LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Edukacja na Śliwkowym Szlaku

Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku” od początku swojej działalności  podejmuje działania edukacyjne w zakresie promocji produktów lokalnych oraz obszaru Śliwkowego Szlaku, służą temu organizowane przez nas warsztaty i zajęcia edukacyjne skierowane do osób pragnących poszerzyć swoją wiedzę o produktach lokalnych. W ofercie znajdują się: warsztaty wikliniarskie, mydlarskie, robienia i zdobienia „śliwkowych” pierników, kulinarne, wytwarzania „śliwkowej” biżuterii, winiarskie oraz tradycyjnego wypieku chleba.

 

W ostatnim czasie dla najmłodszych mieszkańców Śliwkowego Szlaku została wydana książeczka edukacyjna „Śliwkowym Szlakiem po zdrowie” promująca wartości odżywcze jednego z produktów lokalnych, czyli śliw.

 

Od 2012 r. Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku” realizuje projekt „Śliwkowe Szkoły”, którego celem jest edukacja związana z produktami lokalnymi i funduszami unijnymi.  Do tej pory w projekcie wzięło udział 8 placówek oświatowych z terenu Śliwkowego Szlaku. Projekt obejmuje swoim zasięgiem wszystkie poziomy kształcenia: od przedszkoli po szkoły średnie, a zadaniem poszczególnych placówek jest  przygotowanie „śliwkowego  przedsięwzięcia”, za które otrzymują certyfikat w wybranej kategorii: Śliwkowe Przedszkole, Śliwkowa Szkoła Podstawowa, Śliwkowe Gimnazjum, Śliwkowa Szkoła Średnia. Dotychczas zrealizowano: bajkę „O Królewnie Śnieżce co po Śliwkowym Szlaku błądziła”(Publiczne Przedszkole w Iwkowej), konferencję naukową „Pedagogiczne i medyczne aspekty edukacji zdrowotnej i ekologicznej” (Publiczne Gimnazjum w Iwkowej), Jesienne „Śliwkowe” Świętowanie (Publiczne Przedszkole w Jurkowie), Rajd Tropem Suszonej Śliwki (Publiczna Szkoła Podstawowa w Wojakowej), „Perełki Śliwkowego Szlaku” (Zespół Szkół i Przedszkola w Złotej), Śliwkowe Szkoły podczas V Festiwalu Śliwki Miodu i Sera (Szkoła Podstawowa w Laskowej, Szkoła Podstawowa w Ujanowicach, Szkoła Podstawowa w Kamionce Małej). Spotkaniom w ramach projektu towarzyszą konkursy kulinarne, degustacje potraw z produktami lokalnymi, konkursy i zabawy dla dzieci. Inicjatywa Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się kolejne 9 szkół i przedszkoli.

Więcej informacji o projekcie „Śliwkowe Szkoły”, ofercie warsztatowej oraz publikacjach wydawanych przez Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku” można znaleźć na stronie internetowej: www.nasliwkowymszlaku.pl

 

Katarzyna Łagosz,

tel. 661 242 363, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szukaj

Zaloguj się

Newsletter

ile jest 2+2-3?
Imię:
Email:

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl