Jak oceniać wartość dodaną LEADER? Wytyczne wspierające państwa UE
LEADER jest innowacyjną i istotną częścią polityki rozwoju obszarów wiejskich UE od ponad trzech dekad. Z każdym okresem programowania LEADER rozszerzał swój zakres i narzędzia w celu wzmocnienia pozycji społeczności lokalnych i stymulowania zrównoważonego rozwoju. Skuteczna ocena jego wartości dodanej pozostaje jednak ciągłym wyzwaniem.
Aby pomóc państwom członkowskim zmierzyć się z tym wyzwaniem przygotowano nowe niewiążące wytyczne Ocena wartości dodanej LEADER. Wartość dodana LEADER odnosi się do korzyści wynikających z właściwego wdrożenia metody LEADER w porównaniu z potencjalnymi korzyściami, które zostałyby osiągnięte bez niej. Korzyści te przejawiają się w poprawie kapitału społecznego, lepszym zarządzaniu oraz lepszych wynikach i skutkach wdrażania programu/strategii.
Uznając znaczenie wykazania wartości dodanej LEADER, oczekuje się, że państwa członkowskie ocenią ją podczas wdrażania planów strategicznych WPR na lata 2023-2027. Stanowi to jednak poważne wyzwanie, zwłaszcza w przypadku korzyści niematerialnych, takich jak ocena umiejętności poszczególnych osób, tworzenie sieci kontaktów i zbiorowe uczenie się.
Czytaj więcej:TUTAJ