LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Dobre praktyki z zachodu - relacja z wyjazdu studyjnego

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu zorganizowało w dniach 8-14 czerwca 2014r. wyjazd studyjny do Niemiec i Francji nt. „Integrowana ochrona roślin”.

 

 

Uczestnikami szkolenia byli przedstawiciele Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całego kraju, przedstawiciele MRiRW oraz instytutów branżowych – IUNG i IOR.

 

Celem wyjazdu było zapoznanie uczestników ze sposobami i zasadami  integrowanej ochrony roślin stosowanymi w gospodarstwach niemieckich i francuskich.

 

Pierwsza część wyjazdu studyjnego odbyła się na terenie Niemiec. Uczestnicy odwiedzili gospodarstwo w Rommeskirchen oraz uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Izby Rolniczej z Północnej Nadrenii - Westfalii, podczas którego wysłuchali prezentacji nt. integrowanej ochrony roślin na terenie landu i w całych Niemczech. Uczestniczyli również w spotkaniu rolników wizytujących poletka demonstracyjne, na których stosowane są zasady integrowanej ochrony roślin w pszenicy ozimej.

Kolejnego dnia uczestnicy spotkali się w Ministerstwie Żywości i Rolnictwa (BMEL) w Bonn z Panem dr Wolfgangiem Zornbachem, który przedstawił integrowany system ochrony roślin  oraz strukturę niemieckiego ministerstwa. W dniu 11. Czerwca grupa spotkała się Panią dr Vivian Villich przedstawicielem Federealnego Urzędu ds. Rolnictwa i Żywności (BLE) w Bonn, która przedstawiła projekt ”Demonstation Farms - Integrated Plant Protection” (Demonstracyjne gospodarstwa  integrowanej ochrony roślin).

Druga część wyjazdu odbyła się na terenie Francji, w okolicach Strasburga. 12. czerwca odbyło się spotkanie w Longuyon, gdzie tamtejszy rolnik wraz z doradcą podzieli się z uczestnikami wyjazdu informacjami dotyczącymi wprowadzanej metody integrowanej ochrony roślin w gospodarstwie (obecnie w trakcie przechodzenia z systemu tradycyjnego na system integrowanej ochrony).

 

Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z polami doświadczalnymi prowadzonymi przez Izbę Rolniczą z Haroue, na których prowadzone są doświadczenia w zakresie integrowanej ochrony roślin w uprawach kukurydzy, pszenicy, jęczmienia, rzepaku,  grochu jadalnego i soi.  Ostatniego dnia wyjazdu grupa odbyła spotkanie  z przedstawicielem  gospodarstwa biodynamicznego w Darmstadt (Niemcy). Gospodarstwo posiada 120 ha użytków rolnych w tym 45 ha łąk i działa na zasadzie spółki akcyjnej (10 akcjonariuszy). Zatrudnionych jest w nim 25 pracowników. W gospodarstwie uprawia się zboża z przeznaczeniem na pasze oraz produkcję mąki, z której wypiekane jest pieczywo we własnej piekarni. Znajduje się tam również 40 szt. krów mlecznych. Mleko i jego przetwory sprzedawane są we własnym sklepie. Sklep prowadzi sprzedaż pieczywa, wędlin, owoców i jego przetworów tj. soki, wina i dżemy. Sprzedawane są również przyprawy, makarony, jaja i inne produkty pochodzące z gospodarstwa, w formie przetworzonej, do bezpośredniego spożycia przez konsumenta końcowego.

 

Ciekawym przedsięwzięciem gospodarstwa jest dzierżawa warzywników o pow. 70 m2, na których posiane/posadzone jest 14 gatunków warzyw. Dzierżawcami są mieszkańcy okolicznych miast i miasteczek. Dzierżawca odbiera swój warzywnik w maju z posadzonymi roślinami, a w październiku oddaje go po zbiorach. Koszt takiej dzierżawy na sezon to 200 Euro. Gospodarstwo prowadzone jest na zasadach biodynamicznych i korzysta tylko z preparatów, które są dopuszczone przy tego typu gospodarowaniu.

 

Przemysław Lecyk

CDR O/Poznań

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl