„Świętokrzyskie Zagrody Edukacyjne”
„Świętokrzyskie Zagrody Edukacyjne” to projekt realizowany przez Lokalną Grupę Działania „Białe Ługi” współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Celem projektu jest zapoznanie rolników z obszaru działania LGD z ideą gospodarstwa edukacyjnego i zachęcenie ich do uruchomienia u siebie takiej dodatkowej działalności.
Na projekt składają się cztery działania:
- Szkolenie w Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie, koordynatora Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych
- Wyjazd studyjny do przykładowych Zagród Edukacyjnych
- Wsparcie utworzenia pięciu nowych gospodarstw edukacyjnych na terenie powiatu kieleckiego
- Promocja nowych gospodarstw edukacyjnych
Właśnie zakończył się etap szkoleniowy projektu. Dwadzieścia osób uczestniczyło w trzydniowym specjalistycznym szkoleniu w Krakowie, gdzie szczegółowo zostali zapoznani z ideą i zasadami formalno-prawnymi funkcjonowania zagrody edukacyjnej oraz metodyką programowania i prowadzenia zajęć w oparciu o zasoby gospodarstwa rolnego. W trakcie wyjazdu studyjnego wiedza teoretyczna została pogłębiona wizytami w trzech zagrodach edukacyjnych należących do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych na Lubelszczyźnie i w Małopolsce:
- w „Olejarni świątecznej” w Ruszowie na Zamojszczyźnie grupa uczestniczyła w warsztatach „Jak drzewiej biło się olej”,
- w Osadzie Leśnej „Doboszówka” w Kalennem koło Janowa Lubelskiego próbowała swoich sił w „Wyplataniu z rogożyny” i „Garncarstwie”,
- w zagrodzie edukacyjnej „Pszczółki” w Niezwojowicach w województwie małopolskim obserwowała i oceniała zajęcia prowadzone dla grupy dzieci szkolnych.
Przed uczestnikami projektu etap rozważnych decyzji o ewentualnym podjęciu świadczenia usług edukacyjnych we własnych gospodarstwach. Decyzja ta musi być poprzedzona rzetelnym oszacowaniem potencjału gospodarstwa i jego otoczenia oraz osobistych i rodzinnych umiejętności, możliwości i oczekiwań. Realizatorzy projektu mają nadzieję, że pomysły, które zaczęły się rodzić w trakcie szkolenia zostaną przekute na konkretne programy edukacyjne przynoszące świętokrzyskim gospodarzom satysfakcję i dodatkowy dochód, a ich oferta wkrótce powiększy grono jedenastu zagród edukacyjnych aktualnie działających w województwo świętokrzyskim.
Warsztaty w Osadzie Leśnej „Doboszówka” fot. LGD Białe Ługi