LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Quiz Questing – odkryj Łódzkie na nowo

W województwie łódzkim oficjalnie ruszyło 35 nowych szlaków – ścieżek questingowych. Zostały one opracowane w ramach największego w Polsce projektu questingowego pn. „Questing umożliwi innowacyjne zwiedzanie”, akronim „QUIZ”, realizowanego przez trzech Partnerów: Lokalną Grupę Działania „Dolina rzeki Grabi” (lidera), Stowarzyszenie LGD „BUD-UJ RAZEM” oraz Fundację Rozwoju Gmin „PRYM”.

Jednym z sukcesów projektu było zaangażowanie do wspólnego działania przedstawicieli różnych grup społecznych. Bowiem wśród jego uczestników znaleźli się zarówno przedstawiciele LGD, urzędów gmin, bibliotek, gminnych ośrodków kultury oraz domów kultury, kół gospodyń wiejskich, stowarzyszeń, a także nauczyciele, dzieci i młodzież oraz pasjonaci turystyki, historii, znawcy lokalnych legend, łamigłówek matematycznych, rymowanek i łamańców językowych, którzy podczas warsztatów, przy ogromnym zaangażowaniu, pracowali nad stworzeniem tej innowacyjnej formy zwiedzania województwa łódzkiego.

 

DLACZEGO QUESTING?

 

Questing uczy

ma duży walor edukacyjny w przygotowanych narracjach i zagadkach z różnych dziedzin.

Questing odkrywa

zapomniane opowieści, charakterystyczne dla miejscowych zajęcia, które dla przyjezdnych,
i nie tylko, mogą okazać się niezwykle atrakcyjne.

Questing bawi

rymowane zagadki, ciekawe historie, są rozrywką dla całej rodziny

Questing angażuje

wzmacnia więzi nie tylko tworzących questy, ale również tych, którzy poprzez questy doświadczają nowych rzeczy.

 

Warto nadmienić, iż w ramach realizowanego projektu powstało 35 tras questingowych, na obszarze 32 gmin. Co daje nam łącznie 112 km nieoznakowanych szlaków turystycznych na terenie naszego województwa, w tym 72 km na obszarze LGD „Dolina rzeki Grabi” (powiat łask, pabianicki i bełchatowski).

 

Inauguracja otwarcia szlaków odbyła się 23 kwietnia 2014 r. w Gospodarstwie Agroturystycznym „Dolina Koni” w Dłutówku (powiat pabianicki). Na konferencji prezentującej 12 tras na terenie LGD „Dolina rzeki Grabi”, obecny był Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, który objął nad tym wydarzeniem Honorowy Patronat.

 

Podczas spotkania zaprezentowano nowe szlaki oraz multimedialną aplikację na urządzenia mobilne. Obecni na konferencji goście mieli również możliwość przejścia fragmentu dłutowskiego questu „Historia na ścieżkach natury” i poznać m.in. historię członków załogi samolotu ŁOŚ, którego replikę odnajdujemy na szlaku.

A co to są Questy? … to nieoznakowane szlaki turystyczne, którymi można wędrować, korzystając z ulotek lub aplikacji na urządzenia mobilne w systemie iOS oraz Android. Aplikacja jest innowacyjnym rozwiązaniem, wspierającym questing w tradycyjnej postaci. Aby przejść trasę wybranego questu należy wydrukować ze strony projektu: www.quiz.questing.pl, ulotkę lub pobrać bezpłatną aplikację na telefon, na której wskazane jest miejsce rozpoczęcia trasy, a na końcu naszej wyprawy czeka ukryty ...skarb.


Wierszowane wskazówki wytyczają trasę, a do jej ukończenia potrzebne jest rozwiązanie szeregu zadań i zagadek. Dzięki temu poznawanie ciekawych miejsc jest bardziej atrakcyjne i lepiej zapada w pamięć. – Chcemy dać turystom szanse na aktywne spędzenie czasu, ale też pozwolić im na samodzielne dociekanie historii, bliski kontakt z przyrodą i lepsze zrozumienie otaczającego nas świata – mówił marszałek Witold Stępień, podczas oficjalnej inauguracji szlaków.

Wytyczone trasy pokazują mniej znane walory ziemi łódzkiej: przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Na przykład w Buczku, poznamy całą jego historię w queście zamkniętą. Historię niesamowitą, sięgająca czasów Potopu Szwedzkiego:

 

Cyt. „…W 1655 podczas Potopu Szwedzkiego

Kiedy wrogie wojska dotarły już do miejsca tego,

Ludność Buczka skryła się w kościele…

Do dziś po kulach z muszkietów dojrzysz śladów wiele.

Na południowej ścianie zobaczyć je możesz –

Popatrz, jak zraniły owo miejsce Boże.”

 

Widawa zaciekawi nas niesamowitymi legendami, a Łask opowie historię w tablicach ujętą. Natomiast Drużbicki quest prowadzi przez ostępy pełne wiekowych drzew. W Sędziejowicach powędrujemy „Śladami Powstania Styczniowego”, w Dobroniu zapraszamy do poznania legendy drewnem pisanej, a w Zelowie pójdziemy trasą Braci Czeskich, poznając zwyczaje, tradycje i religię społeczności czeskich kolonistów, którzy w początkach XIX w. osiedlili się w miasteczku. – Każda trasa jest wyjątkowa, bo pokazuje walory i atrakcje charakterystyczne dla konkretnego miejsca – powiedziała Anna Doliwa – prezes zarządu LGD „Dolina rzeki Grabi”.

 

Questy to również doskonałe uzupełnienie sieci szlaków turystycznych, które dostępne są dla każdego. Wśród wielu zalet questingu, wymieniane są m.in.: bezobsługowość, a w dłuższej perspektywie bezkosztowość – questy nie wymagają tworzenia i utrzymywania specyficznej infrastruktury oraz oznaczeń w terenie, a także aktywizacja lokalnej społeczności, która podczas układania ścieżek odkrywała na nowo potencjał swojego miejsca zamieszkania i regionu.

 

Dzięki questom zdobywamy wiele cennych informacji dotyczących danej miejscowości lub postaci z nią związanych. Przykładem może być quest po gminie Wodzierady, który przytacza anegdoty z życia jednej z najbardziej znanych polskich pisarek:

 

„Barbara i Lucjan Niemyscy, do wojny tutaj żyli,
ze znanych osób pisarkę Marię Dąbrowską gościli.
To tu Maria prace polowe w Piorunowie poznała,
w powieści „Noce i dnie” skrzętnie je opisywała.”

 

(fragment questu „Śladami niejednej tajemnicy Piorunowa i Przyrownicy”)

 

Ponadto poprzez połączenie nauki z zabawą, questy stanowią doskonałe narzędzie, pomocne w edukacji regionalnej oraz podczas organizacji szkolnych wycieczek. Dzieci i młodzież to skarbnica pomysłów, czego świadectwem są questy na obszarze Fundacji Rozwoju Gmin „PRYM”, w których tworzenie, pod okiem nauczycieli, aktywnie włączyła się młodzież lokalnych szkół podstawowych. Dodatkowo na obszarze LGD „PRYM” wykonanych zostanie 7 miejsc postojowych dla turystów.

 

Wśród questów, które powstały na obszarze 32 gmin, partnerskich LGD, możemy wyróżnić questy: historyczne, synkretyczne, przyrodnicze oraz transgraniczne. Przykładem typowego questu przyrodniczego, opracowanego przez Stowarzyszenie LGD „BUD-UJ RAZEM” jest „Zielony Labirynt w parku szkolnym”, a oto jego początek:

 

„Przejdź śmiało przez furtę, chodnik poprowadzi.

Niech oko Twe bystre o rząd drzew zawadzi,

które przystrzyżone mężnie dzierżą straż.

Szanowny Wędrowcze, czy nazwę ich znasz?

…………………………………………………………………..”

 

Warto również nadmienić, iż po raz pierwszy w historii questingu, opracowane zostały questy transgraniczne. Praca nad nimi była nie lada wyzwaniem, zarówno dla grupy, jak i trenerów, gdyż dotychczas jeszcze nikt nie pokusił się o realizację tras, które swym przebiegiem łączyłyby obszar kilku gmin. Te wyjątkowe questy powstały one na obszarze LGD „Dolina rzeki Grabi”, gdzie utworzono 2 trasy transgraniczne rowerowe: „Szlakiem gminnych legend” oraz „Lotniczymi historiami”. I zupełna nowość - quest samochodowy - „Ukryte młyny Grabi”, którego ponad 30 kilometrowa trasa (Sędziejowice – Ldzań), łączy wyjątkowe zabytki techniki, jakimi są dawne młyny wodne wzdłuż biegu rzeki Grabi - niektóre z nich - nawet z końca XIX wieku. Wbrew pozorom quest nie został poprowadzony głównymi drogami, lecz odwrotnie, dzięki czemu ukazuje niesamowite zakątki i miejsca, przez które biegnie.

 

Dla śmiałków, którzy mają w planach przemierzyć wszystkie 35 questów, mamy ALBUM KOLEKCJONERSKI I ODZNAKI: Poszukiwacz, Tropiciel, Odkrywca i Zdobywca.

 

Odznakę zdobywa się i przyznaje kolejno w poszczególnych stopniach, rozpoczynając od stopnia Poszukiwacza. O przyznanie odznaki może ubiegać się każdy, kto wykaże przejście bądź przejechanie odpowiedniej ilości questów. Podstawowym dowodem odwiedzenia danego questu jest uzyskanie odcisku pieczęci – skarbu na karcie (ulotce) danej wyprawy lub dyplomu (aplikacja mobilna). Odznakę w poszczególnych stopniach zdobywa się poprzez odwiedzenie następującej liczby questów:

 

Stopień odznaki

Poszukiwacz

Tropiciel

Odkrywca

Zdobywca

Wymagana ilość questów

5 questów

15 questów

25 questów

35 questów

 

Szczegóły znajdują się w Regulaminie Przyznawania Odznaki Odkrywcy na stronie: www.quiz.guesting.pl oraz

 

Zapraszamy na ścieżki questingowe – odkryjmy wspólnie walory turystyczne woj. łódzkiego i nasze dziedzictwo kulturowe.

 

 

Do zobaczenia na szlaku…

 

Tekst: LGD „Dolina rzeki Grabi”

www.dolinagrabi.pl

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl