LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Przyszłość LEADER’a według małopolskich LGD

Możliwość wykorzystania środków z wielu funduszy UE, pomoc beneficjentom na każdym etapie realizacji projektu i realizacja własnych projektów to zdaniem małopolskich LGD najważniejsze postulaty dotyczące kolejnej perspektywy budżetowej UE.

 

W lipcu br. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zwróciło się między innymi do Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie Oddział w Krakowie z propozycją opracowania pilotażowej Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) uwzględniającej możliwość wykorzystania do jej realizacji  środków z wielu funduszy UE. W  odpowiedzi na tę  propozycję  CDR wraz z trzema małopolskimi LGD rozpoczęło pracę nad pilotażową LSR.

 

Zadnie nie było łatwe, ponieważ podstawę prac stanowiły jedynie projekty unijnych rozporządzeń, które w sposób ramowy określają priorytety polityk wspólnotowych. Najistotniejszą kwestią w pracach zespołu opracowującego LSR było sformułowanie możliwości wykorzystania instrumentu Community-led local development (CLLD), tj. rozwoju kierowanego przez społeczność lokalną  w celu realizacji LSR  uwzględniającej koncentrację środków pochodzących z wielu funduszy UE.  W toku prac pojawiło się wiele koncepcji dotyczących sposobu finansowania realizacji LSR oraz roli LGD w kolejnym okresie programowania, ponadto ustalono, że warunkiem koniecznym dla zapewnienia użyteczności dokumentu dla procesu tworzenia legislacji na poziomie krajowym jest uwzględnienie w nim opinii szerszej grupy LGD. Ze względów praktycznych zadecydowano, że opinie zostaną zebrane od małopolskich LGD. Ankieta, której celem była identyfikacja możliwości wykorzystania wielu funduszy do realizacji LSR oraz roli LGD w kolejnym okresie programowania została rozesłana do trzydziestu dziewięciu małopolskich LGD, uzyskano 25 odpowiedzi.

 

W pierwszej części, LGD oceniły w skali jeden do pięć na ile w przypadku ich obszaru działania istotna jest możliwość realizacji przedsięwzięć w ramach różnych funduszy. Najwyższe średnie  oceny uzyskały przedsięwzięcia finansowane z  Europejskiego Funduszu na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wśród najpopularniejszych wskazań znalazły się takie przedsięwzięcia jak: rozwój infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej i społeczno-kulturalnej, rozwijanie działalności gospodarczej i tworzenie miejsc pracy. Według małopolskich LGD istotna dla prowadzenia zintegrowanej polityki rozwoju obszarów wiejskich byłaby także możliwość korzystania ze środków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w zakresie inwestycji w edukację,  uczenie się przez całe życie  oraz promocji samozatrudnienia.  Nie bez znaczenia dla lokalnego rozwoju pozostaje też wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeznaczone głównie dla przedsiębiorstw, w szczególności MŚP oraz wspieranie rozwoju innowacji.  Grupy uwzględniały także możliwość uzyskania środków finansowych z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego.

 

W kolejnej części ankiety, małopolskie LGD określiły kompetencje, jakie w przyszłym okresie programowania powinny być możliwe do realizacji przez LGD.  Zdecydowana większość LGD chciałaby  w przyszłości realizować zadania związane z pomocą beneficjentom na każdym etapie realizacji projektu, przeprowadzać formalną ocenę projektów, wzywać beneficjentów do złożenia uzupełnień oraz mieć możliwość realizacji projektów własnych w ramach LSR. Natomiast większość LGD nie opowiada się za przekazaniem  im kompetencji związanych z zawieraniem umów przyznania pomocy oraz weryfikacją wniosków o płatność i dokonywaniem płatności.

 

Wśród odpowiedzi na pytanie otwarte dotyczące roli LGD w przyszłym okresie programowania pojawiało się wiele ciekawych sugestii, takich jak: zacieśnienie współpracy z urzędami marszałkowskimi w zakresie przygotowania, weryfikacji, realizacji i rozliczenia projektów, możliwość dokonywania oceny formalnej, wzmocnienie funkcji doradczej i wspierającej LGD, wsparcie innych instytucji w  działaniach związanych z promocją możliwości uzyskania dotacji z innych środków UE.

 

Opinie małopolskich LGD na temat roli i zadań LGD w przyszłym okresie programowania zostały zawarte w pilotażowej LSR i przekazane do MRiRW. Mamy nadzieję, że to opracowanie będzie pomocne w procesie tworzenia dokumentacji związanej z wdrażaniem kolejnej perspektywy budżetowej UE.

 

W skład zespołu przygotowującego pilotażową LSR weszli: pracownicy CDR O/Kraków oraz przedstawiciele LGD Blisko Krakowa, LGD Nad Białą Przemszą, LGD Korona Północnego Krakowa.

 

Daniel Wrzoszczyk

LGD Blisko Krakowa

 

<--- Strona główna

 

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl