LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Czy program LEADER zmienił obszary wiejskie?

O tym jak program Leader oraz Lokalne Grupy Działania (LGD) przyczyniają się do budowy społeczeństwa obywatelskiego na wsiach i w małych miejscowościach, jaką rolę pełnią unijne pieniądze na rozwój małopolskich obszarów wiejskich oraz co zmienić by LGD jeszcze skuteczniej działały w nowej perspektywie unijnej dyskutowano podczas konferencji „Leader w Małopolsce – stymulowanie rozwoju obszaru przez lokalną społeczność”, która miała miejsce w dniu 8 czerwca br. na Uniwersytecie Jagiellońskim.

"Nie ulega wątpliwości, że ostatnie lata funkcjonowania programu Leader przyniosły wymierne korzyści w wymiarze społecznym. Lokalne Grupy Działania stały się ważnym partnerem jeśli chodzi o lokalne inicjatywy" – mówił w czasie panelu marszałek Marek Sowa. Jak podkreślił jednak, potrzeba jeszcze zmian by można było mówić o oczekiwanych efektach programu Leader oraz działalności LGD. Jako minus marszałek wskazał m.in. częste uzależnienie LGD od lokalnych samorządów.


Z tym, że potrzeba jeszcze zmian, by móc mówić o większej efektywności działania LGD w nowej perspektywie zgodzili się pozostali uczestnicy debaty dotyczącej aktywnej działalności społeczeństwa obywatelskiego na rzecz stymulowania rozwoju i lokalnej społeczności. Wśród panelistów znaleźli się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, przedstawiciele LGD oraz przedsiębiorców. Podkreślano jednak ważną rolę LGD oraz programu Leader, który daje lokalnym społecznościom realną szansę działania.


Czytaj więcej; TUTAJ


Relacja z debaty w Kronice Krakowskiej

Szukaj

Zaloguj się

Newsletter

ile jest 2+2-3?
Imię:
Email:

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl