, opartej o „Małe projekty” i odnowę wsi, zaprezentowały Lokalne Grupy Działania. W imieniu Stowarzyszenia Światowid wystąpiła Pani Katarzyna Jórga, a Stowarzyszenie „Puszcza Notecka” zaprezentowała Pani Irena Wojciechowska. Te dwie prezentacje dobitnie świadczyły o mnogości inicjatyw i wadze działań LGD na obszarach wiejskich. Były to prelekcje pełne doskonałych przykładów działań integracyjnych i aktywizacyjnych. Jest to dowód na to, że inwestycje w infrastrukturę społeczną na wsi są niezbędne a ich efekty zmieniają jakość wiejskiego życia.
\Organizatorzy szkolenia dziękują serdecznie za udział w seminarium, w tym szczególnie reprezentantom LGD za przygotowanie i zaprezentowanie swych Stowarzyszeń.
Równolegle z drugim dniem szkoleniowym, w siedzibie CDR O/Poznań odbyło się posiedzenie przedstawicieli LGD na temat stanowiska wielkopolskich grup w sprawie wielofunduszowości Lokalnych Strategii Rozwoju w kolejnym okresie planistycznym UE (2014-20). Spotkanie było wynikiem dyskusji reprezentantów LGD z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego w dniu 15. listopada, na którym UMWW zgłosił szereg wątpliwości dotyczących możliwości organizacyjnych i potencjału LGD w kontekście udziału grup we wdrażaniu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Grzegorz Cetner
CDR O/Poznań