Aktualności
Polska prezydencja w ELARD
4 grudnia 2024 roku w Brukseli odbyło się Walne Zebranie Europejskiego Stowarzyszenia Lokalnych Grup Dzialania (European LEADER Association for Rural Development - ELARD), który skupia 2500 lokalnych grup działania z 29 państw europejskich, w tym spoza Unii Europejskiej.
Wizualizacja programu LEADER
Komisja Europejska przedstawiła nowe wytyczne dotyczące wizualnej prezentacji LEADER w planach strategicznych WPR na lata 2023-2027.
Dokument zawiera wskazówki i sugestie dotyczące promowania projektów finansowanych w ramach LEADER.
Jednocześnie należy pamiętać, że dotychczasowe logo LEADER już nie obowiązuje. W przypadku chęci zasygnalizowania w projekcie wkładu finansowego UE należy użyć symbolu Unii Europejskiej.
Do wszystkich innych celów należy używać słowa LEADER, z umieszczonym pod nim sloganem Rozwój lokalny kierowany przez społeczność.
Więcej informacji i przykładów zastosowania słowa LEADER dostępnych jest w wytycznych dotyczących wizualnej prezentacji interwencji LEADER w planach strategicznych WPR na lata 2023-2027.
Pobierz wytyczne (wersja polskojęzyczna)
Źródło: Europejska Sieć WPR
Europejski Kongres LEADER 2024
Europejski Kongres LEADER, który odbył się 2-3 października 2024 roku w parku Futuroscope koło Poitiers we Francji, zgromadził liderów oraz przedstawicieli Lokalnych Grup Działania (LGD) z całej Europy.
Warsztaty EvaluationWORKS! – ocena wartości dodanej LEADER
W dniu 15 października 2024 r., w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyły się warsztaty ewaluacyjne poświęcone ewaluacji Lokalnych Strategii Rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem ewaluacji wartości dodanej Leader.
Interaktywna mapa polskich LGD już dostępna!
Na portalu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich+ w zakładce "Strefa wiedzy" zostało udostępnione nowe narzędzie online — interaktywną mapę polskich lokalnych grup działania (LGD), opracowaną w celu wspierania współpracy i kontaktów między lokalnymi, regionalnymi oraz krajowymi interesariuszami zaangażowanymi w program LEADER.
I posiedzenie Grupy tematycznej do spraw podejścia LEADER
W dniu 8 października 2024 r. odbyło się I posiedzenie Grupy tematycznej do spraw podejścia LEADER. Było to pierwsze posiedzenie w nowym składzie osobowym wybranym na okres programowania 2023-2027.
LGD w Polsce i UE – nowe narzędzia sieciowe
LEADER, w ramach Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS), wspiera działania z budżetu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Jest to jedna z interwencji w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
LEADER – wdrażanie LSR w ramach PS WPR
Inicjatywa LEADER jest to oddolne podejście wprowadzone w 1991 r. przez Komisję Europejską do rozwoju obszarów wiejskich, którego istota polega na włączeniu lokalnych społeczności w diagnozowanie problemów własnego obszaru i wypracowywanie sposobów ich rozwiązania.
Jak oceniać wartość dodaną LEADER? Wytyczne wspierające państwa UE
LEADER jest innowacyjną i istotną częścią polityki rozwoju obszarów wiejskich UE od ponad trzech dekad. Z każdym okresem programowania LEADER rozszerzał swój zakres i narzędzia w celu wzmocnienia pozycji społeczności lokalnych i stymulowania zrównoważonego rozwoju. Skuteczna ocena jego wartości dodanej pozostaje jednak ciągłym wyzwaniem.
Smart villages – pobierz poradnik!
Lokalne społeczności na obszarach wiejskich w obecnych czasach napotykają wiele wyzwań związanych z dynamicznie zmieniających się światem, w tym przede wszystkim w zakresie otwartości i dostępności usług (np. usług cyfrowych).