LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Agroturystyka na Ukrainie

Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego oraz Połtawska Obwodowa Społeczna Organizacja „Oficjalna Służba Doradztwa Rolniczego” zawiązując partnerstwo w ramach Programu RITA, który jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji, przygotowało projekt "Przedsiębiorczość kobiet na obszarach wiejskich Ukrainy".

Najważniejszym działaniem w ramach projektu było przekazanie wiedzy na temat prowadzenia wsparcia i promocji przedsiębiorczości poprzez rozwój agroturystyki na obszarach wiejskich w obwodzie połtawskim, w środkowej części Ukrainy.

 

Połtawska Obwodowa Społeczna Organizacja „Oficjalna Służba Doradztwa Rolniczego” od wielu lat zajmuje się działalnością doradczo-informacyjną na obszarach wiejskich na Ukrainie. Na podstawie licznych ekspertyz i raportów przygotowywanych w bieżącej pracy instytucji stwierdzono, że sytuacja kobiet na wsi ukraińskiej jest bardzo ciężka. Nielicznym kobietom udaje się znaleźć zatrudnienie w źle płatnych pracach sezonowych. Większość Ukrainek pracuje w rolnictwie, jednakże niemal każda z tych kobiet posiada umiejętności praktyczne, związane z prowadzeniem gospodarstwa, polegające na produkcji żywności według regionalnych przepisów, wyrobu rzemiosła tradycyjnego, itp., ale mało która wykorzystuje te umiejętności praktycznie, np. do prowadzenia własnej działalności agroturystycznej. Głównymi przeszkodami w rozwoju agroturystyki jest brak wystarczającej bazy noclegowej, ciekawej oferty i umiejętności jej promocji.

 

Doświadczenie Małopolskiego Stowarzyszenia Doradztwa Rolniczego w zakresie agroturystyki oraz wieloletnia już współpraca z Połtawską Obwodową Społeczną Organizacją „Oficjalna Służba Doradztwa Rolniczego” doprowadziło do powstania projektu, w ramach którego w murach Połtawskiej Państwowej Akademii Rolniczej odbyło się w dniach 12-16 marca 2012 odbyło się szkolenie pt. "Agroturystyka".

 

Adresatkami szkolenia były kobiety 19 z obszarów wiejskich obwodu połtawskiego na Ukrainie. Są to mieszkanki obszarów wiejskich, które chciałyby prowadzić działalność agroturystyczną. Wszystkie osoby wzięły udział w szkoleniu z zasad prowadzenia działalności agroturystycznej oraz w wizycie w ukraińskich gospodarstwach agroturystycznych prowadzonych przez kobiety. Podczas wizyty studyjnej uczestniczki szkolenia zwiedziły wybrane gospodarstwa, zapoznały się z historią jego powstania i rozwoju, począwszy od etapu rozpoczęcia działalności i pozyskiwania pierwszych klientów, tworzenia i rozbudowy oferty, po kolejne etapy rozwoju i budowania marki.

 

Pierwsze gospodarstwo położone jest w słynnej zabytkowej miejscowości Dekanka, w regionie połtawskim (30 km od regionalnego centrum Połtawy). Gospodarstwo agroturystyczne to przede wszystkim nowoczesny dwupiętrowy dom ze wszystkimi udogodnieniami, położony w centrum wsi, który posiada 2 poziom kategoryzacji. Wizytówką gospodarstwa jest wspaniała kuchnia regionalna przygotowywana przez gospodynię, a także przeprowadzanie warsztatów z solnego ciasta, które wyróżniają to gospodarstwo wśród innych.

 

Drugim obiektem, było gospodarstwo agroturystyczne "Stara Zagroda" - dwór, który zawiera dwa wygodne domy i oddzielną kuchnię, urządzone w ukraińskim stylu. Jego unikalny kształt pochodzi z XIX - początku XX wieku. Charakterystyczną cechą tego gospodarstwa jest bogata oferta agroturystyczna. Gospodyni prowadzi warsztaty z ukraińskiej kuchni ludowej m.in. pierogi, chleb i ciasto, a także dżemy i miody z własnej pasieki, a także różnego rodzaje herbat przygotowywane z tamtejszych ziół. Region, w którym znajduje się gospodarstwo słynie także z ceramiki i w gospodarstwie goście mogą nauczyć się sztuki garncarstwa. Prowadzone są także warsztaty z robienia tradycyjnych połtawskich laleczek.

Osoby te zostały dodatkowo zapoznane z praktycznymi aspektami świadczenia usług agroturystycznych podczas wizyty w ukraińskich gospodarstwach agroturystycznych. Uczestniczki miały także okazję codziennie do bezpośrednich konsultacji z wykładowcami, po zakończonych wykładach.

 

 

Wykładowcami na kursie szkoleniowym byli:

•prof. Antonina Kalinichenko – ekspert, doradca Połtawskiej obwodowej społecznej organizacji „Oficjalna Służba Doradztwa Rolniczego”, specjalizująca się w ekologicznej produkcji, przedsiębiorczości rolniczej, wyróżniona tytułem najlepszego wykładowcy szkoły wyższej w 2008 roku.

W ramach szkolenia prowadziła wykłady: Podstawy organizacyjno-prawne usług agroturystycznych na Ukrainie, Żywienie w agroturystyce.

•dr hab. inż. Józef Kania, prof. UR – ekspert, trener, szkoleniowiec, konsultant, specjalizujący się w agroturystyce i doradztwie w agrobiznesie, prowadzący działalność naukowo-badawczą w zakresie przedsiębiorczości pozarolniczej na obszarach wiejskich, kierownik m.in. programu edukacyjnego nt. „Szkoła przedsiębiorczości, czyli jak zostać przedsiębiorcą (grant NBP), wykładowca projektu edukacyjnego „Szkoła przedsiębiorczości dla doradców rolnych (grant ZPORR). 

W ramach szkolenia w Połtawie prowadził wykłady: Podstawy agroturystyki, Marketing usług agroturystycznych, Przedsiębiorczość i zarządzanie usługami agroturystycznymi.

•prof. dr hab. lek. wet. Kazimierz Kosiniak-Kamysz – ekspert, trener, konsultant, doradca specjalizujący się w zakresie turystyki zdrowotnej i turystyki wiejskiej, ekspert m.in. w projekcie realizowanym w ramach polskiej współpracy rozwojowej MSZ w 2011 roku w zakresie agroturystyki.

W ramach szkolenia prowadził wykłady: Ochrona środowiska, Krajoznawstwo i dziedzictwo kulturowe.

•mgr inż. Małgorzata Bogusz – trener, szkoleniowiec, konsultant w zakresie zarządzania i marketingu w agroturystyce, współorganizator od 2005 r. Małopolskiej Giełdy Agroturystycznej, współautorka zeszytu do ćwiczeń i wykładowca w projekcie „Agroturystyka i usługi towarzyszące”,  ekspert w projekcie realizowanym w ramach polskiej współpracy rozwojowej MSZ w 2011 roku w zakresie agroturystyki.

 

W ramach szkolenia prowadziła wykłady: Podstawy organizacyjno-prawne usług agroturystycznych w Polsce, Żywienie w agroturystyce, Funkcjonowanie lokalnych organizacji rozwoju turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Wszyscy trenerzy prowadzili warsztaty z tworzenia produktu turystycznego, oraz każdy z wykładowców udzielał konsultacji.

 

Należy przede wszystkim podkreślić, że zainteresowanie projektem przekroczyło oczekiwania organizatorów oraz wykładowców. Za zgodą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zostało przeszkolonych siedem dodatkowych osób, czyli razem dziewiętnaście. Dodatkowo zamiast czterech biznesplanów, tak jak to było zaplanowane w projekcie powstało aż 16 biznesplanów, ponieważ zdecydowana większość uczestniczek szkolenia, chciała napisać biznesplany na rozpoczęcie swojej działalności. Zainteresowanie tematyką było tak duże, że na podstawie przetłumaczonych materiałów szkoleniowych powstała broszurka w języku ukraińskim. Uczestniczki też już po zakończeniu szkolenia nadesłały listy z podziękowaniami, dzieląc się jednocześnie wrażeniami po szkoleniu. Zarówno w rozmowach z wykładowcami jak i w ankietach uczestniczki podkreślały, iż posiadając po szkoleniu kompleksową wiedzę na temat podejmowania działalności agroturystycznej, same chcą przekazywać wiedzę wśród mieszkańców swoich terenów, stając się tym samym liderkami wiejskimi.

 

Kobiety akcentowały też, iż niezmiernie ważna by była dla nich wizyta studyjna w Polsce: zapoznanie się z dobrymi praktykami właścicieli gospodarstw agroturystycznych oraz wymiana doświadczeń. Dlatego też w ramach dalszej współpracy z Połtawską Obwodową Społeczną Organizacją „Oficjalna Służba Doradztwa Rolniczego” na zaproszenie Małopolskiego Stowarzyszenia Doradztwa Rolniczego w dniach 19.06- 28.06.2012 dwie uczestniczki szkolenia odbyły wizyty studyjne w Małopolsce.

 

Zwiedzały gospodarstwa agroturystyczne oraz instytucje związane z agroturystyką: m.in. Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie oraz Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz Lokalna Grupa Działania „Jurajska Kraina”. Podczas wizyty w tych instytucjach zapoznały się z ich pracą na rzecz turystyki wiejskiej, agroturystyki. Celem wizyty było zapoznanie się ze wsparciem instytucjonalnym dla gospodarstw agroturystycznych w Polsce oraz przekazanie i wdrożenie dobrych praktyk na Ukrainie, szczególnie w obwodzie połtawskim.

 

 

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://cdr112.e-kei.pl/leader/images/ukraina

 

Małgorzata Bogusz

MSDR/UR Kraków

 

<--- Strona główna

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl