LEADERATORIUM

PORTAL INFORMACYJNY DLA LOKALNYCH SPOŁECZNOŚCI

Get Adobe Flash player

Mini przedszkole maksi korzyści


Jak ważne dla malucha jest uczęszczanie do przedszkola wie już mały Jaś i Marysia oraz ich rodzice, dziadkowie, sąsiedzi i pracodawcy. Psychologowie i socjologowie wskazują szereg zachowań, których dzieci uczą się w grupie; od umiejętności wspólnej pracy i zabawy aż po zachowania społeczne, potwierdzając mądrość powiedzenia: „Czym skorupka za młodu nasiąknie” oraz „Czego się Jaś nie nauczy…”.

To w przedszkolu Jaś dowie się, że istnieje coś więcej poza jego domem, podwórkiem, rodziną. Zobaczy, że inne dzieci też wolą słodki kisiel niż  szpinak, a kiedy uparcie będzie zabierać koledze zabawkę - bez pytania o zgodę - może być zaprowadzony do kącika, w którym przypomni sobie o słowie „przepraszam”. Tam też nauczyć się używania noża, widelca,  sznurowania bucików; usłyszy, jak ważne jest mycie ząbków…

W magicznym świecie tańca, śpiewu, farb i plasteliny maluch odkryje nowe, pasjonujące obszary. W grupie rówieśników wykonujących podobne czynności wykwalifikowany nauczyciel łatwiej dostrzeże „talenty i predyspozycje” naszego dziecka, zachęci i zainspiruje do rozwijania zainteresowań, które w przyszłości mogą się okazać bardzo pomocne; bo człowiek świadomy swoich mocnych stron podejmie bardziej trafną decyzję, co do wyboru swojej ścieżki zawodowej.

Przedszkole to również miejsce, dlatego tak ważne jest, by nie tylko spełniało określone w przepisach wymogi, ale żeby było przyjazne dzieciom, by umiało pełnić  również funkcje placówki kulturalnej, goszcząc u siebie teatrzyki objazdowe, organizując ciekawe zajęcia dodatkowe (warsztaty lepienia z gliny czy zajęcia
z języka angielskiego) tak ważne dla rozwoju naszych pociech i nie tylko… W Dzień Babci, Dzień Matki i inne święta przedszkola integrują rodziny, sąsiadów i pokolenia.

Dzieci mające możliwość uczęszczania do miniprzedszkoli na obszarach wiejskich na razie dziękują rysunkami i codziennym uśmiechem, ale kiedyś podziękują swoim wykształceniem, zaangażowaniem w życie społeczne i zwykłą, ludzką życzliwością.

Stąd pomysł na wsparcie inicjatywy tworzenia miniprzedszkoli na obszarach wiejskich.

W związku z powyższym, już w pierwszym kwartale 2012 roku Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oddział w Krakowie udostępni - w wersji elektronicznej -opracowaną w Dziale Rozwoju Obszarów Wiejskich broszurę „Tworzenie miniprzedszkoli na obszarach wiejskich” z nadzieją, że nasze opracowanie wyposaży chętnych w podstawową wiedzę z zakresu zasad tworzenia i funkcjonowania małych przedszkoli na obszarach wiejskich.

 

Więcej informacji w Bibliotece.

 

Edyta Klimowska-Bobula

CDR O/Kraków

 

<--Wstecz

Szukaj

Centrum Doradztwa

Rolniczego w Brwinowie

Oddział w Krakowie

  http://produktyregionalne.edu.pl