LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Zielony Pierścień Tarnowa zaprasza!

Potencjał sześciu gmin skupionych wokół Tarnowa (pierścień okalający główne miasto regionu - stąd nazwa Stowarzyszenia) oraz jego "zielony" charakter wskazuje na promocję działań proekologicznych i wspierających rozwój alternatywnych źródeł energii. Jednakże głównym celem Stowarzyszenia pozostaje aktywizacja ludności zamieszkującej tereny LGD Zielony Pierścień Tarnowa.  

Stowarzyszenie czynnie angażuje się w realizację projektów współpracy z partnerami krajowymi jak i zagranicznymi. Jednym ze zrealizowanych projektów współpracy jest "Wschodnia Małopolska na rowerze" (www.narowerze.pl), mający na celu wyznaczenie trasy rowerowej na terenie ZPT oraz wydanie mapy z wyznaczoną trasą oraz atrakcjami kulturalno-krajobrazowymi zlokalizowanymi przy tej trasie. W trakcie realizacji znajduje się projekt pn. "Smak na Produkt", w ramach którego zostały przygotowane do rejestracji na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, takie potrawy jak : strząska, koziołki oraz siuśpaj (www.smaknaprodukt.pl). Innymi projektami współpracy jakie są realizowane przez Stowarzyszenie to "Bursztynowy Szlak Rowerowy", którego celem będzie wyznaczenie i oznakowanie w terenie trasy rowerowej na terenie Gminy Żabno oraz " Aktywna ekologia-zarządzenie energią w gminie"- dotyczącego promocji działań proekologicznych oraz odnawialnych źródeł energii.

ZPT realizuje swoje zadania w ramach celów zawartych w Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR). Cele główne LSR to: "Waloryzacja zasobów przyrodniczych i kulturowych" oraz "Poprawa jakości życia, w tym warunków zatrudnienia". Realizując projekty wybrane do dofinansowania, beneficjenci jednocześnie realizują więc cele LSR. Przykładami zrealizowanych projektów, które jednocześnie realizują LSR są:

  • imprezy promujące aktywny tryb życia np. "Bo liczy się sport i dobra zabawa z tenisem stołowym w roli głównej",
  • wydanie publikacji informacyjno-promocyjnych np. wydanie monografii pn. "Ziemia żabieńska", zawierającej opisy ciekawych miejsc oraz wydarzeń z terenu Gminy Żabna,
  • wyposażenie wiejskich świetlic i centrów np. w Starych Żukowicach, Skrzyszowie.

W trakcie ostatniego naboru (luty-marzec 2012 r.), zostały złożone 38 wnioski w ramach Małych projektów, w tym:

  • "Z Zielonego Pierścienia aż do Pienin - edukacja kulturalno- przyrodnicza w ramach wyjazdu szlakiem architektury drewnianej",
  • "Szlifiernia tenisowych diamentów- cykl treningów i turnieju z zakresu tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży",
  • "Letnie kino plenerowe w miejscowościach Gminy Tarnów",
  • "Promowanie turystyki konnej poprzez budowę toru przeszkód we wiosce konnej w Starych Żukowicach".

Ciekawym przedsięwzięciem jest również "Utworzenie ogrodu Hortiteriapii w Jadownikach Mokrych", projektu złożonego w ramach działania "Odnowa i rozwój wsi". Ogród ma powstać przy Ośrodku rehabilitacyjnym dla osób niepełnosprawnych . Od kilku lat prowadzone są tam zajęcia z dogoterapii, hipoterapii oraz hydroterapii. Utworzenie ogrodu umożliwi wprowadzenie nowej usługi polegającej na wykorzystaniu w leczeniu kontaktu z roślinami, co wpływa na polepszenie psychicznego i fizycznego zdrowia człowieka.

ZPT to również doskonały teren do uprawiania jeździectwa. Właśnie ten rodzaj sportu cieszy się tu coraz większym powodzeniem, a na obszarze gmin należących do Stowarzyszenia rozwinęło się sporo wyspecjalizowanych ośrodków jeździeckich. Jednym z głównych tutejszych przedsięwzięć ujętych w LSR - "Rowerem i konno wokół Tarnowa" - ma na celu zwrócenie uwagi na miejsca historyczne oraz te,  związane z kulturą na terenie Zielonego Pierścienia Tarnowa w trakcie przejażdżek konnych oraz wypraw rowerowych. Wszyscy miłośnicy koni mogą spędzić wiele godzin na siodle, czy to doskonaląc swoje umiejętności, czy to ucząc się tego sportu. Ośrodki jeździecki, które rozwinęły się na tym terenie zapewniają obcowanie z przyrodą, końmi i innymi amatorami takiego sposobu spędzania wolnego czasu. Dodatkowa atrakcją jest bogate zaplecze agroturystyczne, w tym oferujące także wyżywienie i wygodne noclegi.

Ciekawostką terenu ZPT jest tzw. Ikar z Odporyszowa, jak nazywa się potocznie Jana Wnęka, żyjącego w XIX w. chłopa, który wykazywał niezwykłe zdolności rzeźbiarskie oraz konstruktorskie w zakresie tworzenia, według własnego pomysłu, skrzydeł. Tutaj też rozwijał swoje pasje związane z zamiłowaniem do lotów. Pierwsze loty odbył właśnie z odporyszowskich wzgórz. Wzmianki w prasie o jego wyczynach pojawiły się już w 1866 r. Wtedy potrafił unosić się w powietrzu przez blisko dwa kilometry. Swoje loty rozpoczynał z 50 metrowej wieży kościelnej przy okazji odpustów.

Zaś w Jadownikach Mokrych (gmina Wietrzychowice) można oglądać narty, na których jeździł sam papież Jan Paweł II. Jego sutanna, listy a także szereg pamiątek poświęconych nuncjuszowi apostolskiemu abp. Józefowi Kowalczykowi można obejrzeć w Izbie Pamięci Pontyfikatu Jana Pawła II. Jadowniki Mokre to również miejsce urodzenia abp. Kowalczyka.

Atrakcje turystyczno-przyrodnicze uzupełnia słynne "Czarcie Uroczysko" w Podgórskiej Woli, nazwane tak ze względu na obecność "Diabelskiego kamienia" będącego jednym z nielicznych w Małopolsce głazów narzutowych z epoki lodowcowej. Natomiast Jastrzębsko- Żdżarski Obszar Chronionego Krajobrazu (gmina Lisia Góra) to miejsce, które mogłoby stać się scenerią modnego dziś tolkienowskiego świata baśni z krasnalami w roli głównej. Pełne jest torfowisk, bagien, leśnych stawów, ostoi ptactwa wodnego i stanowisk roślin chronionych. Skrzyszów również może pochwalić się wielowiekową tradycją związaną z kościołem pw. Św. Stanisława. Powstanie drewnianego, późnogotyckiego kościoła o zrębowej konstrukcji z fundacji Jana Amora Tarnowskiego, hetmana wielkiego koronnego kasztelana krakowskiego, datuje się na 1517 r. W skład bogatego wnętrza wchodzą ołtarze boczne, jeden późnorenesansowy z XVII w., trzy późnobarokowe z końca XVIII w. i jeden z początku XX w., a także konfesjonał z końca XVI w., późnobarokowa ambona z XVIII w., drewniana chrzcielnica i barokowy krucyfiks z XVIII w. Wnętrze zdobią przepiękne XVII i XVIII -wieczne obrazy. Kościół zaliczany jest do zabytków klasy zerowej i wpisany w Małopolski Szlak Architektury Drewnianej.

W Gminie Tarnów można zachwycić się między innymi; zabytkowym Kościołem w Zawadzie jednym z najciekawszych drewnianych zabytków, wpisanych w szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce. Ten niewielki kościółek pamięta czasy panowania Jagiellonów w Polsce, budowla pochodzi z XV wieku.

Gmina Wierzchosławice - kolejna zielona Gmina na obszarze ZPT, to tereny bogate w zaplecze agroturystyczne, piękne zalewy wodne a także centrum konferencyjno-wypoczynkowe (Centrum Kultury i Wsi Polskiej im. W.Witosa), a zarazem kolebka ruchu ludowego w Polsce, miejsce urodzin Wincentego Witosa, a także miejsce corocznego dwudniowego "Święta Karpia", na którym można spróbować wielu potraw przygotowanych z tej ryby. Gmina znana jest również znana z działalności na jej terenie Zespołu Pieśni i Tańca "Swojacy", który promuje dorobek artystyczny regionu już od roku 1945. A obecnie Wierzchosławice to miejsce lokalizacji największej farmy fotowoltaicznej w kraju.

 

Zapraszamy do Nas!

 

Joanna Dzieńska
Anna Olszówka
LGD Zielony Pierścień Tarnowa

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl