LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

LGD „Dziedzictwo i Rozwój” aktywizuje swoich mieszkańców

LGD „Dziedzictwo i Rozwój” wychodząc naprzeciw potrzebom swoich mieszkańców zorganizowało szkolenie: "Agroturystyka – nowa perspektywa dla rolnika". LGD obejmuje obszar 11 gmin niezwykle atrakcyjnych turystyczne, stąd pomysł aktywizacji turystyki. 

  

 Dwudziestu rolników rozpoczynających prowadzenie gospodarstw agroturystycznych najpierw przeszło szkolenie teoretyczne oceniając swoje predyspozycje psychologiczne do prowadzenia takiej działalności. Słuchacze zapoznali się również z przepisami prawnymi i organizacją oraz wyposażeniem gospodarstwa agroturystycznego. Dowiedzieli się również o możliwościach wsparcia takiej działalności. Duże zainteresowanie wzbudziły mechanizmy marketingowe jak dobrze sprzedać swój produkt. Po szkoleniu teoretycznym LGD zorganizowało wyjazd studyjny – Lepszy przykład niż wykład. Uczestnicy wjazdu zapoznali się z praktyczną działalnością, organizacją i wyposażeniem dwóch gospodarstw agroturystycznych: Stanisława Gradki zam. Celiny i Elżbiety Kot zam. Nowa Huta w woj. świętokrzyskim. Właściciele gospodarstw przyjęli uczestników wyjazdu bardzo gościnnie i chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami. Duże zainteresowanie podczas szkolenia i wyjazdu wzbudzał zintegrowany produkt turystyczny.

Doskonałym przykładem  takiego rozwiązania jest wioska średniowieczna w gminie Bieliny zlokalizowana u podnóża Św. Krzyża. Świetnie i malowniczo zorganizowana wioska połączona z miejscem kultu na Św. Krzyżu doskonale pokazuje możliwości zintegrowanego produktu turystycznego. Tak przygotowani uczestnicy szkolenia i wyjazdu studyjnego z dużą energią zabrali się do organizacji swoich gospodarstw agroturystycznych.

 

Drugie szkolenie jakie zorganizowała LGD „Dziedzictwo i Rozwój” to: "Odnawialne źródła energii szansą na lepsze jutro". Spora część uczestników szkolenia z agroturystyki uczestniczyła w drugim szkoleniu, aby zapoznać się możliwościami wykorzystania czystej energii w swoich gospodarstwach. Podczas szkolenia uczestników zapoznano się z możliwością zastosowania w swoich gospodarstwach kolektorów słonecznych, elektrowni wiatrowych, pomp ciepła, biogazowni i wykorzystaniu biomasy. Pokazano również źródła finansowania i programy wsparcia takich przedsięwzięć. Praktyczne wykorzystanie kolektorów słonecznych słuchacze zobaczyli w Domu Pomocy Społecznej w Krzyżanowicach gm. Iłża. Korzyści zamontowania pompy ciepła w swoim gospodarstwie przedstawił Jan Wróbel zam. Jedlanka Gm Iłża, a przetwórstwo słomy na brykiet pokazał Konrad Pisarski zam. Kotlarka gm. Iłża. Uczestnicy wjazdu studyjnego zapoznali się również z możliwościami uprawy roślin energetycznych na polu doświadczalnym w Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu.

Największe zainteresowanie wzbudziła mała elektrownia wodna na rzece Radomka w Goryniu k. Radomia. Jest to elektrownia Archimedesa- ślimakowa innowacyjne rozwiązanie w naszym kraju. Bogdan Dams właściciel elektrowni długo wyliczał jej zalety.

 

Szkolenia i wyjazdy studyjne przeprowadziło Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu.

 

Zdzisław Ginalski

CDR O/Radom

 

<--- Strona główna

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl