Smart villages – pobierz poradnik!
Lokalne społeczności na obszarach wiejskich w obecnych czasach napotykają wiele wyzwań związanych z dynamicznie zmieniających się światem, w tym przede wszystkim w zakresie otwartości i dostępności usług (np. usług cyfrowych).
Wyzwania te są ściśle powiązane z problemami i potrzebami wiejskich społeczności: izolacja społeczna, depopulacja, starzenie się społeczności oraz niewystarczająca infrastruktura. Coraz częściej pojawiają się one w debacie publicznej na poziomie lokalnym, ale też krajowym i europejskim. Dodatkowo na obszarach wiejskich jest ograniczony dostęp do usług publicznych, takich jak opieka zdrowotna, edukacja czy miejsca rekreacyjne, co stanowi istotną barierę. To wszystko powoduje, że zrównoważony rozwój społeczności lokalnych w oparciu o lokalne zasoby i kapitał ludzki są znacznie ograniczone. Ale nie musi tak wcale być.
Koncepcja smart villages stanowi odpowiedź na wymienione wyzwania, ale przede wszystkim stwarza realną szansę na poprawę jakości życia na wsi. Otwiera drogę nie tylko do rewitalizacji obszarów wiejskich, ale przede wszystkim do ich wielokierunkowego i zrównoważonego rozwoju poprzez innowacyjne sposoby wykorzystania zasobów społeczności lokalnych i jej kreatywności w dążeniu do samorozwoju, ale także poprzez wzmocnienie pozycji społeczności, wspieranie innowacji cyfrowych, wzmocnienie sektorów rolno-spożywczych i promowanie zrównoważonych praktyk.
Czytaj więcej:TUTAJ