Gdzie Polska smakuje – pierwsze podsumowanie
Polacy coraz częściej szukają zdrowych produktów spożywczych. Wynika to z faktu, że chcemy żyć zdrowo, dbamy o formę i kondycję. Uprawiamy sport, chodzimy do siłowni, biegamy, a dieta obfitująca w produkty spożywcze wysokiej jakości jest świadomym wyborem coraz większej części konsumentów. Dlatego odchodzą oni od kupowania żywności z produkcji wielkoprzemysłowej, a zamiast do supermarketów coraz częściej zaglądają na lokalne bazarki czy do sklepów z produktami regionalnymi i ekologicznymi.
Co prawda od kilku lat powstają kooperatywy spożywcze, weekendowe targi śniadaniowe, lokalne sklepy z żywnością ekologiczną, bazarki przeżywają renesans, ale jest to raczej domena i dobrodziejstwo kilku największych miast. I chociaż Polacy mają świadomość, że gdzieś można kupić takie produkty, to pytanie – „gdzie?” – ma największe znaczenie.
Dlatego w tegoroczne wakacje postanowiliśmy zadać pytanie „Gdzie Polska smakuje?” i postarać się znaleźć na nie odpowiedź. Po wielu miesiącach przygotowań w czerwcu światło dzienne ujrzała strona Polska Smakuje, która ma za zadanie gromadzić informacje, jakich producentów żywności można znaleźć w wybranym regionie Polski. Ponieważ korzystanie z internetu w telefonie komórkowym jest coraz bardziej powszechne, Polska Smakuje ma również wersje przygotowane na smartfony z systemami operacyjnymi Android i IoS. Wraz z uruchomieniem portalu i aplikacji ruszyła komunikacja do rolników i lokalnych przedsiębiorców, żeby zachęcić ich do zamieszczenia swoich wizytówek. Cel to zbudowanie jednej bazy danych, która zgromadzi informacje o rolnikach wytwarzających i sprzedających żywność w ramach rolniczego handlu detalicznego i lokalnych producentach działających w ramach uznawanych przez MRiRW krajowych i europejskich certyfikatów. Na koniec wakacji w bazie zarejestrowanych było 300 producentów żywności z całej Polski i codziennie swoje profile zakładają nowi.
Czytaj więce: TUTAJ
Źródło: KOWR