LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

„Zarządzanie organizacją pozarządową typu partnerstwo trójsektorowe"

Instytucje wdrażające PROW 2007-2013 w zakresie osi 4. LEADER skoncentrowały swoją uwagę na procesie zarządzania realizacją lokalnych strategii rozwoju przez lokalne grupy działania. Zachodzi potrzeba wypracowania modelu zarządzania rozwojem samego partnerstwa, aby idea stowarzyszenia typu specjalnego nie została zagubiona pośród dokumentów, procedur i „zabiegania” o wnioski i rozliczenia.

 

Tematyka zrealizowanych szkoleń w swych założeniach merytorycznych obejmowała zagadnienia, które są przedmiotem zainteresowania władz LGD, ale dotąd nie były przedmiotem konkretnych szkoleń.

 

Szkolenia zostały przygotowane w oparciu o autorski program szkoleniowy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie wsparty opracowanym przewodnikiem po tematyce szkoleniowej.

 

Program zajęć teoretycznych uwzględnił najbardziej aktualne treści wynikające z dorobku naukowego w zakresie metod zarządzania organizacją oraz kontekst zmian w podejściu LEADER i wynikające stąd wyzwania dla lokalnych grup działania.

 

Celem realizacji szkoleń było wsparcie Lokalnych Grup Działania w doskonaleniu procesów zarządczych oraz w zarządzaniu zmianą w okresie przejściowym. 

Do udziału w szkoleniu zaproszeni zostali przedstawiciele LGD - członkowie zarządów, pracownicy biur.

 

Szkolenia odbyły się w siedzibie CDR Oddział w Krakowie ul. Meiselsa 1, w dniach 29 - 31 październik 2012 r. oraz 28 - 30 listopad 2012 r. W dwóch zrealizowanych 3-dniowych szkoleniach udział wzięło 51 uczestników z 43 LGD  z obszaru całej Polski.

 

Szkolenia realizowane były ze środków SC KSOW.

 

Tematyka szkolenia obejmowała:

  • wiedzę z zakresu Wspólnej Polityki Rolnej i PROW 2007-2013,
  • planowane kierunki zmian WPR na lata 2014 - 2020 w tym dotyczące podejścia LEADER oraz
    wiedzę specjalistyczną z zakresu zarządzania organizacją typu partnerstwo trójsektorowe jakim jest lokalna grupa działania.

W programie szkoleń przewidziane zostały: zajęcia teoretyczne, zajęcia warsztatowe oraz wizyta studyjna w LGD „Dunajec Biała” działająca na terenie województwa małopolskiego.

 

                                  

 

Program zajęć teoretycznych uwzględnił najbardziej aktualne treści wynikające z dorobku naukowego w zakresie metod zarządzania organizacją oraz kontekst zmian w podejściu LEADER i wynikające stąd wyzwania dla lokalnych grup działania. Zajęcia warsztatowe dostarczyły wiedzy i umiejętności, poprzez opracowane narzędzia, w zakresie analizy potencjału organizacji i metodyki budowania strategii rozwoju organizacji typu partnerstwo trójsektorowe w konkretnych uwarunkowaniach, czyli w okresie zmiany podejścia LEADER w rozwoju obszarów wiejskich.

 

Wizyta studyjna wzbogaciła program szkoleniowo-warsztatowy poprzez spotkanie z władzami LGD i władzami samorządowymi oraz zapoznała uczestników szkoleń z wybranymi przykładami zrealizowanych operacji współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej, na obszarze wdrażania lokalnej strategii rozwoju. Ponadto, wizyta studyjna stworzyła warunki do swobodnej wymiany poglądów uczestników szkolenia warsztatowego i przedstawicieli przyjmującej LGD „Dunajec Biała”.

 

W ramach warsztatów podjęta została próba opracowania założeń do strategii rozwoju organizacji  jaką jest lokalna grupa działania, w kontekście planowanych zmian w podejściu  LEADER, w okresie przejściowym oraz nowym okresie programowania 2014- 2020.

  

Znaczenie projektu dla rozwoju obszarów wiejskich to wzmocnienie kapitału ludzkiego w LGD oraz podniesienie jakości zarządzania partnerstwem co przełoży się na wzrost jakości wdrażania lokalnych strategii rozwoju, a także na wzrost kompetencji lokalnych społeczności w aplikowaniu o wsparcie z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i innych mechanizmów wsparcia rozwoju lokalnych społeczności współfinansowanych z budżetu krajowego, budżetu Unii Europejskiej, a także pozaeuropejskich funduszy zagranicznych.

 

Wyższa jakość wdrażania LSR spowoduje wzrost aktywności lokalnych społeczności i będzie wspierać ideę rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, co również przełoży się na wzrost jakości rządzenia i zarządzania lokalnym rozwojem.

  

Klaudiusz Markiewski

CDR O/Kraków

 

<--- Strona główna

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl