LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Dodatkowe środki dla LGD – szansa czy ryzyko dla realizacji LSR?

Od 1 lipca 2012 rusza nabór na dodatkowe zadania dla lokalnych grup działania z całej Polski. Konkurs od dawna zapowiadany, ale wymagający dodatkowych nakładów pracy dla LGD.

 

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2012 r., w ramach jednego wspólnego limitu dla całego kraju, co najmniej 2 LGD z każdego województwa może dostać dodatkowe środki. Konkursy już zostały ogłoszone przez Urzędy Marszałkowskie. Przewidywana kwota ogółem na cały nabór to około 280 mln zł.

 

LGD może dostać maksymalnie 5 mln zł dofinansowania, z tym że nie więcej niż 10% z tych środków przeznaczy na pokrycie kosztów bieżących (administracyjnych) LGD, określonych w przepisach dotyczących funkcjonowania lokalnej grupy działania, nabywania umiejętności i aktywizacji.

 

Aby otrzymać dodatkowe środki należy spełnić wymagania formalne. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć osobiście do 31 lipca br. Najważniejszym załącznikiem jest projekt zmian LSR, czyli dokument zwierający tylko te elementy, które będą podlegać ocenie w ramach konkursu. Projekt musi być zatwierdzony uchwałą, zgodnie ze statutem LGD.

 

Opracowany przez LGD projekt zmiany LSR dotyczy zwiększenia budżetu LSR oraz:

 

a)      rozszerzenia zakresu określonych w LSR:

- przedsięwzięć, w ramach których są realizowane operacje, służących osiągnięciu poszczególnych celów szczegółowych określonych w LSR lub
- celów szczegółowych i przedsięwzięć służących osiągnięciu tych celów lub


b)      wprowadzenia nowych:


- przedsięwzięć służących osiągnięciu poszczególnych celów szczegółowych określonych w LSR lub
- celów szczegółowych i przedsięwzięć służących osiągnięciu tych celów;

 

na realizację LSR w zakresie dodatkowych zadań.

Wybór LGD w zakresie dodatkowych zadań, nastąpi w momencie, gdy LGD otrzymają co najmniej 60 % maksymalnej liczby punktów w wyniku oceny efektywności LGD oraz realizacji LSR wg stanu na dzień 31 marca 2012 r.  oraz uzyskają co najmniej 60 % maksymalnej liczby punktów w wyniku oceny LSR w zakresie dodatkowych zadań.

 

Obszar podlegający ocenie:

- efektywność LGD oraz realizacja LSR (zobacz kryteria oceny)

- LSR w zakresie dodatkowych zadań (zobacz kryteria oceny)

 

Planując budżet na dodatkowe zadania należy obliczyć (według stanu na dzień ogłoszenia konkursu na wybór LGD do realizacji LSR),  sumę wnioskowanych kwot pomocy finansowanej w ramach „Wdrażania LSR” i na tej podstawie LGD może przeznaczyć nie więcej niż 70% z tej kwoty na dodatkowe zadania. W przypadku gdy LGD, która uzyskała powyżej 80% maksymalnej liczby punktów w wyniku oceny,  może starać się o nie więcej niż 100% tak obliczonej kwoty.

 

Starając się o dodatkowe środki na realizację dodatkowych zadań, LGD powinna mieć świadomość, że po pierwsze zrealizuje zadania z pierwotnej strategii, a po drugie zobowiązuje się do wydatkowania środków w ramach „LSR Bis”. Innymi słowy, etap planowania dodatkowych zadań powinien być zgodny z wytycznymi ujętymi w kryteriach oceny, przeprowadzony rzetelnie oraz powinien odpowiadać rzeczywistości. Planując zapisy LSR przed 2009 rokiem, autorzy strategii planowali przyszłość. W tym przypadku, bazujemy na potrzebach realnych, które stanowią dodatkową szansę na dokładniejszą realizację celów ogólnych LSR. Dlatego też, ważne jest, aby spotkania z mieszkańcami a także z potencjalnymi, innymi słowy rzeczywistymi beneficjentami naszych działań przebiegały w sposób umożliwiający podjęcie decyzji; kto, co i za ile może jeszcze zrealizować, oprócz już zaplanowanych działań w realizowanej strategii.

 

Należy również pamiętać, że podpisując umowę (prawdopodobnie przełom grudzień 2012/styczeń 2013), LGD zobowiązuje się poprzez odpowiednie sankcje do realizacji zaplanowanych dodatkowych działań. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze decyzji czy środki będzie można przenosić pomiędzy działaniami. Mając na uwadze fakt realizacji obecnych, notabene dość jeszcze słabo wypłaconych środków na realizację zadań w ramach wdrażania LSR, należałoby się zastanowić nad możliwością wykorzystania średnio około 3 dodatkowych milionów.

 

Zatem czy warto strać się o dodatkowe środki? Myślę, że tak, ale jedynie pod warunkiem dobrze przemyslanej rozbudowie strategii. Wbrew pozorom realizacja LSR-ów jest coraz skuteczniejsza. Znacznie więcej beneficjentów zna LGD. Nabory w ramach poszczególnych zadań przebiegają pomyślnie. Małe projekty cieszą się dużą popularnością, a beneficjenci „Odnowy i rozwoju wsi” zawsze się znajdą. Nawet „Różnicowanie w kierunku nierolniczym” oraz  „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” mają obecnie większe wzięcie, a to ze względu na kończące się bezpośrednie nabory w ARiMR.

 

Ryzyko już dawno zostało podjęte przez Zarządy LGD, wiec teraz należy tylko skorzystać z nowej szansy.

 

Powodzenia!

Karolina Boba

CDR O/Kraków

 

<--- Strona główna

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl