LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

LGD Fundacja „Kraina Mlekiem Płynąca” - woj. podlaskie

 

Gdy czujemy potrzebę działania, gdy chcemy zmieniać świat na lepsze, gdy z myślą o innych czujemy chęć niesienia im pomocy „rozpala” się w nas iskra, która staję się „motorem napędowym” do działania. Dowodem tego jest działająca od 2006 r. Lokalna Grupa Działania „Kraina Mlekiem Płynąca.

Powstała ona w Małym Płocku w powiecie kolneńskim (województwo podlaskie). Utworzenie Lokalnej Grupy Działania zainicjowali Józef Dymerski Wójt Gminy Mały Płock, a także jego ówczesny zastępca. Podążając szlakiem zaangażowania inicjatorów, wkrótce przyłączyły się także inne gminy: gmina Zbójna (w powiecie łomżyńskim) oraz Grabowo, Kolno i Turośl (w powiecie kolneńskim). Wspólna wizja działalności Lokalnej Grupy Działania rozwijała się tak sukcesywnie, że niebawem przystąpiły następne gminy: Nowogród (w powiecie łomżyńskim) oraz Stawiski (w powiecie kolneńskim). Obecnie członkami Fundacji „Kraina Mlekiem Płynąca” są również firmy i organizacje pozarządowe.

 

Misją Lokalnej Grupy Działania jest kreowanie, inicjowanie i wspieranie działań oraz procesów stymulujących wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich dla zapewnienia atrakcyjnych warunków życia i rozwoju osobistego mieszkańców, prowadzenia dochodowej działalności pozarolniczej oraz efektywnej przedsiębiorczości. W ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” na terenie LGD powstało 4 podmioty gospodarcze. Ponadto w ramach „Tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw” utworzono 6 nowych miejsc pracy.

Szlachetną działalnością jest także podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji, kultury narodowej i lokalnej, pielęgnowanie polskości, a także rozwój świadomości społecznej i obywatelskiej. Celem nadrzędnym Fundacji jest wzrost atrakcyjności i konkurencyjności gmin, które ją tworzą, poprzez promocję i rozwój przedsiębiorczości oraz poprawę oferty turystycznej, a także poprawa jakości życia mieszkańców poprzez rozwój infrastruktury rekreacyjnej i sportowej, kulturalnej, ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego. W ramach realizacji LSR zmodernizowano i wyposażono 21 świetlic wiejskich, 7 siłowni, które służą lokalnej społeczności. Ponadto utworzono i zagospodarowano 16 centrów miejscowości poprzez urządzenia placów zabaw czy skwerów. (Na zdjęciu skwer w Zbójnej wykonany w ramach projektu pn. „Podkreślenie tożsamości kurpiowskiej gminy Zbójna”)

Fundacja po wielu latach efektywnych działań doczekała się wymarzonego określenia „7 gmin w jednej krainie”. Gminy te są różnorodne, ponieważ wiele je dzieli, ale jednocześnie wiele łączy. Jednak z pewnością są z tego dumne! Warto wspomnieć, że wszystkie Gminy są położone w rejonie „Zielonych Płucach Polski” oraz Chronionym Krajobrazie Równiny Kurpiowskiej i Doliny Dolnej Narwi. Atutem tej oto „Krainy” jest piękna gwara kurpiowska, którą można usłyszeć tu i tam. (Zdjęcie z imprezy kulturalnej w gminie Turośl) W wielu nowoczesnych domach możemy zobaczyć haftowaną makatkę z napisem „Gość w dom, Bóg w dom”. Dominuje tu wiele obiektów zabytkowych tradycyjnej wiejskiej i dworskiej architektury. Piękno tych stron od wieków zachwyca zarówno Polaków jak i obcokrajowców. Sam malarz Wojciech Kossak, w liście do brata swojej przyszłej żony Marii Kisielnickiej, ziemianki ze Stawisk pisał: „(…) Przychodzę do przekonania, że jak dla mnie – najpiękniejsze części Polski są Łomżyńskie i Zakopane, a ja się na tym powinienem znać (…)”.

Wielu się z tym zgodzi! Widnieją w tych stronach charakterystyczne dla polskiego krajobrazu przydrożne kapliczki i krzyże, kościelne wieże, zagrody dwubudynkowe, drewniane domy, kurpiowskie „chałupy”, bocianie gniazda, łąki z pasącymi się stadami łaciatych krów, czerwień maków i błękit chabrów wśród zbóż, strachy na wróble, rosochate wierzby ustrojone w czerwone korale jarzębiny, otulone białoróżowym kwieciem jabłonie, ogromne kompleksy leśne, sieci rzek i jezior oraz lasy ciągnące się wzdłuż horyzontu....

 

Warto podkreślić, iż dzięki podjętym działaniom „Krainy Mlekiem Płynącej” odnowiono 10 obiektów zabytkowych i miejsc pamięci. (Na zdjęciu Zespół Poklasztorny Ojców Franciszkanów w Stawiskach po remoncie dachu zrealizowanym w ramach działania Odnowa i rozwój wsi)

 

Lokalna Grupa Działania organizuje szkolenia w zakresie przygotowywania wniosków o dofinansowanie na działania: „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”, „Odnowa i rozwój wsi”, „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej” oraz „Małe projekty”.  Za wielki sukces współdziałających gmin można uznać fakt, że udało się pozyskać już niemal sześć milionów złotych dotacji z funduszy unijnych. Oprócz środków z PROW 2007 – 2013, pozyskano fundusze z POKL na realizację projektów szkołach na terenie działania Fundacji. Zorganizowano dla dzieci dodatkowe zajęcia, wyjazdy na basen czy do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

W wyniku pozytywnie ocenionego wniosku w ramach konkursu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wybór LGD w zakresie realizacji dodatkowych działań, podpisano umowę na dodatkowe środki w wysokości ogółem:  2 387 890 zł, co stanowiło ok. 50% pierwotnego budżetu Fundacji.

Fundacja zajmuje się między innymi organizacją imprez kulturalnych, półkolonii dla dzieci, szkoleń i warsztatów szkoleniowych, wyjazdów studyjnych. Te ostatnie przyczyniają się do rozwoju lokalnych stowarzyszeń, podejmowania nowych projektów, przenoszenia przez uczestników wyjazdów dobrych praktyk na nasz teren. (Zdjęcie przedstawia inscenizację „Nocy Świętojańskiej” w Nowogrodzie. Projekt zrealizowany w ramach Małych projektów) Wszystkie pozyskane środki i podejmowane działania ukierunkowane są na zaspokojenie potrzeb i poprawę życia lokalnej ludności. W miarę upływu czasu oczekiwania względem fundacji wzrastają, dlatego staramy się być elastyczni i otwarci na coraz to nowe inicjatywy wychodzące od mieszkańców naszych gmin. To właśnie dzięki staraniom Fundacji powstały nowe stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich, natomiast organizacje już istniejące znacznie uaktywniły swoją działalność.

Aktualnie pracujemy nad nową Loklaną Strategią Rozwoju na lata 2014 – 2020, w której chcemy zawrzeć wizje, marzenia i nadzieje mieszkańców „Krainy Mlekiem Płynącej”.

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl