LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Karta dużej rodziny popularna nie tylko w dużych miastach

Karta Dużej Rodziny jest projektem wspierającym rodziny wielodzietne, wdrażanym od zeszłego roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Od bieżącego roku z ulg przysługujących dużym rodzinom mogą korzystać nie tylko rodziny z co najmniej czwórką dzieci, ale również te z trojgiem pociech.

 

Wniosek o wydanie karty składa się w gminie, gdzie jest się zameldowanym, zazwyczaj w wydziałach zajmujących się świadczeniami rodzinnymi (MOPS-ach, GOPS-ach). Karta wydawana jest imiennie dla każdego członka rodziny. Rodzice otrzymują dożywotnie prawo korzystania ze wszystkich uprawnień (karta ogólnopolska) zaś dzieci do 18 roku życia, a w przypadku dzieci uczących się – do 25.

 

 

W ramach karty można korzystać z szeregu zniżek  i uprawnień w dziedzinie kultury, sportu i rekreacji, wypoczynku, transportu czy specjalnych ofert produktów bankowych, usług telekomunikacyjnych lub zakupów. Partnerami programu są m.in.: PKP Intercity S.A., Przewozy Regionalne, Kopalnia Soli w Wieliczce, Alma Market S.A. i inni oferujący atrakcyjne zniżki (lista partnerów programu oraz lista zniżek dostępna na stronie: www. rodzina.gov.pl).

 

Oprócz zniżek oferowanych na obszarze całego kraju, dla dużych rodzin dostępne są dodatkowe ulgi w ramach kart wprowadzanych przez różne miasta, m.in.: Kraków, Żory, Ostrołękę, Białą Podlaską, Rawę Mazowiecką, Toruń czy Poznań. Zakres uprawnień każdorazowo ustalany jest przez gminę, zależy więc od decyzji rady gminy, ale również od przedsiębiorstw, które jako partnerzy przystępują do współpracy. Na przykład w Krakowie dzieci z „rodzin 3+”  mogą bezpłatnie korzystać z transportu MKP, bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach kulturalnych i koncertach organizowanych przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, a ze sporą zniżką – z dodatkowych zajęć sportowych, kursów językowych i innych. Podobnie rodzice, którzy są uprawnieni do korzystania z atrakcyjnych zniżek na spektakle teatralne, wydarzenia kulturalne czy zakupy.

 

Pomysłów na wsparcie dużych rodzin może być tyle ile gmin w Polsce, choć w niewielkich gminach wiejskich głównymi formami wsparcia są między innymi zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi za 3. i kolejne dziecko czy zniżki lub zwolnienia z opłat na zajęciach odpłatnych oferowanych przez gminne ośrodki kultury.

 

Wśród ciekawych rozwiązań pojawiają się takie, jak w gminie Spytkowice k/Wadowic, gdzie oprócz 80% zniżki za odbiór selektywnych odpadów komunalnych (od 3. i kolejnego dziecka) oraz 50% zniżki za wszystkie zajęcia i kursy organizowane w Gminnym Ośrodku Kultury w Spytkowicach, wprowadzono 50% zniżkę na usługi kserograficzne w GOKU oraz gminnej bibliotece czy 50% zniżki w opłatach za przedszkole. Zapraszając miejscowych przedsiębiorców do współpracy, zagwarantowano zniżki (od 5 – 10%) na zakupy, usługi budowlane, transportowe, kosmetyczne i fryzjerskie a nawet kurs prawa jazdy!

 

Czy szeroki wachlarz zniżek przyspieszy decyzję rodziców o posiadaniu większej ilości potomstwa nie wiemy, jednak w wielu portfelach  już widać znaczącą różnicę w wydatkach, czego sama doświadczam jako matka trójki dzieci. Warto więc zainteresować się kartą dużej rodziny z perspektywy rodzica, ale również promować jej ideę w gminach i wśród przedsiębiorców, którzy nie tylko zyskują darmową promocję, ale również ocieplają swój wizerunek.

Według informacji Ministra Pracy i Polityki Społecznej, spośród 2479 gmin w Polsce, 645 samorządów wprowadziło już swoje karty dużej rodziny. Czekamy na pozostałych.

 

E.K.B.

DROW CDR

Oddział w Krakowie

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl