LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” z powodzeniem wdraża LSR - przykład z woj. mazowieckiego

Zwoleńska Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” powstała w 2006 roku. Za sobą ma już kilka zrealizowanych i zakończonych pełnym sukcesem projektów z wykorzystaniem środków unijnych.

 

Obecnie realizowany jest Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a dokładniej jego oś 4 LEADER i działanie z tym związane. W związku z tym specjalnie dla naszego regionu został opracowany dokument o nazwie Lokalna Strategia Rozwoju. Swoim oddziaływaniem obejmuje on 11 gmin, współpracujących ze Stowarzyszeniem: Ciepielów, Gózd, Iłża, Jastrzębia, Jedlnia- Letnisko, Kazanów, Pionki, Policzna, Przyłęk, Tczów oraz Zwoleń.

 

Program LEADER jest wdrażany w Polsce od początku naszego członkowstwa w Unii Europejskiej. Doświadczenia zdobyte w tym okresie są bardzo pozytywne. Zarówno administracja jak i lokalne partnerstwa nabrały doświadczenia, które teraz jest wykorzystywane w ramach wdrażania PROW na lata 2007-2013. Leader to niezwykle skuteczna metoda wspierania procesów rozwojowych na obszarach wiejskich. Jej skuteczność wynika z dopasowania do lokalnych warunków, dającego szansę na lepsze wykorzystanie lokalnych zasobów. W tym programie wieś to nie tylko miejsce produkcji rolnej, ale także miejsce rozwoju innych gałęzi gospodarki, to dobre miejsce do życia, zachowania bogactwa przyrodniczego i kulturowego. Istota polega na szerokim zaangażowaniu samych mieszkańców w rozwój swojej „małej ojczyzny”.

 

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” w Zwoleniu wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju w organizuje szereg działań, początek rok 2014 obfitował w interesujące przedsięwzięcia i inicjatywy LGD.

 

Już na początku roku,  23 stycznia 2014 r., w czwartkowy wieczór, Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, dzięki LGD rozbrzmiał pięknymi melodiami tradycyjnych, polskich kolęd. Mimo, że od  Bożego Narodzenia minął już prawie miesiąc, to wciąż panowała miła, ciepła, świąteczna atmosfera. Mieszkańcy obszaru objętego LSR licznie przybyli do zwoleńskiego kościoła, aby posłuchać koncertu Zbigniewa Wodeckiego oraz występu członków Chóru Kameralnego Domu Kultury w Zwoleniu pod batutą Piotra Markowskiego.

23 lutego po raz siódmy w zespole Szkół Rolniczo- Technicznych w Zwoleniu odbył się Festiwal Produktów Regionalnych, który tym razem nawiązywał do zwyczajów panujących w wiejskiej chacie i staropolskim swojskim jadłem. Festiwal swą obecnością uświetniły między innymi władze Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Zarządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Zwoleńskiego, przedstawiciele samorządów gminnych, reprezentanci sąsiadujących Lokalnych Grup Działania, członkowie Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój”, lokalna społeczność, a przede wszystkim zespoły oraz Koła Gospodyń Wiejskich reprezentujące gminy objęte Lokalną Strategią Rozwoju. Trzeba przyznać, że impreza zdążyła wpisać się już w kalendarz miejscowych wydarzeń kulturalnych i z roku na rok przyciąga coraz więcej gości.

Blisko 150 osób zgromadziło kolejne z wydarzeń zainicjowanych przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”- III Niedziela ze zdrowiemSpotkanie zorganizowane w ramach szkolenia lokalnych liderów miało miejsce w niedzielne popołudnie 06 kwietnia 2014 r. w sali konferencyjnej Metrol w Zwoleniu.

Tym razem uczestnicy szkolenia mieli możliwość wysłuchania reprezentantek Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zwoleniu. Pani dr Teresa Kacperczyk – Baran przygotowała wykład „Choroby przenoszone przez kleszcze – czy jest to problem?”, Pani Teresa Maksym mówiła nt. „Choroby przenoszone przez wektory – jako hasło przewodnie na Światowy Dzień Zdrowia”, Panie Barbara Krawiec oraz Monika Makowiecka poruszyły zaś temat szczepień ochronnych. Niemałym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Pani dr Emilii Pastuszko- Sokalskiej „Zagrożenia układu krążenia” oraz wykład Pani Agnieszki Szymańskiej- Gunia „Higiena psychiczna, a zdrowie”. Zakończeniem III Niedzieli ze zdrowiem była prezentacja nt. dietetyki, Pań - Małgorzaty Giermasińskiej oraz Iwony Nędzi pt. „Czy wiesz co jesz?” Dużą atrakcją dla zebranych był pokaz zumby w wykonaniu profesjonalnej trenerki fitness oraz tradycyjnie już – pyszny i zdrowy  poczęstunek w stylu wellness.

 

Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” dba również o najmłodszych. W okresie marzec- maj 2014 r. trwał konkurs na EKO-PRZEDSZKOLE. Głównym założeniem inicjatywy było wychowywanie dzieci w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego oraz budowanie świadomości w zakresie prawidłowych sposobów postępowania z odpadami. Konkurs był zachętą do propagowania postaw ekologicznych, przede wszystkim z zakresu selektywnego zbierania odpadów, wśród najmłodszych mieszkańców obszaru LSR. Do udziału w zbiórce makulatury tym razem zgłosiło się 19 placówek z terenu LGD, z czego 17 przedszkoli ukończyło konkurs i przekazało do biura LGD raport z przebiegu zbiórki.  W sumie przedszkolaki zebrały ponad 15 ton odpadów.

 

Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” – w ramach operacji: „Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja” zorganizowało w dniu 25 maja 2014 r. na terenie Domu Ludowego w Wielgiem imprezę plenerową pn. „Majówka w Wielgiem z LGD”W ciepłą majową niedzielę na licznie przybyłych gości czekało mnóstwo atrakcji tj. zabawy animacyjne dla dzieci m. in. malowanie twarzy, żonglerka, talerzyki, robienie baniek, chodzenie na szczudłach, bezpłatny plac zabaw oraz ognisko z kiełbaskami. W programie majówki znalazł się również występ kabaretu „Koziołek Matołek”, który bawił i edukował zarówno dzieci jak i dorosłych. Nie lada atrakcją był także turniej rodzinny, w którym uczestniczyły cztery rodziny z okolicznych miejscowości. Przy dopingu publiczności, grupy walcząc o cenne nagrody rzeczowe, zmierzyły się w takich konkurencjach jak: przeciąganie liny, bieg w workach, trafienie cepem do jabłka oraz ubijanie piany. W miłej atmosferze wszyscy chętni mogli również spróbować swych sił w prowadzonych na scenie przez Panią Ewę Kundys zajęciach z ZUMBY. Podczas trwania Majówki można było skosztować pysznych dań regionalnych przygotowanych przez członków zespołu „Po Co Ci To” z Wielgiego oraz „Kazanowianki znad Iłżanki” z Kazanowa.

Uczestnikom czas umilały sceniczne występy: zespołów „Po Co Ci To” z Wielgiego oraz „Kazanowianki znad Iłżanki” z Kazanowa, a także znanego i lubianego zespołu Extreme Music. Wspólna zabawa w wyśmienitych nastrojach trwała do późnego wieczora.

Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejną imprezę plenerową organizowaną przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”- „II Przegląd Kapel Weselnych odbędzie się 27 czerwca w godzinach 17:00 -23:00 w Czarnolesie, na placu obok Muzeum Jana Kochanowskiego.

 

Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” gorąco zachęca do zapoznania się z kilkoma zadaniami zrealizowanymi w ramach działania Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja:

To tylko przykłady z wielu działań realizowanych przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” więcej informacji możecie Państwo znaleźć na stronie internetowej

 

Stowarzyszenie jest w trakcie trwania ostatniego naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań: Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, Małe projekty oraz Odnowa i rozwój wsi.

 

Nabory wniosków organizowane są przez Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” od roku 2010- w sumie było ich już 11. Trwająca nieprzerwanie akcja informacyjno – promocyjna, doradztwo i liczne spotkania aktywizujące wśród mieszkańców naszego obszaru zaowocowały liczbą ponad 200 złożonych wniosków o przyznanie pomocy w ramach działań: Odnowa i rozwój wsi, Małe projekty, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw. Z możliwości pomocy skorzystali do tej pory przedsiębiorcy, rolnicy, samorządy, instytucje kultury z całego obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju. Po liczbie spływających do LGD wniosków widać, że poziom świadomości o możliwości skorzystania z pomocy finansowej oferowanej przez UE jest coraz większy. Jest to dobra wiadomość- również patrząc z perspektywy przyszłego okresu programowania 2014-2020.

 

Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych do kontaktu z biurem LGD:

Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój”
Zwoleń, ul. Wojska Polskiego 80 A,

tel/fax 48 676 20 29,

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Więcej na 

 

Justyna Nowicka

Specjalista ds aktywizacji społecznej

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl