LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Czas na popularyzację Leaderowskich „dobrych praktyk”

Na całym świecie rośnie znaczenie „dobrych praktyk”. Gromadzą je wielkie korporacje, organizacje o charakterze między narodowym takie jak Bank Światowy, OECD, ale też instytucje administracji publicznej, banki, firmy ubezpieczeniowe, finansowe, organizacje pozarządowe.

 

Dużą wagę do gromadzenia i wykorzystywania „dobrych praktyk’ przywiązuje UE. Popularność „dobrych praktyk” wynika z ich użyteczności. Są one znakomitym narzędziem podnoszenia standardów prowadzonej działalności. Warto więc wykorzystać je w celu doskonalenia działalności LGD. Sprzyja temu czas w jakim znajdują się lokalne grupy działania.

 

 

Z całą pewnością wszystkie mają na swoim koncie wiele znakomitych, zrealizowanych w ramach LSR projektów. Należałoby ten sukces, wykorzystać

w celu aktywizacji innych mieszkańców obszaru, promocji, a co najważniejsze w celu doskonalenia wiedzy z zakresu „leaderowskiego myślenia projektowego”. Aby tego dokonać musimy być pewni, że projekt, który chcemy prezentować jako leaderowska „dobra praktyka” był opracowany i wdrażany zgodnie z zasadami Leader. Interesować nas powinny projekty, które spełniają zasadę terytorialności, koncentracji na obszarze, a więc te, które przyczyniają się do wzrostu poczucia tożsamości społecznej, identyfikacji ze swoim miejscem zamieszkania, z obszarem którego projekt dotyczył, czy też wykorzystaniem zasobów lokalnych. Druga zasada Leadera to oddolność. Ważne jest, aby projekt był inicjowany przez podmioty lokalne, aby były prowadzone konsultacje ze społecznością lokalną. Zasada trzecia to podejście partnerskie. Ocenić więc powinniśmy czy przy realizacji projektu podział zadań i odpowiedzialności był jasny i przejrzysty – partnerski. Innowacyjność. Na poziomie projektu może to być promocja lokalnych zasobów w nowy sposób, działania związane z tworzeniem nowego produktu, nowego procesu, nowych form organizacji, może to być rozpowszechnianie informacji wśród grup podmiotów w nowy sposób. Ważną zasadą Leadera jest także zintegrowane podejście, czyli na ile projekt przyczynił się do integracji uczestniczących w nim  różnych podmiotów, sektorów czy grup mieszkańców. Warto też zwrócić uwagę na jego trwałość i powtarzalność. To pierwszy etap selekcji zrealizowanych projektów pod kontem uznania ich za „dobrą leaerowską praktykę”. Kolejne etapy to właściwy opis projektu i  weryfikacja.

Wynika z tego, że nie każdy zrealizowany w ramach LSR projekt może być „dobrą praktyką”. Należy wybrać najlepsze, odpowiadające specyfice podejścia Leader.

 

 

Powyższej tematyce poświęcone było jedno z ostatnich szkoleń zorganizowanych na przełomie sierpnia/września br. przez CDR O/Kraków. Szkolenie przeprowadzone zostało metodą seminaryjno – warsztatową. Uczestnicy, w trakcie warsztatów wykonali opis zrealizowanego projektu zgodnie z zasadami podejścia Leader, a następnie przeprowadzili weryfikację pod kontem, czy opisywany projekt można uznać za dobrą praktykę. Jako organizatorzy, wysoko sobie cenimy aktywność i zaangażowanie uczestników szkolenia. Wymiana poglądów w trakcie warsztatów, wyjazdu studyjnego do LGD "Dolina Karpia" oraz "Blisko Krakowa", a także uwagi zawarte w ankietach ewaluacyjnych bardzo wzbogaciły, także naszą wiedzę i doświadczenie. Problematykę dobrych praktyk w Leaderze uważamy za niezwykle ważną. Jej waga rośnie w kontekście aktywizacji społeczności lokalnej, związanej z opracowaniem LSR na lata 2014 – 2020, upowszechnianiem wiedzy z zakresu leaderowskiego „myślenia projektowego”, promocją zrealizowanych projektów itp. Będziemy wdzięczni za Państwa wypowiedzi, a nawet drobne uwagi na temat dobrych praktyk w Leaderze.

 

Wypowiedzi i uwagi mogą dotyczyć zarówno strony merytorycznej jak i potrzeby organizowania dalszych szkoleń na ten temat. Prosimy je kierować na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zobacz galerię:

LGD "Blisko Krakowa"

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://cdr112.e-kei.pl/leader/images/Blisko_Krakowa

LGD "Dolina Karpia"

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://cdr112.e-kei.pl/leader/images/Dolina_Karpia 

Jadwiga Nowakowska
CDR O/Kraków

 

<--- Strona główna

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl